KALENDARZ IMPREZ
MARZEC 2019

Zapraszamy na:

WYKŁADY Z HISTORII SZTUKI
SCKM, ul. Wietora 15, sala 83, IV p., poniedziałki i czwartki, godz. 17.00
Prowadzenie: Agnieszka Wozowicz

4 marca, godz. 17.00 – Malarstwo quattrocenta, cz. I.
7 marca, godz. 17.00 – Surrealizm w malarstwie I poł. XX w.
11 marca, godz. 17.00 – Malarstwo quattrocenta, cz. II.
14 marca, godz. 17.00 – Abstrakcja w malarstwie i projektowaniu artystycznym I poł. XX w.
18 marca, godz. 17.00 – Wielcy mistrzowie renesansu
21 marca, godz. 17.00 – Montparnasse i artyści École de Paris
25 marca, godz. 17.00 – Architektura renesansu we Włoszech w XVI w.
28 marca, godz. 17.00 – Architektura I poł. XX w.

Zapraszamy na cykl wykładów dotyczących wybranych zagadnień sztuki europejskiej
i polskiej. Fantastyczna pomoc dla osób, które przygotowują się do matury z historii sztuki, olimpiady artystycznej, egzaminów wstępnych na kierunki artystyczne i humanistyczne. Zapraszamy także wszystkich zainteresowanych historią kultury europejskiej, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę.

WYSTAWA „A TO POLSKA – WŁAŚNIE”
Wystawa czynna od 15 lutego do 23 marca, od pon. do pt., w godz. 12.00-17.00
Wernisaż wystawy 15 lutego 2019 r. o godz. 17.00
Galeria Atelier II, SCKM, ul. Dietla 53

Posemestralna wystawa prac plastycznych uczniów Beaty Milligan, Beaty Sarapaty, Violetty Chmielewskiej, Małgorzaty Flisek, Doroty Kozłowskiej-Buczek i Michała Bacy.

WYSTAWA „TKANINY, GOBELINY I KILIMY”
Wystawa czynna od 25 marca do 5 maja, od pon. do pt., w godz. 12.00-17.00
Wernisaż wystawy 16 kwietnia 2019 r. o godz. 17.00
Galeria Atelier II, SCKM, ul. Dietla 53

Wystawa prac uczestników zajęć plastycznych prowadzonych przez Małgorzatę Flisek.

8 marca
WERNISAŻ WYSTAWY FOTOPOGLĄD „SIEĆ POŁĄCZEŃ”
8 marca 2019 r., godz. 17.00
Wystawa czynna od 8 do 24 marca 2019 roku
Galeria SCKM, ul. Wietora 15

„Sieć Połączeń” to druga już wystawa Marcina Kamińskiego prezentowana w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży. Tym razem motywem przewodnim wystawy będzie zawiła plątanina połączeń międzyludzkich, krzyżujących się nawzajem i zmierzających
w najróżniejsze strony. Autor starał się dopracować wystawę najlepiej jak potrafi, ponieważ uważa, że konkluzja do jakiej doszedł tworząc ją, jest interesująca i warto się nią
podzielić. W trakcie wernisażu będzie możliwe kupno plakatów z wystawy w formacie A2, metodą PWYW (Płać ile chcesz). Całość zebranej kwoty zostanie przeznaczona na kolejne wystawy.

WARSZTATY TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO Z AGNIESZKĄ JACHYM
8 marca 2019 r., godz. 19.30
SCKM, ul. Wietora 15, sala baletowa
Koszt warsztatów: 15 zł
Zapisy na warsztaty: scena.tanca.sckm@gmail.com

Warsztaty rozpoczną się rozgrzewką, podczas której uczestnicy zwrócą uwagę na świadomość otaczającej przestrzeni, by być obecnym „tu i teraz”. Skupią się także na ćwiczeniach na podłodze oraz w parach, by przygotować ciało do bycia elastycznym, co umożliwi pracę nad dynamiką ruchu i różnymi jego jakościami. Będzie to przydatne na koniec, podczas nauki krótkiej choreografii.

