Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży zaprasza dzieci w wieku od 6 do14 lat do udziału w programie zajęć artystycznych i sportowych od 14 do 18 lutego 2019 r. w godzinach od 9.00 do 15.00.

KLIKAJ I FIKAJ! PROGRAMUJ, TWÓRZ, DZIAŁAJ

FERIE 2019

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży zaprasza dzieci w wieku od 6 do14 lat do udziału w programie zajęć artystycznych i sportowych od 14 do 18 stycznia 2019 r. w godzinach od 9.00 do 15.00.
Technologie komputerowe odgrywają coraz większą rolę w życiu nowoczesnych społeczeństw, a programowanie staje się umiejętnością, która pozwala dzieciom na odnalezienie się w tej nowej rzeczywistości i kształcenie umiejętności twórczego, świadomego, bezpiecznego wykorzystania technologii w realizacji własnych pomysłów i w rozwiązywaniu problemów.
W tej edycji projektu zaproponujemy dzieciom różne działania w formie zabawy inspirowane „procesem programowania”, które uruchamiać będą wyobraźnię, kreatywność,  miejętności rozwiązywania problemów na bazie logicznego i abstrakcyjnego myślenia.
Jednocześnie, mając świadomość zagrożeń wynikających z nadmiernego korzystania z komórek, komputerów, niebezpieczeństw uzależnienia od nich, pragniemy przekazywać ideę
aktywnego, twórczego spędzania czasu wolnego, zdrowego stylu życia, dbałości o zdrowie, kondycję fizyczną, a także będziemy stwarzać okazję do integracji dzieci w różnym wieku, współpracy, nawiązywania kontaktów rówieśniczych w czasie wspaniałej, wesołej zabawy. Przygotowaliśmy wiele atrakcyjnych zajęć: programowania, literackich, filmowych, teatralnych, muzycznych, cyrkowych, tanecznych, plastycznych, ceramicznych, sportowych, a także gier i zabaw. W naszej bogatej i różnorodnej ofercie na pewno każdy znajdzie coś dla siebie interesującego!
Koszt udziału: 12,00 zł dziennie
W ramach powyższej kwoty zapewniamy gorący posiłek, wodę do picia i materiały realizacyjne.
Uczestnicy są proszeni o przyniesienie dodatkowych kanapek, ulubionych napoi oraz na zmianę obuwia sportowego do ćwiczeń i zabaw.
Zapisy przyjmujemy telefonicznie: 12 430 50 90, 12 430 51 54
lub na adres e-mailowy: biuro@sckm.krakow.pl
Ilość miejsc ograniczona!

PREZENTACJE NA SCENIE

WEHIKUŁ CZASU PANA PIÓRKO – znany już wszystkim Pan Piórko wprowadzi nas do świata zabawy i nauki. Zaprezentuje, jak ożywa gra komputerowa, a rzeczywistość wkracza w świat gry wirtualnej? Czy wehikuł czasu może nas uratować? Swoje opowieści i ciekawe, naukowe historie Pan Piórko przedstawi przy muzycznym akompaniamencie.
Prowadzenie: Tadeusz Dylawerski, Piotr Niedziałek

INNA BAJKA – Wędrowna Bajarka zaprasza na „Historię Błękitnej Planety” wg Andri Snaer Magnason. Interaktywne spotkanie z opowieścią, zaprogramowane w myśl idei – od słuchania do czytania. To opowieść o planecie – marzeniu, na której mieszkają same dzikie dzieci i robią to, co dla nich naprawdę ważne. Kąpią się w wodospadzie, chodzą po drzewach i zachwycają motylami. Do czasu, aż z hukiem wkroczy w ich życie dorosły. Jak zmieni się ich życie, gdy Super-Czaruś zamieszka wśród dzieci? Przekonajcie się sami.
Opowiada: Aleksandra Barczyk, grają – Piotr Krawczyk i Piotr Niedziałek.

