Projekty

W naszej działalności nie ograniczamy się do oferty zajęć i warsztatów stałych. Wychodząc naprzeciw różnorodnym oczekiwaniom i próbując sprostać wy-zwaniom współczesnego, nieco zabieganego świata pamiętamy o wszystkich, którzy mają otwartą głowę, dużo chęci i niewiele czasu. Zachęcamy do zwolnienia codziennego pędu i kreatywnego spędzania wolnych chwil na organizowanych przez nas imprezach i w wybranych przedsięwzięciach.

W Niedzielę Palmową zapraszamy na Wielkanocny Festiwal Tradycji i Obrzędu, w grudniu zachęcamy do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Filmu Filozoficznego „Kinematograf Filozoficzny”, a co miesiąc na Scenę Tańca Współczesnego oraz Muzyczną Scenę Młodych.

 

TEATRALNA SCENA MŁODYCH

To miejsce prezentacji spektakli przygotowanych przez zespoły i grupy działające w SCKM oraz zespoły teatralne występujące gościnnie. W ramach różnorodnej oferty Sceny swoją przestrzeń znajduje m.in. Alchemia Teatru, której działalność obejmuje całokształt różnorodnych form zajęć stałych i przedsięwzięć teatralnych o charakterze projektów. Nazwa pracowni pochodzi od projektu opracowanego przez Panią Dyrektor Ewę Różańską. Pierwsza edycja pt. „Gry z Gombrowicza” zrealizowana została w grudniu 2002 roku. Druga edycja projektu pt. „W poszukiwaniu teatralnej formy” była realizowana w roku 2003 z udziałem nauczycieli instruktorów teatru i tańca.

Koordynator: Krystyna Hussak-Przybyło

 

SCENA TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO

STW funkcjonuje od marca 2003 roku w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży, to niezmiennie miejsce otwarte dla prezentacji i dokonań artystów, zrzeszające zarówno choreografów, tancerzy oraz widzów, miejsce comiesięcznych spotkań z tańcem współczesnym, teatrem ruchu, teatrem tańca oraz innymi formami sztuk performatywnych.

Przestrzeń STW powstała z inicjatywy krakowskiego środowiska oraz z myślą o jego potrzebach konsolidacji i wymiany twórczej. Ważnym aspektem działania STW jest systematyczna prezentacja spektakli artystów uprawiających różnorodne estetycznie gatunki sztuki tańca oraz zajmujących się edukacją publiczności. Innym aspektem działań STW jest Scena Tańca Współczesnego Młodych, którą dedykujemy debiutującym tancerzom i choreografom. Proponujemy młodym, aby przyszyli do nas ze swoimi pomysłami lub pierwszymi przedstawieniami, chcemy ich działania otoczyć opieką merytoryczną i zaprosić do dyskusji. Pragniemy wspierać twórców w odkrywaniu sztuki tańca, w intymnym procesie tworzenia, w poszukiwaniu języka wypowiedzi scenicznej i w zmaganiach z ciałem oraz kompozycją. Jesteśmy otwarci na spotkanie ludzi z pasją i z własnym spojrzeniem na taniec współczesny.

Koordynator: Anna Królica

 

SCENA TAŃCÓW ETNICZNYCH 

Zajmuje się prezentacją grup działających w sferze tańca i muzyki folkowej. Organizujemy warsztaty taneczne, pokazy, potańcówki folkowe. Gospodarzem tych działań jest grupa Tańca Izraelskiego „KACHOL”. Upodobanie tańca, wspólne tańczenie, wspaniała zabawa, przyjacielska atmosfera, chęć poznawania innych kultur, otwartość i ponad wszystko fantastyczni ludzie. Tego wszystkiego możesz doświadczyć w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie!

