Stulecie Polskiej Sztuki w pięciu odsłonach – warsztaty

Stulecie Polskiej Sztuki w pięciu odsłonach – warsztaty

Stulecie Polskiej Sztuki w pięciu odsłonach – warsztaty
Zapraszamy dzieci i młodzież na warsztaty plastyczne „Stulecie Polskiej Sztuki w pięciu odsłonach” poświęcone wybranym polskim artystom, których dzieła wpłynęły znacząco na polską sztukę w ostatnim stuleciu. Wszystkie zajęcia poprzedzone zostaną krótkim wykładem połączonym z pokazem slajdów.
Tematy spotkań:
Poniedziałek:
21 styczeń
W poszukiwaniu czystej formy, czyli sztuka Stanisława I. Witkiewicza. Będzie można się dowiedzieć, czym była firma portretowa artysty, jakie oferowała usługi i jakie stawiała żądania swoim klientom. Inspirując się jego portretami spróbujemy wykonać swój wizerunek lub portret kolegi w technice suchej pasteli na kartonie.
Wtorek:
22 styczeń
Skąd wziął się fenomen polskiej szkoły plakatu? Czym polscy plakaciści lat 50. i 60. zadziwili świat i czym wyróżniali się na tle artystów z innych krajów? Na zajęciach spróbujemy zaprojektować plakat do dowolnego filmu lub utworu scenicznego. Technika: farby plakatowe na kartonie.
Środa:
23 styczeń
Harmonia, ład i estetyka ukryta w najprostszych formach geometrycznych, czyli sztuka Henryka Stażewskiego. Na zajęciach wykonamy projekty zasłon lub dywanów w formie abstrakcji składającej się z kwadratów, trójkątów i kół lub innych figur geometrycznych. Technika kolażu przy użyciu papieru i kartonu.
Czwartek:
24 styczeń
Od Zdzisława Beksińskiego do Tomasza Bagińskiego, czyli triumf sztuki katastroficznej, fascynującej się antynaturą, brzydotą i rozkładem. Na zajęciach spróbujemy stworzyć komiks SF lub fantasy w oparciu o sztukę tych dwóch artystów. Praca zbiorowa. Technika tusz, piórko i pędzel Na zajęciach pokaz filmu „Katedra” Tomasza Bagińskiego.
Piątek:
25 styczeń
Sztuka Leona Tarasewicza i zasadnicze pytanie: czy obrazy muszą powstawać tylko na płótnie, desce lub kartonie oraz jak dużych rozmiarów może być dzieło sztuki? Podczas warsztatów pomalujemy w barwne pasy krzesło, sztalugę lub inne meble z gospodarstwa domowego. Przy okazji dowiemy się, co to są kolory uzupełniające, jakie zasady rządzą ich użyciem, które kolory pasują do siebie, a które „się gryzą”. Zajęcia poprzedzi krótki pokaz dzieł Leona Tarasewicza.

Terminy:
21-25 styczeń 2019, godz. 10.00-13.00
SCKM ul. Dietla 53
Prowadzenie: Michał Baca.

Dodaj komentarz