AKCJA LATO – zapraszamy

25-29 czerwca 2018 r., godz. 9.00-15.00 ………. Koszt udziału: 12,00 zł dziennie

PREZENTACJE NA SCENIE

BAŚNIE I LEGENDY POLSKIE W AKADEMII PANA PIÓRKO – znany wszystkim Pan Piórko wprowadzi nas w świat przeszłości naszego kraju i postara się znaleźć odpowiedź na pytanie: skąd się wzięła Polska? W atmosferze zabawy, nauki i eksperymentów zaprezentuje swoje opowieści i ciekawe historie – jak zwykle przy muzycznym akompaniamencie.
Prowadzenie: Tadeusz Dylawerski, Piotr Niedziałek

INNA BAJKA – RYMOWAJKA – czyli poranne budzenie kreatywności. To spotkanie
z baśnią i muzyką płynącą z żywych instrumentów. To także czerpanie doświadczenia
i mądrości od naszych przodków. W końcu to podróż przez świat metafor, porównań, inspiracji dźwiękowych, wzruszających a czasem mrożących krew w żyłach historii. Na otwarcie spotkania będzie okazja do porannej rozgrzewki: rymowania, dopowiadania
i zgadywania. U progu upalnego lata przekornie zaprosimy Was do krainy mrozu i wiatru, do Jakucji. Wspólnie posłuchamy jak „Północny Wiatr chodził do Wielkiej Góry”.
Prowadzenie: Aleksandra Barczyk, Piotr Krawczyk, Piotr Niedziałek

MUZYKA WIERSZEM INSPIROWANA – to spotkania z muzyką i świetnymi muzykami, które będą okazją do poznania wybitnych utworów polskich i zagranicznych artystów, dla których inspiracją do stworzenia muzyki był tekst. Zaprezentowane zostaną znane dzieła muzyczne i ich wykonawcy, sławni artyści. Koncertom towarzyszyć będą zabawy z muzyką
i słowem.
Prowadzenie: Adam Niedzielin, Tomasz Kupiec, Roman Ślazyk, Piotr Grodecki, Piotr Krawczyk

PROPOZYCJE WARSZTATÓW
SCENA

COŚ Z NICZEGO, CZYLI POEZJA SCENY – inspirujące zabawy teatralne, jak ze słów zbudować kolorowe światy lub nie używając słów, tworzyć poezję ruchu? Jak jednym rekwizytem opowiadać niezwykłe, pełne metafor historie? W trakcie zajęć zgłębimy tajniki sceny, weźmiemy pod lupę najdrobniejsze gesty, przedmioty, słowa, dźwięki i stworzymy poetycką partyturę teatru.
Prowadzenie: Aleksandra Barczyk, Tadeusz Dylawerski

FILMOWE ŁAMAŃCE JĘZYKOWE – czyli zabawy z literą i słowem z wykorzystaniem animacji poklatkowej. Bohaterami tegorocznych filmów staną się słówka, półsłówka, przysłowia i zabawne frazy. Podczas warsztatów dzieci poznają tradycyjną technikę tworzenia filmów, a przy okazji odkryją niezwykły potencjał naszego języka. Zapraszamy do kreatywnej zabawy!
Prowadzenie: Sylwia Szczepańska-Horoszko, Beata Milligan

GALERIA ZDARZEŃ

ILUSTRACJA DO WIERSZA „PTASIE RADIO” – zajęcia rozpoczną się krótkim quizem na temat znajomości wierszy Juliana Tuwima. Następnie usłyszymy tytułowy wiersz poety
i zaprezentujemy pokaz ilustracji do najsłynniejszych utworów autora „Lokomotywy”. Ilustracje do wiersza wykonamy białą farbą ecolinową na czarnym kartonie, którą na koniec uzupełnimy pastelami.
Prowadzenie: Michał Baca, Violetta Chmielewska

ILUSTRACJE DO WIERSZA „PCHŁA SZACHRAJKA” – zajęcia rozpoczną się od krótkiego quizu na temat znajomości wierszy Jana Brzechwy. Wysłuchamy fragmentów wiersza oraz obejrzymy ilustracje klasyków gatunku. Ilustracje stworzymy w formie komiksu, dzieląc się na mniejsze podgrupy. Posłużymy się tuszem, wykonamy rysunek piórkiem lub patykiem, pokolorowany kredkami akwarelowymi.
Prowadzenie: Michał Baca, Violetta Chmielewska