SMARTFONUTA – w czasie spotkań muzycznych będziemy mieli okazję poznać wybitne utwory znanych polskich i zagranicznych artystów. Jednocześnie dowiemy się o różnych możliwościach wykorzystania nowoczesnych technologii w tworzeniu i wykonywaniu muzyki, zastosowania aplikacji, programów ułatwiających pracę muzyka. Występujący muzycy zaprezentują także, jak je wykorzystać do zabawy z muzyką. Prowadzenie: Adam Niedzielin, Jan Krawczyk, Roman Ślazyk, Piotr Grodecki

PROPOZYCJE WARSZTATÓW

SCENA

ZAGUBIENI W CYBERŚWIECIE – to fabularna gra teatralna, w której bohaterowie, aby wchodzić na kolejne jej „lewele”, muszą zdobywać konkretne umiejętności z zakresu warsztatu aktora. A są nimi: dykcja i emisja głosu, pantomima i ruch sceniczny, piosenka, improwizacja oraz budowanie scen.
W finale uczestnicy warsztatów przedstawią „Wszechteatralną cybergrę”.
Prowadzenie: Aleksandra Barczyk, Tadeusz Dylawerski

FILCOWE ETIUDY – czyli warsztaty programowania i tworzenia krótkich filmów z muzyką na żywo. Podczas zajęć stworzycie filcowe kukiełki, które staną się aktorami waszych
filmów. Następnie wprawicie je w ruch i utrwalicie na kamerze. Będziecie mieć także wpływ na muzyczny nastrój swoich filmowych etiud poprzez komponowanie muzyki z pomocą profesjonalnego muzyka. Zapraszamy do kreatywnej zabawy!
Prowadzenie: Sylwia Szczepańska-Horoszko, Beata Milligan

GALERIA ZDARZEŃ

CZY ŁATWIEJ ZAPROJEKTOWAĆ NAM COŚ NA KOMPUTERZE CZY LEPIEJ WYCHODZI BEZ NIEGO?
I Czy projekty plakatów, okładek książkowych lub znaczków pocztowych lepsze są obecnie, czy też ciekawsze były wtedy, gdy nie znano komputera? Na zajęciach spróbujemy porównać te zjawiska na wybranych przykładach, a następnie zaprojektować krótką serię znaczków pocztowych.
Technika: kredki i farby akwarelowe na kartonie.
II Czy wolimy otaczać się i przebywać w miejscach, gdzie panuje harmonia, ład i spokój, czy lepiej czujemy się w sceneriach dynamicznych, w ruchu i ekspresji. Na zajęciach wykonamy projekty zasłon lub dywanów w najprostszych formach geometrycznych składających się z kwadratów, trójkątów i kół oraz dla porównania kompozycję dynamiczną opartą na silnych kontrastach kolorystycznych i ekspresyjnych formach. Przy okazji dowiemy się, co to są kolory uzupełniające, jakie zasady rządzą ich użyciem, które kolory pasują do siebie, a które „się gryzą”?
Technika kolażu przy użyciu papieru i kartonu.
Prowadzenie: Michał Baca, Grzegorz Regulski

PRACOWNIA CERAMICZNA

CERAMIKA I ELEKTRONIKA – sztuka użytkowa, realizacja prac w technikach ceramicznych. Programowanie, tworzenie dzieł codziennego użytku pomocnych
w wykorzystywaniu nowych technologii.
WESOŁE EMOTIKONKI – tworzenie projektów prac z materiałów tekstylnych: poduszek i
przytulanek w kształtach emotikonów.
Prowadzenie: Dorota Małysa, Joanna Szeląg,

SALA 45

PROGRAMOWANIE WYOBRAŹNI – zajęcia literacko-filmowe. Czasem czujemy się samotni, bardzo się boimy, albo nie jesteśmy z siebie zadowoleni i wtedy z pomocą może przyjść wyobraźnia. Chłopiec, Bo Wilhelm bohater książki Astrid Lindgren „Mio mój Mio” stwarza w wyobraźni Krainę Daleką, w której czuje się bezpieczny, kochany, a przede wszystkim akceptowany przez wszystkich. Może uda się nam podczas zajęć z pomocą wyobraźni stworzyć miejsca bardzo przyjazne, z wymarzonym przez nas krajobrazem, wypełnione postaciami i zwierzętami, które są nam bliskie i przedmiotami, które bardzo lubimy. O tych dobrych, przyjaznych miejscach opowiemy w studio filmowym.
Prowadzenie: Jadwiga Mączyńska, Arletta Szewczyk