Agnieszka Jachym – tancerka, absolwentka Studia Baletowego Opery Krakowskiej oraz Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu, dwukrotna laureatka drugiej nagrody w konkursie Dance World Cup na Sardynii w 2010 i w Paryżu
w 2011 roku. Uczestniczyła w wielu warsztatach w kraju i zagranicą, ostatnio z Rainer Behr
z Tanztheater Wuppertal Pina Bausch oraz z Tony Rizzi.
Podczas swojej edukacji miała możliwość wystąpienia w spektaklach Opery Krakowskiej, jak
i projektach „Listy George Sand” w choreografii Michaiła Zubkova oraz „Feelings” i „Utkane
z marzeń” w choreografii Kingi Szablowskiej.
Po uzyskaniu dyplomu zawodowego tancerza w 2012 brała udział w projektach temporaere theater w Berlinie i Dreźnie; w spektaklu „No sacre” Ismaela Ivo wystawionego w ramach programu Biblioteca Do Corpo na ImpulsTanz oraz w Sao Paulo; w latach 2014-2017 tańczyła w Tanzcompagnie Giessen, gdzie współpracowała z różnymi choreografami (m.in. Tarek Assam, Felix Dumeril, Marcos Marco, Jacek Przybyłowicz, Pascal Touzeau, James Wilton).
Obecnie mieszka w Berlinie, gdzie współpracuje z różnymi artystami.
W 2018 odbyła się premiera jej spektaklu teatru tańca „Getto krakowskie” w Teatrze Nowym Proxima, w którym zatańczyło ośmiu tancerzy z różnych krajów.
Wystąpiła w choreografii Johanesa Wieland „solar storm” w ramach festiwalu b12, a także
w operze „Alcina” w reżyserii Christofa Loya w Staatsoper Hamburg; prowadziła też warsztaty z tańca współczesnego m.in. podczas Międzynarodowej Letniej Szkoły Tańca Współczesnego w Koszęcinie.
Jej solo choreografia „Naj” zajęła drugie miejsca w konkursie choreograficznym na festiwalu SCENA OTWARTA 2018 w Tarnowie.

9 marca
SCENA TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO: „NAJ” I „ZAGUBIONE”
9 marca 2019 r., godz. 19.00
Scena SCKM, ul. Wietora 15
Koszt biletu: 20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)
Rezerwacja miejsc: scena.tanca.sckm@gmail.com

Podczas wieczoru na STW zobaczymy dwa spektakle: solo „Naj” Agnieszki Jachym oraz „zagubiONE” w reżyserii Sabiny Pyki oraz w wykonaniu: Doroty Nowak, Zuzanny Strugacz oraz uczennic L’ Art de la Danse – Krakowska Akademia Tańca – Niepubliczna Krakowska Szkoła Sztuki Tańca (klasy CEO, CE3, CE4, CD1, CD).

„Naj” – choreografia spektaklu odnosi się do sytuacji w społeczeństwie, kiedy oczekuje się od nas spełniania niewypowiedzianych wymagań czy kreowania wizerunków, które wpisują się w ustalony przez mass media kanon piękna. Nieskazitelne piękno, perfekcyjna pani domu, niezwyciężona siła, super mąż… W wyniku presji gubimy się i zatracamy NASZĄ tożsamość – cokolwiek to dla nas znaczy – męskość, kobiecość, co czyni nas niepowtarzalnym… Doświadczamy upadku, ale jesteśmy bierni, nawet gdy upadamy ponownie… Czy mamy odwagę być indywidualni? Na marginesie, „Naj” czytane wspak, to Jan. Jan Szczepanik (1872-1926), polski wynalazca zwany „Leonardem da Vinci z Galicji”. Wiele jego patentów ma wciąż zastosowanie dzisiaj, głównie w przemyśle filmowym, a także fotografii i telewizji. Niektóre z jego konceptów umożliwiły ewolucję przyszłej transmisji TV, a zatem rozwój reklamy, która ma ogromny wpływ na nasz wygląd i konsumpcję.
Chorografia otrzymała II nagrodę w konkursie choreograficznym „Tradycja. Transgresje” podczas festiwalu SCENA OTWARTA 2018 w Tarnowie „za ciekawą ideę, poetykę ruchu oraz za wysublimowane zestawienie repetycji fraz z minimalizmem działań”.
Choreografia i taniec: Agnieszka Jachym
Muzyka: „Heron Blue” Sun Kil Moon
Premiera: 27.10.2018, Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie
Czas trwania: ok. 10 minut