Koordynator: Marzena Dudziuk-Koluch

 

MUZYCZNA SCENA MŁODYCH

Muzyczna Scena Młodych to projekt skierowany do młodych ludzi, którzy grają w zespołach o dowolnej stylistyce muzycznej, do wszystkich, którzy chcą zaprezentować się przed publicznością, a jednocześnie chcą skonfrontować swoją twórczość z innymi, chcą grać i chcą posłuchać. Tu mają możliwość zdobycia doświadczenia scenicznego oraz pogłębienia warsztatu na prawdziwej scenie w profesjonalnej oprawie nagłośnieniowo – oświetleniowej. Zespoły mają możliwość również uzyskania nagrania audio – video z koncertu, a także prezentacji swoich utworów w internetowym radio Pryzmat. Celem MSM jest promowanie młodych twórców oraz stworzenie miejsca do dyskusji o muzyce.

Koordynator: Marek Perc

 

SZKOŁA W RADIU

Szkoła w Radiu to projekt, skierowany do krakowskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W ramach zajęć młodzież uczestniczy w warsztatach, gdzie poznaje teorię z zakresu dziennikarstwa i nabywa praktycznych umiejętności związanych z montażem radiowym, przygotowaniem audycji publicystycznych i emisją głosu.

Zajęcia dla grup zorganizowanych z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Prowadzący: Anna Worobiec-Tonia, Agnieszka Tobijasiewicz

 

RADIO PRYZMAT

W 2009 roku z myślą o młodzieży, która chciałaby doskonalić swoje umiejętności dziennikarskie powstało wyjątkowe miejsce – Radio Pryzmat. Od ponad 5 lat licealiści i studenci, którzy ukończyli, działającą w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży Akademię Dziennikarską tworzą swoje programy, rozwijają swoje pasje i dzielą się tym ze słuchaczami.

Co sprawia, że warto spędzać z nami popołudnia?

Muzyka, nadajemy tylko muzykę na wolnych licencjach Creative Commons, której nie znajdziesz w żadnym komercyjnym radio. Na dodatek do naszych programów zapraszamy młode zespoły muzyczne, które tworzą swoją muzykę i tylko u nas przez godzinę mogą opowiadać o tym, co robią i prezentować swoje kompozycje. Takiej wybuchowej mieszanki dźwięków z całą pewnością nie mieliście jeszcze okazji doświadczyć.
Audycje, których największym atutem jest ich różnorodność. Bo co łączy program Buch Travel z Operacją Kobieta, Lektury Nieobowiązkowe, Łowców Budyniu i Poza Rządem? Pasja ich twórców! Sprawdź naszą ramówkę, zobaczysz, że każdy znajdzie coś, co go zainteresuje.

Naszym dodatkowym atutem jest to, że pracę wykonujemy z przyjemności, a nie z obowiązku, czy chęci zysku.

Słuchacze, to oni są najważniejsi, dlatego bloki programowe są dopasowane do Waszych oczekiwań.

Jeśli więc robisz coś ciekawego i chciałabyś się tym z nami podzielić, koniecznie odezwij się do nas na Facebooku, napisz e-maila, lub po prostu zadzwoń!
Radio Pryzmat to radio tworzone z pasją. Barwne rozmowy, ciekawe tematy, interesujący goście, rzeczowa dyskusja, do której zapraszamy naszych słuchaczy, a to wszystko od poniedziałku do piątku od 18.00-21.00 na www.radiopryzmat.pl. Przejdź na pryzmatową stronę Internetu, posłuchaj, zainspiruj się, działaj!

Koordynator: Anna Worobiec-Tonia

 

KINEMATOGRAF FILOZOFICZNY” MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMU FILOZOFICZNEGO – X Jubileuszowa edycja

Festiwal Filmu Filozoficznego jest pierwszą tego typu imprezą filozoficzno-filmową w Polsce, Europie i na świecie, a jego podstawowym celem jest promocja interdyscyplinarnego podejścia do sztuki filmowej. Wydarzenie przybliża nietypowe zjawiska w dziedzinie kultury, oryginalnych i kontrowersyjnych twórców prezentujących odważne i autorskie myślenie o świecie. To też przede wszystkim idealna przestrzeń do dyskusji, refleksji nad uniwersalnymi wartościami oraz współczesną wizją człowieka.

