III AKCJA KREACJA

III FESTIWAL INICJATYW TWÓRCZYCH DZIECI I MŁODZIEŻY AKCJA – KREACJA

„Zaprogramuj się na fi!t”
Styczeń – czerwiec 2019
– Zgłoszenia prac na Konkurs dla dzieci i młodzieży
– Wydarzenia festiwalowe
10 – 11 VI 2019 – Finał Festiwalu

Już po raz trzeci Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży zaprasza dzieci i młodzież do udziału w Festiwalu Akcja – Kreacja, którego ideą jest angażowanie młodych ludzi do twórczego podejmowania ważnych i aktualnych tematów, takich jak np. rozwój technologii i jego społeczne skutki, moda w kontekście wizerunku i wyrażania tożsamości, miasto i nasze otoczenie.
W tym roku tematem przewodnim Festiwalu jest zdrowy styl rozumiany w różnych kontekstach i aspektach życia. W czasach bezkrytycznego konsumpcjonizmu oraz szybkiego tempa życia młodzi ludzie są narażeni są na tzw. styl fastfoodowy. Coraz częściej dochodzą do nas alarmujące informacje, że dzieci i młodzież odżywiają się niezdrowo, nie uprawiają sportu, zbyt długo siedzą przed komputerem. Dlatego tak ważne jest rozbudzenie w nich świadomości o własnej kondycji oraz poczucia odpowiedzialności za samego siebie. Celem tegorocznego festiwalu jest więc propagowanie zdrowych nawyków, zachęcenie do dbania o zdrowie fizyczne oraz o higienę umysłu.
Jak co roku, głównym punktem Festiwalu jest konkurs adresowany do dzieci i młodzieży oraz – po raz pierwszy w tym roku – do rodzin! Uczestnicy będą mogli zgłaszać prace w kategoriach: film, fotografia i plakat. Prace konkursowe mogą wykonać samodzielnie, w klasach szkolnych, w zespołach rodzinnych lub podczas warsztatów organizowanych w trakcie trwania festiwalu. Również w tej edycji przewidziane zostały interesujące wydarzenia festiwalowe: m.in. warsztaty, wykłady, degustacja slow food. Tradycyjnie na zakończenie, tj. podczas Finału Festiwalu odbędą się spektakle, pokazy, wystawa i – najważniejsze – ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród.


Festiwal realizowany w ramach kampanii „Kraków stawia na rodzinę”

POPRZEDNIE EDYCJE
Podczas pierwszej edycji Festiwalu poruszyliśmy temat miasta. Młodzież wzięła udział w wielu interdyscyplinarnych wydarzeniach. Odbyły się m.in. warsztaty animacji poklatkowej, warsztaty graffiti oraz wycieczka „Szlakiem krakowskiego street artu”. Ponadto w czerwcu 2016 r. w Galerii Atelier SCKM miała miejsce wystawa pt. „Graffiti – Barwy ochronne”, zorganizowana dzięki uprzejmości Fundacji Artica. Podsumowaniem ubiegłorocznych działań było stworzenie festiwalowego muralu na Bulwarze Wiślanym (Smoczy Skwer – ul. Wietora / ul. Skawińska). Autorem dzieła jest Mikołaj Rejs działający z ramienia Fundacji Artica

Z kolei hasłem przewodnim drugiej edycji była moda i płynące z niej wartości ale i zagrożenia. I tym razem odbyło się wiele wydarzeń kulturalnych, m.in.: warsztaty, prezentacje sceniczne i filmowe, wystawa mody oraz prac plastycznych. Na konkurs zgłoszonych zostało bardzo wiele prac, z których najlepsze zostały nagrodzone oraz zaprezentowane podczas finału festiwalu.

REGULAMIN KONKURSU III AKCJA KREACJA_

Program:
I – V 2019 – Zgłoszenia prac na Konkurs dla dzieci i młodzieży (w 3 kategoriach wiekowych: 6-9, 10-13, 14-19 lat) oraz dla zespołów rodzinnych na: film / plakat / fotografię

I – V 2019 – Wydarzenia festiwalowe (warsztaty, wykłady, prelekcje, slow food)

10 – 11 VI 2019 – Finał Festiwalu:
– Wręczenie nagród i przegląd prac nagrodzonych
– Spektakle teatralne
– Projekcje filmów
– Wernisaż wystawy

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
Chętnym, którzy chcieliby doskonalić swoje umiejętności zapraszamy na spotkania z artystami, prelekcje, wykłady oraz warsztaty, podczas których zostaną wykonane prace konkursowe. Istnieje możliwość rezerwacji warsztatów dla grup zorganizowanych (termin do ustalenia telefonicznie:
12 430 50 90 lub mailowo: festiwal.akcja.kreacja@gmail.com).

Proponowane wydarzenia:
Warsztaty animacji poklatkowej
W programie: Tworzenie storyboardów, wykonywanie elementów scenografii i rekwizytów, fotografia poklatkowa, montaż filmów w programie komputerowym. Gotowe prace filmowe zostaną zgłoszone do konkursu Festiwalowego.

Warsztaty plakatu
W programie: Omówienie idei plakatu. Projektowanie plakatów (pomysł, przekaz, kompozycja). Wykonywanie plakatów w technice mieszanej. Gotowe prace zostaną zgłoszone do konkursu Festiwalowego.

Archimboldo – Fotograficzne wariacje
Warsztaty fotograficzne ukierunkowanie na komponowanie. Przygotowanie martwej natury inspirowanej obrazami Archimboldo. Fotografia studyjna. Gotowe prace zostaną zgłoszone do konkursu Festiwalowego.

III AKCJA KREACJA

Dodaj komentarz