„zagubiONE”

O                        N                        E
O – Obecność
                          N – Nasza
                          Nawzajem
                                                    E – Emocja
                                                    Empatia
                                                    Energia

Premiera spektaklu „zagubiONE” odbyła się 10.01.2019 roku w „Stolarni” – scenie Teatru Ludowego w ramach projektu Krakowskiej Akademii Tańca „Winter Dance Project part V”.
Koncept i realizacja: Sabina Pyka
Ruch: Sabina Pyka, Dorota Nowak, Zuzanna Strugacz
Tańczą: Dorota Nowak, Zuzanna Strugacz oraz uczennice Krakowskiej Akademii Tańca (klasy CEO, CE3, CE4, CD1, CD).

10 marca
„INNA BAJKA – OPOWIEŚCI WĘDROWNEGO GRAJKA” + FINAŁ KONKURSU PLASTYCZNEGO „INNA BAJKA – LEGENDY MOJEGO MIASTA”
10 marca 2019 r., godz. 11.00
Scena SCKM, ul. Wietora 15
Wstęp: wolny

„Inna Bajka” to interaktywne spotkania z opowieścią, tworzone w myśl idei – od słuchania do czytania, podczas których zapraszamy dzieci i rodziców do wspólnej zabawy
z Wędrownym Grajkiem. W temacie snutej historii poznajemy tańce, zwyczaje, zabawy
i instrumenty z różnych stron świata. Razem tworzymy oprawę muzyczną, scenograficzną, choreograficzną – razem stajemy się autorami fascynującej opowieści.
Opowiada: Aleksandra Barczyk, gra: Piotr Krawczyk.
Po spotkaniu nastąpi rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Inna Bajka – Legendy mojego miasta” – ogłoszenie wyników i wręczenie upominków oraz dyplomów. Darczyńcami konkursu są Wydawnictwo Znak i Wydawnictwo Literackie.

WIECZÓR AUTORSKI WIKTORA OKROJA „NADAL JESTEM CIEKAW”
10 marca 2019 r., godz. 19.00
Scena SCKM, ul. Wietora 15
Wstęp: wolny

Wieczór autorski promujący najnowszy (2018) tomik Wiktora Okroja „Przecież świat nie jest taki” Wiktor Okrój urodził się 18 września 1990 roku w Krakowie. Jest autorem wierszy, tekstów piosenek i autorem muzyki. Poezję zaczął uprawiać pod wpływem piosenki Tomasza Szweda, pt. „Poradnik początkującego kierowcy”, którą usłyszał w audycji Mariana Leśniewskiego Radio Truck w programie pierwszym Polskiego Radia w październiku 2006 roku. Uczestnik spotkań Koła Młodych przy Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich w Krakowie.
Wystąpią:
Radosław Partyka („Zielony Szlak”) i Grupa Zatrzymać Obrotowkę.

15, 16, 17 marca
MUSICALL – PREMIERA
15 marca 2019 r., godz. 19.00
16 marca 2019 r., godz. 19.00
17 marca 2019 r., godz. 17.00
Scena SCKM, ul. Wietora 15
Czas trwania: 2 godz.
Bilety: bilety@musicallshow.pl

MusicAll, to nazwa widowiska musicalowego. Wizytówka twórczości początkującej grupy musicalowej, ale przede wszystkim przegląd perełek ze światowej sławy musicali w polskich wersjach takich jak: Grease, Nędznicy, Afera, Evita, Fame, Footloose i wiele innych. Proponowane show, to 23 utwory w wielogłosowych aranżacjach, w towarzystwie muzyki na żywo, ponadto wzbogacone choreografiami. Dobrane utwory tworzą logiczną całość, ukazując historie młodej grupy ludzi, marzącej o karierze aktora musicalowego. Zanim docierają na szczyt muszą przejść długą drogę i doznać czasem skrajnych emocji, aby stać się świadomym artystą. Jest to sztuka, w której każdy znajdzie coś dla siebie, odświeży pamięć przypominając sobie największe musicalowe hity, ale i pozna zupełnie dla Niego nowe.
13 musicali 23 utwory 30 artystów 120 min rozrywki!

