II FESTIWAL INICJATYW TWÓRCZYCH DZIECI I MŁODZIEŻY „AKCJA – KREACJA”

Lista laureatów konkursu:

Klaudia Przemyska
Milena Szwarnóg
Jagoda Letner
Weronika Piszczek
Emilia Nowak
Zuzanna Warchał
Bartosz Nalepa
Marlena Starzyk
Kuba Galik
Natalia Partyka
Hanna Migała
Emilia Kwiatkowska
Julia Murzyn
Maja Polak – Szpiczakowska
Jadwiga Garbacik – Łażewska
Alicja Abratowska
Zuzanna Malinowska
Emilia Zawrotniak
Dawid Domski
Oliwia Dyras
Kacper Dombrowski
Lila Tran Trang

„MODA NA „LOOK”. Moda nie istnieje tylko w sukienkach i tkaninach. Moda jest w niebie, na ulicach, moda ma związek z ideami, stylem życia i tym, co się dzieje”.
Coco Chanel
Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w II Festiwalu „Akcja Kreacja”. Festiwal jest odpowiedzią na zmieniające się oczekiwania młodzieży wobec proponowanych im metod edukacji oraz przedsięwzięć kulturalnych. W dobie postępującej technologii i cyfryzacji młodzi ludzie potrzebują inicjatyw, które zaktywizują ich do działania na polu kultury i jednocześnie dorównają ich tempu życia. Stąd idea łącząca sztukę i edukację kulturalną z multimediami.

Podczas pierwszej edycji Festiwalu poruszyliśmy temat miasta. Młodzież wzięła udział w wielu interdyscyplinarnych wydarzeniach. Odbyły się m.in. warsztaty animacji poklatkowej, warsztaty graffiti oraz wycieczka „Szlakiem krakowskiego street artu”. Ponadto w czerwcu 2016 r. w Galerii Atelier SCKM miała miejsce wystawa pt. „Graffiti-Barwy ochronne”, zorganizowana dzięki uprzejmości Fundacji Artica. Podsumowaniem ubiegłorocznych działań było stworzenie festiwalowego muralu na Bulwarze Wiślanym (Smoczy Skwer – ul. Wietora /ul. Skawińska). Autorem dzieła jest Mikołaj Rejs działający z ramienia Fundacji Artica.
W tym roku naszym hasłem przewodnim jest MODA rozumiana w kontekście wizerunku i wyrażania tożsamości. Powtarzając za Miuccią Prada: „To, co masz na sobie, świadczy o tym, jak prezentujesz się światu, a już zwłaszcza dziś, kiedy kontakty ludzkie są, a zaraz ich nie ma. Moda to żywy język”.
W ramach Festiwalu odbędzie się szereg wydarzeń kulturalnych, m.in.: warsztaty, spotkania z mistrzami, pokaz mody, prezentacje filmowe i wystawa.
Głównym punktem Festiwalu jest Konkurs artystyczny dla dzieci oraz Konkurs dla młodzieży, ukierunkowany na nowe media (film, projektowanie graficzne, fotografia). Zgłaszane prace powinny być inspirowane szeroko rozumianym hasłem MODA NA „LOOK”.
„Może się wydawać, że ubrania to jedynie pusta błahostka, ale mają one dużo ważniejszy cel niż tylko sprawianie, żeby było nam ciepło. One zmieniają to, jak postrzegamy świat i w jaki sposób świat postrzega nas”.
Virginia Woolf
Najlepsze z nich Jury nagrodzi i wyróżni. Punktem kulminacyjnym będzie ich prezentacja podczas Finału Festiwalu „Akcja Kreacja”, który składać się będzie z bloku wydarzeń artystycznych: warsztatów, spotkań z mistrzami, pokazu mody, prezentacji filmowych i wystawy.
Szczegółowe informacje na temat Konkursu oraz regulamin dostępny będzie na stronie www.sckm.krakow.pl
Istnieje możliwość rezerwacji warsztatów dla grup zorganizowanych (termin do ustalenia telefonicznie: 12 430 50 90 lub mailowo: festiwal.akcja.kreacja@gmail.com).

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE

PROGRAM:
03.04.2018 – 22.05.2018 r. – Konkurs dla dzieci w wieku od 6-12 lat: kostium, film animowany, praca plastyczna (Kim chciałbym być w przyszłości?).
03.04.2018 – 27.05.2018 r – Konkurs dla młodzieży w wieku 13-19 lat: fotografia, film, projekt ubioru/kostiumu/biżuterii (Jak Ty się widzisz, jak widzą Cię inni?). Termin zgłaszania prac konkursowych: 03.04.2018 – 27.05.2018 r.
kwiecień – maj2018 : Wydarzenia towarzyszące: warsztaty i spotkania dotyczące konkursu *
12 czerwca – Finał Festiwalu.
13 czerwca 2018 r. – wręczenie nagród i przegląd prac nagrodzonych (pokaz mody, projekcje filmów, wernisaż wystawy, premiera spektaklu).

UCZESTNICY
W Konkursie festiwalowym mogą uczestniczyć dzieci w wieku 6-12 lat oraz młodzież w wieku 13-19 lat.
Prace mogą być zgłaszane indywidualnie lub przez zespoły (np. grupy szkolne, grupy zajęć pozaszkolnych i inne).