MUZYKA Z HUMOREM – śmieszne wiersze bawią słowami, zaś zabawna muzyka śmieszy melodią. Zapraszamy na spotkanie z muzyką pełną humoru. Poznamy ciekawe instrumenty, usłyszymy dziwne brzmienia i zwariowane melodie, spróbujemy wymyślić nietypowe rytmy.
Prowadzenie: Piotr Niedziałek, Piotr Krawczyk

PRACOWNIA CERAMICZNA

„ABECADŁO” JULIANA TUWIMA – inspirując się wierszem przygotujemy z filcu wesołe literki (oczywiście nawiązujące do inicjałów uczestników zajęć), ozdobimy je koralikami, tasiemkami itp.
WIERSZE JANA BRZECHWY (ze zbiorku „Zoo”) – będą impulsem do przygotowania wesołych strojów: przebieranek/masek z tektury, kolorowych papierów i materiałów tekstylnych.
Prowadzenie: Dorota Małysa, Joanna Szeląg, Małgorzata Flisek.

SALA 45 /RADIO PRYZMAT
WIELKI CHICHOT – czyli roześmiane rozmowy w Radiu Pryzmat, bo radości jest tak niewiele… Czy kradnie ją zły czarownik i chowa do skrzyni, jak opisuje to Wiera Badalska
w swojej balladzie? A może „żałosne słowo” wypowiedziane przez królową Jadis niszczy radość? Zajrzymy do „Opowieści z Narni” i pokonamy zło radosnym słowem i śmiechem. Niech żyje radość! Nasze relacje z poszukiwań nagramy w studio Radia Pryzmat.
Prowadzenie: Jadwiga Mączyńska, Agnieszka Tobijasiewicz

SALA MEDIALNA

NAKRĘCAMY SIĘ NA SŁOWA! – czytamy, słuchamy, opowiadamy, śmiejemy się,
a czasem nic nie rozumiemy. I nic nie szkodzi! Tak zaczynamy naszą przygodę z poezją. Ale już za chwilę bawimy się słowami, tworzymy własne frazy, a może nawet swoje poematy?
W grupach, parach lub indywidualnie wybieramy wiersze, które nam w duszy grają. Na koniec budujemy mini etiudy telewizyjno-filmowe, zainspirowane czytanymi
i wymyślanymi przez nas wierszami.
Prowadzenie: Arletta Szewczyk

SALA 34

KUGLARSKI RESET – nawet najwięksi wierszokleci czasem potrzebują zresetować umysł, by tym skuteczniej przygotować się do poetyckich wyzwań. W trakcie zajęć nasz mózg przysposobi się do kolejnych twórczych osiągnięć: będziemy żonglować, ale nie słowem,
a piłkami, chustkami i obręczami, wspinać się na wyżyny ekwilibrystyki (nie mylić
z elokwencją), bo poznamy, co to chodzenie na szczudłach i linie oraz kręcić (ale w żadnym wypadku nie kłamać!), a manipulować talerzykiem i flowerstickiem. Czeka nas niezły cyrk!
Prowadzenie: Aleksandra Barczyk, Tadeusz Dylawerski

TAŃCZĄCE ZWIERZAKI – to przygoda z tańcem inspirowanym postaciami zwierząt
z wierszy Jana Brzechwy, między innymi: Dzikiem, Panterą, Krokodylem, Kangurem, Zebrą. Poprzez zadawanie prostych poleceń w formie zabawy wprowadzimy dzieci w różnorodny świat tańca. Uczestnicy poznają elementy ruchu i ciała oraz ich wzajemną relację. Na warsztacie skupimy się na uwalnianiu wyobraźni ruchowej, relacji do przestrzeni i siebie nawzajem, indywidualnym sposobie poruszania całym ciałem, współpracy z innymi poprzez pracę z partnerem i grupą (wyczuwaniu siebie nawzajem), rozwijaniu pamięci ruchowej.
A wszystko to po to, ażeby zatańczyć swojego ulubionego zwierzaka.
Prowadzenie: Marta Pietruszka

GRY I ZABAWY SPORTOWE – to propozycja gier i zabaw zespołowych, sportowych pobudzających do ruchu, fantazji, radości, śmiechu, współdziałania oraz zdrowej rywalizacji. Uczestnicy zostaną podzieleni na drużyny, wykonujące zadania w określonym czasie –
w formie zabawy i kreatywnych działań ruchowych, sportowych.
Prowadzenie: Dorota Kozłowska-Buczek, Janusz Głowacz

 

Dodaj komentarz