Reżyseria/choreografia: Tomasz Smoter
Kierownictwo muzyczne/aranżacje: Karol Masternak
Opieka artystyczna/ reżyseria: Grzegorz Juras

Strona: https://musicallshow.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/widowiskomusicall/

17 marca
„CYRK RODZINNY”
17 marca 2019 r., godz. 10.00 – warsztaty cyrkowe, godz. 12.00 – spektakl/pokaz
SCKM, ul. Wietora 15, (sala 34 – warsztaty cyrkowe, scena SCKM – spektakl/pokaz)
Prowadzenie: Aleksandra Barczyk, Tadeusz Dylawerski
Karnet rodzinny: 25 zł, bilet indywidualny: 10 zł

W trakcie warsztatów poznajemy tajemnice różnych sztuczek cyrkowych, m.in.: żonglowania różnymi przedmiotami, kręcenia talerzami, poiami, flowerstickami czy innymi cudami. Chodzimy też na szczudłach, jazda jest na monocyklu, a puszczane bańki mydlane mają rozmiar gigantów. Dzięki zabawie lekkiej, łatwej i przyjemnej nabywamy nowych umiejętności: ćwiczymy koncentrację, koordynację i pamięć ruchową – samoocena rośnie niemal sama, wytrwałość jakby przy okazji, a stres sam się niweluje! U nas nikt ze sobą nie rywalizuje, a wyłącznie zdrowy doping stosuje!

20 marca
XIII WOJEWÓDZKI KONKURS WIEDZY „W KRĘGU MITÓW I KULTURY ANTYCZNEJ”
20 marca 2019 r., godz. 11.00-13.00
Scena SCKM, ul. Wietora 15

XIII edycja wojewódzkiego konkursu wiedzy „W kręgu mitów i kultury antycznej” (skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych), zainteresowanych kulturą antyczną. Tegoroczna edycja obejmuje zagadnienia dotyczące wybranych świąt starożytnych Greków, a także wybrane mity dotyczące herosów greckich. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się ponad 1100 uczestników.

23 marca
10 NA 10 CZYLI JUBILEUSZ OBROTÓWKI. SPEKTAKL „TO I HOLA”
23 marca 2018 r., godz. 19.00
Scena SCKM, ul. Wietora 15
Wstęp: wolny

Wieczór Nocy Świętojańskiej, wieczór spełnionych marzeń i pragnień, ale i zawodów
i miłosnych nieporozumień. Czas życia chwilą, czas wspólnoty, ale też czas samotności. Pieśń i Taniec, Miłość i Młodość w pigułce jednej nocy.
To już 8 z kolei spektakl wznowiony w ramach 10/10 czyli Jubileusz Obrotówki. Premiera spektaklu odbyła się 13 czerwca 2008 roku.

Scenariusz i reżyseria: Ola Barczyk i Zespół
Ruch sceniczny: Marta Pietruszka i Zespół
Przygotowanie wokalne: Karolina Rehorowska
Muzyka: Wilhelm Bąk, Wojciech Rakocz, Radomir Nowotarski, Tomasz Kaczmarczyk, Anna Stanisławska, Jan Krawczyk, Tomasz Drabina

WYSTĘPUJE GRUPA ZATRZYMAĆ OBROTOWKĘ w składzie:
Arletta Szewczyk
Magdalena Gancarczyk
Renata Ziobro
Marta Riess
Taiga Kuśmider-Zygmunt
Kornelia Kuśmider
Jakub Kouba
Kacper Augustynek
Andrzej Ryl
Sebastian Włodek