SALA PLASTYCZNA

BIERZEMY SIĘ DO ROBOTY – PROGRAMUJEMY OZOBOTY! Zajęcia wprowadzające w sposób pracy z Ozobotami czyli małymi, sprytnymi robocikami. Jak działa? Co potrafi? Jak wydać mu polecenie? Uwierzcie, że to prostsze niż w pamięci dzielenie! Układanie puzzli, to świetna
zabawa, pobudza wyobraźnię lepiej niźli kawa.
Droga dla Ozobota: polecenia, zakręty i skrzyżowania – to taki wstęp do programowania Ulepimy dziś bałwana! Zjazd na sankach z górki lub wojna na śnieżki z rana!!!
Poprowadźmy robota przez krajobraz zimowy! Ciekawe, czy jest na to gotowy? By osiągnąć cel trzeba ruszyć głową, stwórzmy dla robota drogę kolorową. Doprowadzenie go do celu wymaga narysowania kodów wielu! Z kilku puzzli trzeba całość zmajstrować, tak by Ozobotowi drogę zbudować. Kto pierwszy ten lepszy! To są wyścigi! Zobaczmy kto zostanie zwycięzcą tej ligi?
Będą wyścigi Ozobotów, więc zaprogramuj trasę dla robotów. Jedź prosto! Skręć w lewo, skręć w prawo! Jesteś na mecie! Brawo!

SALA TEATRALNA

KODOWANIE RYTMEM. Jakiej muzyki słuchamy? Po czym rozpoznać rodzaj, styl a nawet kraj jej pochodzenia? Odkodujmy muzykę posługując się rytmem, a potem stwórzmy nowe szyfry wspólnie muzykując i bawiąc się rytmami.
Prowadzenie: Jan Krawczyk, Piotr Krawczyk

SALA 34

WARSZTATY CYRKOWE – czym jest tworzenie, a czym stworzenie? Historia świata według cyrku pokazana przy pomocy piłki, talerza i kija. Czy twórczość może być zabawą. Czeka Was niezły Cyrk!
Prowadzenie: Aleksandra Barczyk, Tadeusz Dylawerski

WARSZTATY TANECZNE – językiem jakim będziemy się posługiwać, to język ruchu, a instrumentem, jaki będziemy używać będzie nasze ciało. Jest wiele powodów żeby tańczyć i spędzić przyjemnie, radośnie i twórczo czas. Podczas zajęć będziemy: skakać, schodzić do podłogi, robić obroty, skręty, czołgać się, turlać, wymyślać różne kroki, po prostu tańczyć.
Stworzymy małe frazy ruchowe do których inspiracją będzie przedmiot codziennego użytku, ale to już niespodzianka. Na zakończenie warsztatów odbędzie się pokaz na scenie.
Prowadzenie: Marta Pietruszka

ZAPROGRAMUJ SIĘ NA OWOC – zabawy inspirowane ideą zdrowego stylu życia, aktywnym spędzaniem wolnego czasu i dobrym odżywianiem. W roli głównej owoce
i warzywa, atrakcyjne ruchowe i tematyczne zabawy.
Prowadzenie: Dorota Kozłowska, Janusz Głowacz

GRY I ZABAWY SPORTOWE – to propozycja gier i zabaw zespołowych, sportowych pobudzających do ruchu, fantazji, radości, śmiechu, współdziałania oraz zdrowej rywalizacji.
Uczestnicy zostaną podzieleni na drużyny wykonujące zadania wspólnie w określonym czasie, w formie zabawy i kreatywnych działań ruchowych, sportowych.
Prowadzenie: Dorota Kozłowska-Buczek, Janusz Głowacz

