Radio Pryzmat

Akcja kreacja

A-
A+

Akcja kreacja

Warsztaty dla dzieci, młodzieży i rodzin

  Główną ideą Festiwalu Akcja – Kreacja jest angażowanie młodych ludzi do twórczego podejmowania ważnych i aktualnych tematów, takich jak np. rozwój technologii i jego społeczne skutki, moda w kontekście wizerunku i wyrażania tożsamości, miasto i nasze otoczenie.

Celem Festiwalu jest angażowanie młodych ludzi do twórczego podejmowania ważnych i aktualnych tematów, takich jak np. rozwój technologii i jego społecznych skutków, mody w kontekście wizerunku i wyrażania tożsamości, miasta i naszego otoczenia. Festiwal jest także odpowiedzią na zainteresowanie młodych nowymi technologiami oraz tzw. sztuką nowych mediów. Stąd w ramach kilku edycji festiwalu odbyły się przeglądy i konkursy prezentujące dokonania uczestników w takich kategoriach jak: film, grafika komputerowa, fotografia, mural, street art, happening.

Podczas pierwszej edycji Festiwalu poruszyliśmy temat miasta. Młodzież wzięła udział w wielu interdyscyplinarnych wydarzeniach. Odbyły się m.in. warsztaty animacji poklatkowej, warsztaty graffiti oraz wycieczka „Szlakiem krakowskiego street artu”. Ponadto w czerwcu 2016 r. w Galerii Atelier SCKM miała miejsce wystawa pt. „Graffiti – Barwy ochronne”, zorganizowana dzięki uprzejmości Fundacji Artica. Podsumowaniem ubiegłorocznych działań było stworzenie festiwalowego muralu na Bulwarze Wiślanym (Smoczy Skwer – ul. Wietora / ul. Skawińska). Autorem dzieła jest Mikołaj Rejs działający z ramienia Fundacji Artica

Z kolei hasłem przewodnim drugiej edycji była moda i płynące z niej wartości ale i zagrożenia. I tym razem odbyło się wiele wydarzeń kulturalnych, m.in.: warsztaty, prezentacje sceniczne i filmowe, wystawa mody oraz prac plastycznych. Na konkurs zgłoszonych zostało bardzo wiele prac, z których najlepsze zostały nagrodzone oraz zaprezentowane podczas finału festiwalu.

W 2019 tematem przewodnim Festiwalu był zdrowy styl rozumiany w różnych kontekstach i aspektach życia. W czasach bezkrytycznego konsumpcjonizmu oraz szybkiego tempa życia młodzi ludzie są narażeni są na tzw. styl fastfoodowy. Coraz częściej dochodzą do nas alarmujące informacje, że dzieci i młodzież odżywiają się niezdrowo, nie uprawiają sportu, zbyt długo siedzą przed komputerem. Dlatego tak ważne jest rozbudzenie w nich świadomości o własnej kondycji oraz poczucia odpowiedzialności za samego siebie. Celem festiwalu było więc propagowanie zdrowych nawyków, zachęcenie do dbania o zdrowie fizyczne oraz o higienę umysłu.

 

W tym roku jeszcze bardziej podwyższamy poprzeczkę zapraszając do zmierzenia się z wybitną osobowością ubiegłego wieku, jaką był Witkacy.

Niewielu jest w polskiej sztuce tak wszechstronnych i tak wymykających się jednoznacznej ocenie artystów. Witkacy ma wiele twarzy, znacznie więcej niż na słynnej fotografii "Autoportret pięciokrotny". Malarz, rysownik, powieściopisarz, dramaturg, teoretyk sztuki, filozof, fotografik, ale też zgrywus, dziwak, ekscentryk, prześmiewca. Postać dla jednych groteskowa, dla innych głęboko tragiczna. Człowiek, u którego zatarła się granica między życiem a sztuką. Choć od śmierci Witkacego minęło już 80 lat jego osoba i twórczość wciąż zachwycają i inspirują. Zapraszamy Was do wspólnego projektu! Odkryjcie na nowo tego wszechstronnego twórcę i pokażcie światu swoją wizję!

W tym semestrze SCKM zaplanowało mnóstwo wydarzeń, takich jak warsztaty, wystawy, pokazy oraz inne spotkania twórcze.
W związku zaistniałą sytuacją epidemiologiczną festiwal zostaje przedłużony na kolejny rok szkolny. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.  Jednocześnie zapraszamy zainteresowane osoby na warsztaty online: "Firma portretowa" online – warsztaty plastyczne i z animacji poklatkowej. 

Prowadzenie Beata Milligan, Sylwia Szczepańska-Horoszko
Kontakt: warsztaty.sckm@gmail.com 
Terminy do uzgodnienia

 

 

Prowadzenie
Beata Miligan
Sylwia
Szczepańska-Horoszko

  SCKM
ul. Wietora 15, Kraków
 

Kontakt
tel.: +48 12 430 50 90
biuro@sckm.krakow.pl

 

Szczegóły
beata.milligan@gmail.com

Zapisz się na zajęcia

Akcja kreacja

Filmy inspirowane twórczością Witkacego

Polecamy