24 marca
SPEKTAKL STUDIO TEATRALNEGO STAN
WYJĄTKOWY: „RESZTKI KIEPSKIEGO PRZEDSTAWIENIA”
24 marca 2019 r., godz. 18.00
Scena SCKM, ul. Wietora 15
Spektakl dla widzów od 10 lat

Premierowy spektakl skonstruowany z szeregu etiud powstałych w procesie improwizacji. Poprzez teatralną materię tworzona jest przestrzeń, dla głosów często niesłyszalnych, przestrzeń, w której dochodzi do dyskusji na poważnie, w której opowiada się istotne historie z codziennego życia, często irytujące, trudne czy bolesne. To ważny głos DZIECI. Poprzez konkretne zabiegi teatralne udaje się stworzyć przestrzeń do dyskusji nad trudnymi sytuacjami, które okazują się nie być jednostkowe, a dotykają szerszej grupy osób.

WYSTĘPUJĄ: Maja Bartków, Aleksandra Denis, Alicja Janik, Szymon Kasprzyk, Wiktoria Kolczyńska, Zuzanna Oliwa, Lena Oszywa, Marianna Popik, Leon Przybyło, Tadeusz Przybyło, Amelia Pyciak, Aleksandra Ślusarczyk, Daria Usyk, Roksana Usyk
Reżyseria: Krystyna Hussak-Przybyło
Scenariusz: Krystyna Hussak-Przybyło i ZESPÓŁ
Scenografia: Piotr Przybyło
Opracowanie muzyczne: Piotr Przybyło
Reżyseria świateł: Piotr Przybyło

25 marca
MONA LISA Z WĄSAMI: „CZAROWNICE MAJĄ OCZY Z CIENKIEGO, ZIELONEGO SZKŁA, CZYLI O WIZERUNKACH WIEDŹMY W SZTUCE”
25 marca 2019 r., godz. 18.30
SCKM, ul. Wietora 15, s. 83
Prowadzenie: historyk sztuki – Agnieszka Wozowicz
Informacje: tel. 12 421 29 87, agawozowicz@gmail.com

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu wykładów poświęconych wybranym zjawiskom
w sztuce od czasów starożytnych po XX w. Celem spotkań jest uzupełnienie chronologicznego i „szkolnego” kursu historii sztuki, poszerzenie wiedzy o dziełach i ich twórcach, problemach mniej znanych, nierzadko wspomnianych zaledwie w podręcznikach oraz ich prezentacja poza sztywnym schematem epok i stylów. Tegoroczne spotkania poświęcone będą sztuce kobiet i kobietom w sztuce – zarówno artystkom jak i kobietom sprawującym mecenat artystyczny, zagadnieniu wizerunków kobiety w sztuce dawnej
i współczesnej, problemom obecnym w twórczości kobiet, feministycznej historii sztuki
i wielu innym. Spotkania mają formę prelekcji bogato ilustrowanej slajdami, odbywają się raz w miesiącu, w poniedziałki.

27 marca
XIII WOJEWÓDZKI KONKURS WIEDZY „W KRĘGU MITÓW I KULTURY ANTYCZNEJ”
27 marca 2019 r., godz. 9.00-14.00
Scena SCKM, ul. Wietora 15

XIII edycja wojewódzkiego konkursu wiedzy „W kręgu mitów i kultury antycznej”, (skierowana do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów), zainteresowanych kulturą antyczną. Tegoroczna edycja obejmuje zagadnienia dotyczące wybranych świąt starożytnych Greków, a także wybrane mity dotyczące herosów greckich. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się ponad 1100 uczestników.

29 marca
WARSZTATY TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO Z URSZULĄ BERNAT-JAŁOCHĄ I MARCINEM MOTYLEM
29 marca 2019 r., godz. 18.00-19.15 – improwizacja, 19.30-21.00 – taniec współczesny
SCKM, ul. Wietora 15, sala baletowa
Zapisy na warsztaty: scena.tanca.sckm@gmail.com
Koszt: 20 zł pojedyncze wejście na warsztaty (improwizacja lub taniec współczesny); 30 zł (podwójne wejście na warsztaty, czyli improwizacja i taniec współczesny)