FERIE – ZAJECIA OTWARTE

MUZYKA

GITARA ROCKOWA BEZ GRANIC – zajęcia otwarte dla dzieci i młodzieży, średniozaawansowanych i zaawansowanych. W programie spotkania podstawy gry na gitarze, rozwój techniki gitarowej, nauka skal, piosenek.
Terminy:
21, 22, 23 stycznia 2019, godz. 10.00-14.30
SCKM, ul. Wietora 15, sala 57
Prowadzenie: Piotr Grodecki

GITARA BASOWA, KONTRABAS I ZESPOŁY MUZYCZNE – zajęcia otwarte dla wszystkich zainteresowanych, uczestników indywidualnych jak i zespołów, zarówno
niezaawansowanych jak i zaawansowanych, od 14 r. ż.
Termin:
17 stycznia 2019, godz. 9.30-14.00
SCKM, ul. Wietora 15
Prowadzenie: Roman Ślazyk

JAM SESSION – zajęcia aktywizujące młodych pasjonatów sztuk muzycznych. Przeznaczone są dla uczestników zajęć SCKM oraz młodzieży krakowskich szkół zainteresowanych współpracą w zespole muzycznym. W czasie zajęć uczestnicy będą penetrować meandry muzyki rockowej, bluesowej i jazzowej. Wspólnie zagrają kilka standardów i charakterystycznych riffów, aby nie tyko się uczyć, ale również dobrze bawić. Na zajęcia zapraszamy instrumentalistów z gitarami, basami, skrzypcami, saksofonami
i innymi, nawet bardzo egzotycznymi instrumentami – kto na przykład zabroni nam grać na grzebieniu?! Do dyspozycji będzie sprzęt nagłaśniający, wzmacniacze instrumentalne, zestaw perkusyjny i elektryczny fortepian. W trakcie zajęć będzie można skorzystać również z pomocy komputerowych programów muzycznych, bo przecież w XXI wieku wypada mieć szerokie horyzonty artystyczne!
Termin:
22 stycznia 2019, godz. 11.00
SCKM, ul. Wietora 15
Prowadzenie: Adam Niedzielin, Tomasz Kupiec

ABC GITARY – zajęcia otwarte dla wszystkich chętnych pragnących rozpocząć naukę gry na gitarze wprowadzające podstawowe pojęcia i techniki gry palcowej na gitarze
klasycznej lub akustycznej przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i studentów.
Termin:
14 stycznia 2019, godz. 9.00-10.30
SCKM, ul. Wietora 15
Prowadzenie: Robert Ciborowski

ORKIESTRA GITAROWA – zajęcia wprowadzające do gry zespołowej, przeznaczone dla wszystkich uczestników bardziej zaawansowanych, znających podstawy gry na gitarze klasycznej lub akustycznej oraz zapis nutowy.
Termin:
14 stycznia 2019, godz. 10.45-13.00
SCKM, ul. Wietora 15
Prowadzenie: Robert Ciborowski

ABC GITARY – zajęcia otwarte dla wszystkich chętnych pragnących rozpocząć naukę gry na gitarze wprowadzające podstawowe pojęcia i techniki gry palcowej na gitarze klasycznej lub akustycznej przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i studentów.
Termin:
15 stycznia 2019, godz. 9.00-10.30
SCKM, ul. Wietora 15
Prowadzenie: Robert Ciborowski

ORKIESTRA GITAROWA – zajęcia wprowadzające do gry zespołowej przeznaczone dla wszystkich uczestników bardziej zaawansowanych znających podstawy gry na gitarze klasycznej lub akustycznej oraz zapis nutowy.
Termin:
15 stycznia 2019, godz. 10.45-12.15
SCKM, ul. Wietora 15
Prowadzenie: Robert Ciborowski

TEATR

ZAJĘCIA TEATRALNE DLA MŁODYCH TANCERZY I AKTORÓW – otwarte warsztaty podczas których uczestnicy będą wykonywać elementarne zadania aktorskie. Skierowane do młodzieży w wieku 16-21 lat.
Terminy:
25 stycznia 2019, godz.15.30-21.30
SCKM, ul. Wietora 15, sala teatralna, IV p.
Prowadzenie: Wojciech Terechowicz