Zajęcia dla dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów.

Koordynator: Marzena Dudziuk-Koluch

 

Akademia Seniora

Zajęcia poświęcone prezentacji kultur i tradycji różnych krajów i regionów świata w formie wykładów ilustrowanych przeźroczami oraz warsztatów (muzycznych, plastycznych i tańca).

Prowadzący: Agnieszka Wozowicz, Anna Lewińska

SCKM, ul. Szeroka 16

 

Kazimierz – miejsce na ziemi, wieści z podwórek ulic i zaułków

Warsztaty literackie, filmowe, gry edukacyjne, konkurs literacki i plastyczny.

Zajęcia dla grup zorganizowanych.

Koordynator: Urszula Tarasek

 

„W KRĘGU MITÓW I KULTURY ANTYCZNEJ”

Wojewódzki konkurs wiedzy.

Zajęcia dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjów i liceów.

Koordynator: Anna Lewińska

 

PROJEKTY EDUKACYJNE

Celem warsztatów jest stworzenie sprzyjającej przestrzeni dla młodych ludzi, którzy chcieliby spróbować stworzyć własne wydarzenia kulturalne, Projekt sprzyja rozwojowi animacji kulturalnej środowiska lokalnego i nabywaniu przez młodych ludzi umiejętności tworzenia ciekawych projektów dla ich rówieśników oraz innych odbiorców. Warsztat ma też na celu nabycie przez uczestników umiejętności współpracy między różnymi grupami młodzieży, szukania odpowiedzi na nurtujące młodzież pytania w ramach prowadzonych spotkań i warsztatów. Działania obejmują: wykłady, dyskusje, spotkania, warsztaty, prezentacje.

Prowadzący: Sylwia Szczepańska – Horoszko

SCKM, ul. Wietora 15

 

KONKURS GITAROWY

Przegląd osiągnięć uczestników zajęć instrumentalnych nie uczęszczających do szkół muzycznych o zasięgu wojewódzkim.

Koordynator: Robert Ciborowski

 

KONCERTY SEMESTRALNE

Prezentacje osiągnięć uczestników zajęć instrumentalnych.

Koordynator: Piotr Niedziałek

 

SPOTKANIA MŁODYCH MISTRZÓW KLAWIATURY

Przegląd osiągnięć uczestników zajęć instrumentalnych, nie uczęszczających do szkół muzycznych o zasięgu wojewódzkim.

Koordynator: Piotr Niedziałek

 

 

Projekty dla Dzieci i Rodzin

 

AKADEMIA PANA PIÓRKO

Niebanalne spotkania z bajką wywodzącą się z różnych kręgów kulturowych, aktualizowaną na bieżąco w trakcie interaktywnej zabawy przy akompaniamencie muzycznym. Nasze bajki
to szukanie odpowiedzi na trudne pytania oraz poznawanie świata nauki poprzez eksperymenty fizyczno – chemiczne.
Prowadzący: Pan Piórko (Tadeusz Dylawerski), Renata Szymczak i Piotr Niedziałek

SCKM, ul. Wietora 15

 

INNA BAJKA – opowieści Wędrownego Grajka

Opowiadane muzyką, słowem, gestem, czasem rekwizytem historie – baśnie z różnych zakątków świata. Po wysłuchanej historii dzieci mają okazję samodzielnie zagrać na instrumentach, tworzyć muzyczne światy.

Zajęcia dla dzieci i ich rodziców, opiekunów.