Myślą przewodnią warsztatów jest temat więzi międzyludzkich, poddanych wpływowi współczesności. Człowiek, wystawiony na więcej bodźców niż kiedykolwiek wcześniej
w historii swojego gatunku i posiadający nieskończone możliwości wyboru, traci głęboko
w nim drzemiący potencjał. Jego zmysły nie są już na co dzień tak wyostrzone, jak kiedyś
i świadomość ciała, pomimo iż to materia tak bardzo nam osobista/bliska, stała się czymś odległym, czymś, czego musimy się dopiero nauczyć, aby ją odkryć na nowo.
Poprzez pracę warsztatową z ludźmi w różnym wieku i o odmiennych doświadczeniach, postaramy się dzięki ruchowi nawiązać ponownie więzi z naszym ciałem i spojrzeć przez ten pryzmat na więzi z drugim człowiekiem.
Wykorzystując nasze doświadczenie jako profesjonalni tancerze proponujemy zajęcia:
– taniec współczesny (contemporary),
– improwizacja (świadomość/zadaniowa).

OPIS ZAJĘĆ
Improwizacja (poszerzanie świadomego ruchu) – są to zajęcia, których naczelnym celem jest zwiększenie świadomości na temat nieograniczonych możliwości ludzkiego ciała. Poprzez pracę nad prawidłowym oddechem, energią ruchu, oraz nieograniczoną wyobraźnią, będziemy dążyć do odkrywania tajemnic naszego ciała, tak aby każde wykonane zadanie było dla nas osobistym zaskoczeniem.
Contemporary class – posiadają prosty schemat ćwiczeń, co pomaga w przepływie energii
i budowaniu wytrzymałości uczestnika. W trakcie zajęć wprowadzane są elementy języka ruchowego, który wraz z precyzyjną techniką wykonywania ćwiczeń, pozwala tancerzowi poruszać się ze zwiększoną wydajnością i świadomością swojego ciała.

Urszula Bernat-Jałocha i Marcin Motyl to artyści tancerze nieustannie poszukujący dzisiejszej tożsamości teatru tańca. „UM FOUNDATION” jest nowym projektem zajmującym się twórczością artystyczną w niezależnej i otwartej formie. Mając za sobą wieloletnie doświadczenie pracy w zespołach instytucjonalnych, z polskimi i zagranicznymi choreografami, Urszula i Marcin postanowili stworzyć niezależny zespół, mocno czerpiący
z narzędzia improwizacji i pracy z publicznością.
Tematem ich poszukiwań są relacje międzyludzkie we współczesnym świecie. Artyści pragną zaprosić widza do aktywnego uczestnictwa w procesie twórczym, poprzez umożliwienie jej posiadania realnego wpływu na końcowy kształt tworzonych spektakli i działań.
„UM FOUNDATION” to próba przekroczenia granic w tworzeniu nowych prac z pogranicza teatru tańca i ogólno pojętej sztuki współczesnej.

30 marca
SCENA TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO: SHOWREEL
30 marca 2019 r., godz. 19.00
Scena SCKM, ul. Wietora 15
Koszt biletu: 20 zł
Rezerwacja miejsc: scena.tanca.sckm@gmail.com