WARSZTATY DLA DZIECI „NIPPON BANZAI” – podczas zajęć uczestnicy wraz z prowadzącymi będą pracować nad przygotowaniem etiudy teatralnej inspirowanej kulturą
japońską, a także przygotują potrzebne do niej rekwizyty i kostiumy.
Zajęcia dla dzieci od 7 do 10 r. ż.
Terminy:
21-25 stycznia 2019, godz. 10.00-12.40 (sala teatralna oraz plastyczna na IV p.)
SCKM, ul. Wietora 15
Prowadzenie: Beata Klimkowska i Agnieszka Kolanowska

TANIEC

WARSZTATY TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO I TAŃCÓW FOLKOWYCH – zajęcia otwarte przeznaczone dla dzieci i młodzieży.
Pracując nad techniką (taniec współczesny), skupimy się na:
– relacji tancerza z otaczającą przestrzenią, a w szczególności na zmianie punktów odniesienia i kierunkach, do których tańczymy,
– poziomach, w jakich ciało tancerza się porusza,
– użyciu ciężaru i lekkości ciała,
– wytraceniu równowagi,
– budowaniu fraz tanecznych w oparciu o rozwinięte umiejętności. Tańce folkowe – tańce proste w wykonaniu i szybkie w zapamiętaniu, ale dające dużo radości zabawy,
– tańce w kręgu i w wężyku – polskie, żydowskie, mołdawskie,
– tańce parowe – szkockie, niemieckie, polskie, żydowskie, mołdawskie.
Terminy:
14, 15, 16 stycznia 2019
21, 22, 23 stycznia 2019
godz. 16.30-18.00 Tańce folkowe
godz. 18.10-19.40
SCKM, ul. Wietora 15
Prowadzenie: Marta Pietruszka

RADIO

RADIO PRYZMAT SCKM – zaprasza uczniów i studentów zainteresowanych dziennikarstwem. W Radiu Pryzmat uczestnicy będą mieli okazję zasmakować dziennikarstwa od strony praktycznej. Będą mieli okazję tworzyć radio internetowe, nauczą się nagrywać i montować sondy, wywiady, relacje, reportaże, zrealizują swoją audycję radiową.
Termin:
17 stycznia 2019, godz. 16.00-17.30
SCKM, ul. Wietora 15
Prowadzenie: Anna Worobiec-Tonia

SPORT

ZAJĘCIA Z ŻEGLARSTWA – otwarte zajęcia dla dzieci i młodzieży.
Terminy:
14, 15, 16, 17 stycznia 2019, godz. 9.00-11.00
SCKM, ul. Wietora 15, s. 18
Prowadzenie: Marcin Matysik

JUJUTSU – zajęcia otwarte dla dzieci i młodzieży.
Terminy:
14, 16 stycznia 2019, godz. 16.30-18.00 – zajęcia dla dzieci
14, 16 stycznia 2019, godz. 18.00-20.15 – zajęcia dla młodzieży
SCKM, ul. Wietora 15, s. 34
Prowadzenie: Zenon Liszkiewicz

JUJUTSU – zajęcia otwarte dla dzieci i młodzieży.
Terminy:
18 stycznia 2019, godz. 17.00-18.00 – zajęcia dla dzieci
18 stycznia 2019, godz. 18.00-20.00 – zajęcia dla młodzieży
SCKM, ul. Wietora 15, s. 34
Prowadzenie: Zenon Liszkiewicz

AKROBATYKA – zajęcia otwarte dla młodzieży.
Terminy:
21, 23 stycznia 2019 r., godz. 18.00-19.30
Gimnazjum nr 27, ul. Malborska 98
Prowadzenie: Janusz Głowacz