KONKURS
Zapraszamy do zgłaszania prac:
W kategorii dziecięcej: kostium, film animowany, praca plastyczna
W kategorii młodzieżowej: film, projekt ubioru/kostiumu, fotografia.
Zgłaszane prace powinny być inspirowane szeroko rozumianym hasłem Moda na „Look”.
Nadesłane i wybrane prace zostaną zaprezentowane w formie wystawy 12 czerwca, oraz 13 czerwca 2018r. podczas finałowego przeglądu, pokazu mody oraz premierowego spektaklu. Najlepsze prace zostaną nagrodzone i wyróżnione. Podczas oceny prac jury weźmie pod uwagę poziom artystyczny prac oraz zgodność z tematem: Moda na „Look”.
Jury zastrzega sobie możliwość nagrodzenia i wyróżnienia dowolnej ilości prac, w różnych kategoriach – w zależności od ich poziomu artystycznego. Laureaci otrzymają atrakcyjne nagrody oraz wezmą udział w wydarzeniach towarzyszących.
Prace oceni jury składające się z artystów oraz pedagogów. Posiedzenie jury odbędzie się 30 i 31 maja 2018 roku. Wyniki Konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży.

ZGŁOSZENIE PRAC
Do zgłaszanych prac należy dołączyć KARTĘ ZGŁOSZENIA dostępną na stronie www.sckm.krakow.pl oraz w regulaminie.
Prace należy przesyłać najdalej do 22 maja 2018 r. (dzieci) oraz 27 maja 2018 r. (młodzież) na adres: festiwal.sckm@gmail.com lub SCKM, ul. Wietora 15, z dopiskiem
Zgłoszenie prac do udziału w Konkursie oznacza wyrażenie zgody na nieodpłatne wykorzystanie zgłoszonych prac w mediach, druku, publikowanie ich w Internecie, umieszczenie na nośnikach cyfrowych oraz eksponowanie ich w innych miejscach z podaniem danych osobowych w celu propagowania konkursu. Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży oświadcza, że nadesłane dane osobowe będą wykorzystane jedynie do realizacji oraz promocji konkursu oraz działalności SCKM.
Szczegółowe informacje znajdują się w Regulaminach (Pkt. 5. Wymagania techniczne i warunki zgłaszania prac).

* WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
Chętnym, którzy chcieliby doskonalić swoje umiejętności zapraszamy na spotkania z artystami, prelekcje, wykłady oraz warsztaty, podczas których zostaną wykonane prace konkursowe.

PROGRAM WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH:

„Nie szata zdobi człowieka?”
Prelekcja ilustrowana przykładami dzieł sztuki, fotografiami i tekstami literackimi na temat estetyki, kroju, fasonu i symboliki ubioru w różnych stuleciach.
Zagadnienia:
● ubiór a pozycja społeczna
● strój ceremonialny
● purpura, złoto i czerń czyli o znaczeniu kolorów
● strój szyderczy
● co nam mówią akcesoria stroju
● kostiumologia jako nauka
Prowadzenie: historyk sztuki Agnieszka Wozowicz
Czas trwania wykładu: 1h 30 min; Terminy spotkań: do uzgodnienia telefonicznie
UWAGA: Obowiązują zapisy: tel.12 430 50 90 lub 664 560 760

„Była sobie moda”
Warsztaty animacji filmowej. Tworzenie krótkich filmów metodą animacji poklatkowej, z wykorzystaniem zdjęć, wycinków z gazet, tekstyliów, w oparciu o tekst literacki lub autorskie pomysły.
Prowadzenie: filmoznawca Sylwia Horoszko-Szczepańska, artysta plastyk Beata Milligan
Czas trwania warsztatów: 2h 30 min
Terminy spotkań: do uzgodnienia telefonicznie
UWAGA: Obowiązują zapisy: tel.12 430 50 90

„Eco-biżuteria”
Warsztaty dla dzieci poświęcone tworzeniu biżuterii z użyciem nietypowych a niepotrzebnych już materiałów:
– bransoletki z nakrętek, drutów, sznurków, śrubek i innych drobnych elementów, z wykorzystaniem techniki macrame
– kwieciste broszki z podszewki
– wisiory, broszki i spinki wykonane w technice decoupage
Terminy spotkań: do uzgodnienia telefonicznie.
UWAGA: Obowiązują zapisy: tel.12 430 50 90

„Czym jest klasyczne piękno?”
Prelekcja dotycząca kształtowania się wzorców i pojęcia piękna, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki i filozofii klasycznej.
Zagadnienia:
● wizerunki Bogini Matki
● kalos kai agatos – pojęcie piękna i dobra
● czym jest kanon w sztuce egipskiej i greckiej
● od Polikleta do Praksytelesa – najpiękniejsze wzorce w sztuce
● filozofowie o pięknie
Prowadzenie: kulturoznawca, specjalista od cywilizacji śródziemnomorskiej – Anna Lewińska.
Czas trwania wykładu: 1h
Terminy spotkań: do uzgodnienia telefonicznie
UWAGA: Obowiązują zapisy: 509 864 556

„Wariacje T-shirtowe”
Warsztaty up-cyclingu w modzie. Przerabianie klasycznych koszulek t-shirt na awangardowe i oryginalne ubrania oraz dodatki. Nie wymagamy umiejętności szycia, lecz kreatywności.
Prowadzenie: artysta plastyk Beata Milligan
Czas trwania warsztatów: 2h 30 min
Terminy spotkań : do uzgodnienia
UWAGA: Obowiązują zapisy: tel.12 430 50 90

„Moda a Piękno” – warsztaty filozoficzno-filmowe dla młodzieży – Marzena Dudziuk-Koluch.
Terminy spotkań: do uzgodnienia telefonicznie.

„Czy moja mama jest Piękna?” – warsztaty filozoficzno-filmowe dla dzieci – Marzena Dudziuk-Koluch
Zapisy: tel. 12 430 50 90

Istnieje możliwość rezerwacji tego typu zajęć dla grup zorganizowanych (termin do ustalenia telefonicznie z prowadzącymi).

Dodaj komentarz