„Showreel”, to obraz relacji damsko-męskich we współczesnym świecie. Spektakl w skrócie przedstawia historie kobiety i mężczyzny, potraktowane momentami z przymrużeniem oka,
a niekiedy całkiem poważnie. Przy wykorzystaniu kompozycji duetu, w którym obok wspólnych partii zaistnieją odrębne sola mężczyzny i kobiety, „Showreel” przedstawia kilka scen z życia przeciętnej pary. Wychodząc od bardzo pierwotnych, tradycyjnych wzorców partnerskich do dzisiejszych – bardziej wolnych i „otwartych” – relacji między kobietą
i mężczyzną, a także zahaczając o zjawisko metroseksualizmu, chciałabym zwrócić uwagę na utratę harmonii damsko-męskiej, gdzie zaistniały proces zacierania płci i jej znaczenia niesie za sobą pewne konsekwencje. W związku z tym pojawi się perspektywa silnej, niezależnej kobiety, chcącej ukryć swoją chęć ucieczki od pierwowzoru kobiecości oraz mężczyzna, który łamie stereotypowy obraz modelowego wyglądu jak i towarzyszących mu zainteresowań. Cześć kobieca, to krótki fragment z życia współczesnej kobiety, od której wymaga się bycia silnym, niezależnym i najlepiej samowystarczalnym, przy jednoczesnym braku zrozumienia wobec bezsilności i kruchości żeńskiej natury. W tej części kobieta zmaga się z bardzo wymagającymi standardami dzisiejszego społeczeństwa, chcąc się uwolnić od tego, co ją zniewala. Pojawia się wizja kobiety silnej, ambitnej i tak zwanej wyzwolonej.
I chodzi o to, by pojawiły się pytania o to, czym teraz jest ta wolność i wyzwolenie dla płci pięknej; czy chęć bycia silną jest prawdziwym pragnieniem czy tylko przykrywką wobec tego, co głęboko w sobie skrywamy – tęsknotę za tym, by znaleźć się pod skrzydłami mężczyzny. Część męska przedstawia obraz mężczyzny, który zupełnie odbiega od tradycyjnego, schematycznego wizerunku, zakorzenionego w świadomości naszego społeczeństwa. Tytuł w tym przypadku odnosi się do jednego – konkretnego, acz wyciągniętego z wielu innych potencjalnie możliwych – momentu z życia przeciętnego mężczyzny, w którym zrywa on ze wszelkimi stereotypami. Jego solo, potraktowane
z przymrużeniem oka pokazuje, jak wiele tajemnic może ukrywać człowiek przed światem, ludźmi, ale także przed samym sobą. W przeciągu kilku chwil możemy być świadkami krótkiej historii, w której brak kontroli powoduje upust emocji, marzeń i fascynacji, by na końcu ponownie wrócić do tego, co nazywamy strefą komfortu – do tego, co pewne, znane
i bezpieczne. I w taki sposób koniec oznacza powrót do stereotypowego obrazu człowieka, jaki na co dzień kreuje nam środowisko. Chciałabym postawić znak zapytania widzowi – gdzie się znajdujemy i do czego dążymy w relacjach partnerskich, a także szeroko pojętych
w relacjach między ludzkich i czy tak naprawdę nie tęsknimy za tradycyjnością i przeszłością. Czy w obecnym świecie pęd życia i kosmicznie szybki rozwój technologiczny może doprowadzić do nieodwracalnych zaburzeń relacji międzyludzkich?

Choreografia i reżyseria: Urszula Bernat-Jałocha, tańczą: Urszula Bernat-Jałocha i Marcin Motyl

31 marca
SPEKTAKL: „NIE NIEWOLA, NI WOLNOŚĆ”
31 marca 2019 r., godz. 18.00
Scena SCKM, ul. Wietora 15
Bilety: 10 zł
Rezerwacja: sckm.krakow@gmail.com lub tel. 12 430 50 90

Spektakl grupy aktor-tancerz pracującej w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży pod kierunkiem Wojciecha Dawida Terechowicza.
W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, sięgamy do przykładów naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego, aby dać świadectwo o tym, jaką moc
w czasie niewoli może mieć sztuka. Właśnie wtedy, jest ona potrzebna jak nigdy.
Spektakl „Nie niewola, ni wolność” wg utworów C. K. Norwida, łączy w sobie trzy gatunki sztuki: poezję, muzykę i taniec. W bardzo dynamicznym spektaklu przywołujemy twórczość dwóch wybitnych polskich artystów – Chopina i Norwida, których wkład w naszą kulturę jest nie do przecenienia. Połączył ich wspólny los życia z dala od ojczyzny. Pełni obaw wobec sytuacji w Polsce, dzielili swą troskę o nią z rodakami poprzez własne dzieło. Prawdziwym skarbem wówczas dla Polaków stała się niezwykła poezja Norwida oraz wspaniała muzyka Chopina. Polacy obcując z ich dziełami czuli się wspólnotą przywiązaną do własnej tożsamości narodowej. Ich twórczość ożywiała ducha narodowego i społecznego, nawoływała do odpowiedzialności, budziła z uśpienia i rezygnacji, zagrzewała do działania, była schronem dla ojczystego języka i kultury. Nie będzie przesadą nazywanie ich przywódcami duchowymi w czasie niewoli – nie tylko tej XIX-wiecznej, ale choćby w okresie wojen światowych ubiegłego wieku. W spektaklu zobaczymy alegoryczne obrazy komentowane twórczością Norwida, a odnoszące się do przyczyn utraty niepodległości, kondycji Polaków na obczyźnie i w ojczyźnie podczas rozbiorów jak i skutków działań narodowowyzwoleńczych. Przedstawienie nie jest historycznym rozważaniem ciężkiego dla naszych antenatów czasu a artystyczną interpretacją wydarzeń.
Spektakl powstał przy współpracy uczniów klas taneczno-teatralnych XXX LO im. św. Alberta Chmielowskiego w Krakowie oraz przy udziale seniorów z Centrum Aktywności Seniora Młodzi duchem.