Koordynator: Aleksandra Barczyk, Tadeusz Dylawerski, Piotr Krawczyk, Piotr Niedziałek, Jan Krawczyk

SCKM, ul. Wietora 15

 

RODZINNE WĘDRÓWKI

Cykl wycieczek rodzinnych przybliżających piękno Krakowa i jego okolic. W trakcie wędrowania wspólne odkrywanie i podziwianie miejsc, ciekawostki historyczne, przyrodnicze, poznawanie rezerwatów i parków krajobrazowych oraz zasad poruszania i zachowania się w takich miejscach. Doświadczenia w przestrzeni, konkursy, zabawy, gry rodzinne, twórcze działania – malowanie, rękodzieło ekologiczne.

Zajęcia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów.

Prowadzący: Dorota Kozłowska – Buczek

 

FAMILIJNE WARSZTATY CERAMICZNE

Zajęcia ceramiczne w trakcie których uczestnicy poznają różne metody formowania gliny oraz jej szkliwienia.

Zajęcia dla dzieci wraz z opiekunami.

Prowadzący: Dorota Małysa

SCKM, ul. Wietora 15

 

CYRK RODZINNY 

W trakcie warsztatów poznajemy techniki cyrkowe, m.in.: żonglowanie piłeczkami, chusteczkami, obręczami, kręcenie talerzami, pojami, flower-stickami, chodzimy na szczudłach, jeździmy na monocyklu czy puszczamy ogromne bańki mydlane. Nasze działania wynikają z idei Nowego Cyrku, czyli idei dalekiej od tresury dzikich zwierząt, tandetnych kostiumów i artystów prezentujących latami te same sztuczki. Promujemy pedagogikę cyrku, czyli gałąź pedagogiki zabawy, w której człowiek w sposób lekki, łatwy i przyjemny nabywa konkretnych umiejętności, w tym przede wszystkim umiejętności społecznych. U nas każdy ma swoje tempo zabawy i nauki – my to szanujemy. Nie stosujemy niezdrowej rywalizacji, a wyłącznie zdrowy doping, bo dzieci trzymają kciuki za swoich rodziców, a rodzice śledzą postępy swoich pociech, niejednokrotnie wzajemnie udzielając sobie cennych wskazówek. Poznawanie dyscyplin cyrkowych poza integracyjną stroną zabawy, również wpływa pozytywnie na rozwój człowieka. Poprawia koncentrację, koordynację i pamięć ruchową. Podnosi samoocenę, uczy wytrwałości i pomaga w radzeniu sobie ze stresem. Tu znajdują swoje miejsce zarówno ci, którzy są nieśmiali i niepewni, jak i ci, którzy chcą sensownie wykorzystać niespożyte zasoby energii. Po części warsztatowej zasiadamy na widowni by wspólnie obejrzeć spektakl teatralny czy pokaz cyrkowy.

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży realizację projektu pod nazwą Cyrk Rodzinny rozpoczęło we wrześniu 2011 roku. Do tej pory z naszym Cyrkiem zawitaliśmy na Bulwar Czerwieński w ramach Święta Dzielnicy I i Święta Rodziny Krakowskiej czy do Parku Jordana w weekendowe przedpołudnia. Za nami cyrkowa feta w ramach Slot Fest „Niezły cyrk”, odwiedzamy również chore dzieci w Szpitalu św. Ludwika w Krakowie.

Zajęcia dla dzieci, młodzieży, dorosłych, rodzin.

Prowadzący: Aleksandra Barczyk, Tadeusz Dylawerski

SCKM, ul. Wietora 15

 

Pod okiem naszych instruktorów rozwiniesz swój talent, zdobędziesz nowe, ciekawe i niecodzienne umiejętności. U nas poznasz zdolnych ludzi, którzy nauczą Cię wielu fascynujących rzeczy, zainspirują, pokierują, docenią. Czekają na Ciebie różnorodne zajęcia oraz wydarzenia: festiwale, konkursy, wykłady i prezentacje a to wszystko w jednym, całkiem wyjątkowym miejscu na krakowskim Kazimierzu W STAROMIEJSKIM CENTRUM KULTURY MŁODZIEŻY!