ZIMOWA AKADEMIA SZTUK WALKI 2019 – w tym roku zajęcia sztuk walki przeniosą nas do różnych zakątków świata. Poznamy chińskie kungfu, uważane za kolebkę wielu współczesnych sztuk walki. Zapoznamy się z historią japońskiego jujutsu i dowiemy się czym się różni od japońskiego aikido. Zgłębimy tajniki koreańskiego hapkido i porównamy je z rosyjskim sambo. Podsumowując, podczas zajęć odnajdziemy wspólne cechy tych różnych sztuk walki, ale także zobaczymy różnice wykształcone w wyniku odmienności kulturowych poszczególnych narodów.
Zajęcia bezpłatne dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów.
Terminy:
21-25 stycznia 2019, godz. 10.00-12.00
SCKM, ul. Wietora 15, s. 34
Prowadzenie: Zenon Liszkiewicz

SZTUKA I EDUKACJA

STULECIE POLSKIEJ SZTUKI W PIĘCIU ODSŁONACH – warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży poświęcone wybranym polskim artystom, których dzieła wpłynęły znacząco na polską sztukę w ostatnim stuleciu. Wszystkie zajęcia poprzedzone zostaną krótkim wykładem połączonym z pokazem slajdów.
Tematy spotkań:
Poniedziałek: W poszukiwaniu czystej formy, czyli sztuka Stanisława I. Witkiewicza. Będzie można się dowiedzieć, czym była firma portretowa artysty, jakie oferowała usługi
i jakie stawiała żądania swoim klientom. Inspirując się jego portretami spróbujemy wykonać swój wizerunek lub portret kolegi w technice suchej pasteli na kartonie.
Wtorek: Skąd wziął się fenomen polskiej szkoły plakatu? Czym polscy plakaciści lat 50. i 60. zadziwili świat i czym wyróżniali się na tle artystów z innych krajów? Na zajęciach
spróbujemy zaprojektować plakat do dowolnego filmu lub utworu scenicznego. Technika: farby plakatowe na kartonie.
Środa: Harmonia, ład i estetyka ukryta w najprostszych formach geometrycznych, czyli sztuka Henryka Stażewskiego. Na zajęciach wykonamy projekty zasłon lub dywanów
w formie abstrakcji składającej się z kwadratów, trójkątów i kół lub innych figur geometrycznych.
Technika kolażu przy użyciu papieru i kartonu.
Czwartek: Od Zdzisława Beksińskiego do Tomasza Bagińskiego, czyli triumf sztuki katastroficznej, fascynującej się antynaturą, brzydotą i rozkładem. Na zajęciach spróbujemy
stworzyć komiks SF lub fantasy w oparciu o sztukę tych dwóch artystów. Praca zbiorowa. Technika tusz, piórko i pędzel Na zajęciach pokaz filmu „Katedra” Tomasza Bagińskiego.
Piątek: Sztuka Leona Tarasewicza i zasadnicze pytanie: czy obrazy muszą powstawać tylko na płótnie, desce lub kartonie oraz jak dużych rozmiarów może być dzieło sztuki? Podczas warsztatów pomalujemy w barwne pasy krzesło, sztalugę lub inne meble z gospodarstwa domowego. Przy okazji dowiemy się, co to są kolory uzupełniające, jakie zasady rządzą ich użyciem, które kolory pasują do siebie, a które „się gryzą”. Zajęcia poprzedzi krótki pokaz dzieł Leona Tarasewicza.
Terminy:
21-25 styczeń 2019, godz. 10.00-13.00
SCKM ul. Dietla 53
Prowadzenie: Michał Baca.

„WYKŁADY Z HISTORII SZTUKI” – cykl wykładów dotyczących wybranych zagadnień sztuki europejskiej i polskiej. Fantastyczna pomoc dla osób, które przygotowują się do matury z historii sztuki, olimpiady artystycznej, egzaminów wstępnych na kierunki artystyczne i humanistyczne. Zapraszamy także wszystkich zainteresowanych historią kultury europejskiej, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę.
Tematy wykładów:
14 stycznia 2019, godz. 17.00 – Świecka architektura gotycka
15 stycznia 2019, godz. 17.00 – Polskie malarstwo historyczne w XIX w. 
24 stycznia 2019, godz. 17.00 – Rzeźba gotycka
Terminy:
14, 15, 24 styczeń 2019 godz. 17.00
SCKM, ul. Wietora 15, s. 83
Prowadzenie: Agnieszka Wozowicz

Dodaj komentarz