Scenariusz – Wojciech Dawid Terechowicz
Konsultacje literackie, koordynacja – Urszula Perlińska
Muzyka – fragmenty utworów Fryderyka Chopina
Scenografia i kostiumy, projekt plakatu – Joanna Miczałowska
Asystentki scenografa – Julia Janik i Sandra Florek
Konsultacje choreograficzne – Aleksander Kopański
Reżyseria i koncepcja scenograficzna – Wojciech Dawid Terechowicz
Asystentka reżysera – Olimpia Makles
Światło i dźwięk – Krzysztof Hosaja
PEŁNA OBSADA AKTORSKA:
WIESZCZBIARKA – Joanna Miczałowska
BŁAZEN – Dawid Kołcz
CHARCICA – Dobrochna Kogut
STARCY – Danuta Banaś, Agata Chmielowska, Halina Ciślak, Antoni Opach, Anna Pietras
ZABORCA I – Rosjanie Weronika Jerc, Artur Szarek
ZABORCA II – Prusacy Weronika Mach, Kacper Jura
ZABORCA III – Austriacy Wiktoria Kwiecień, Jakub Stępnik
SALON – Diana Kostuch, Anna Szopa, Sandra Florek, Natalia Sejut, Patrycja Tynor, Justyna
Czopek
UCZNIOWIE – Julia Janik, Julia Chmiela, Ludmiła Sielańczyk, Magdalena Górnikiewicz, Klaudia Woźniak, Olimpia Makles, Karolina Strojek, Aleksandra Żybińska, Gabriela Niemiec
CUDZOZIEMCY – Artur Szarek, Anna Szopa, Kacper Jura Julia Janik, Jakub Stępnik, Natalia Sejut
POLACY W OJCZYŹNIE – Justyna Czopek, Olimpia Makles, Aleksandra Żybińska, Gabriela Niemiec, Julia Chmiela, Patrycja Tynor
POLACY EMIGRANCI – Diana Kostuch, Sandra Florek, Magdalena Górnikiewicz, Klaudia Woźniak, Karolina Strojek, Ludmiła Sielańczyk
GOŚĆ Z SALONU – Julia Janik
SALONOWIEC I – Patrycja Tynor
SALONOWIEC II – Justyna Czopek
NAUCZYCIELKA – Julia Janik
I Z LUDU – Anna Szopa
II Z LUDU – Sandra Florek
III Z LUDU – Justyna Czopek
IV Z LUDU – Karolina Strojek
V Z LUDU – Diana Kostuch
VI Z LUDU – Magdalena Górnikiewicz
VII Z LUDU – Klaudia Woźniak
VIII Z LUDU – Natalia Sejut
IX Z LUDU – Ludmiła Sielańczyk
LEGIONIŚCI – Artur Szarek, Kacper Jura, Jakub Stępnik, Anna Szopa, Julia Janik, Natalia Sejut
SZEREGOWI LEGIONIŚCI – Diana Kostuch, Magdalena Górnikiewicz, Sandra Florek, Kaludia Woźniak, Karolina Strojek, Ludmiła Sielańczyk

Dodaj komentarz