TANIEC

Interesujesz się tańcem współczesnym, show dance lub tańcem etnicznym? U nas z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Stwarzamy warunki do realizacji własnych zamierzeń i wizji artystycznych. Jeśli chcesz podjąć nowe wyzwania w dziedzinie choreografii i zaprezentować je na scenie, przygotowywać własne spektakle taneczne, brać udział w projektach interdyscyplinarnych lub zwiększyć świadomość władania własnym ciałem – zapraszamy! A jeśli jesteś zainteresowany tańcem głównie z perspektywy widza – Scena Tańca Współczesnego zaprasza na wspaniałe spektakle i pokazy zarówno młodych talentów, jak i znanych artystów.

PRACOWNIA TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO


Zajęcia z 12 września wtorek na sali 2 piętro odbędą się.
Sala na 4 piętrze dostępna od 18 września !
Stały harmonogram obowiązuje od 18 września

Poniedziałek sala 4 piętro
17.00-18.30 Grupa Początkująca TTW I
18.30-21.00 Grupa Repertuarowa TCwR

Wtorek sala 2 piętro
16.15-17.45 Tańce z Wyobraźnią
17.45-19.15 Grupa Średnio zaawansowana TTW II
19.30-21.30 Grupa Repertuarowa TCwR

Czwartek
17.00-18.30 Grupa Początkująca TTW I
18.30-20.00 Grupa Średnio zaawansowana TTW II

TAŃCE Z WYOBRAŹNIĄ


Wprowadzenie dzieci w różnorodny barwny świat tańca, poprzez poznawanie elementów ruchu (przestrzeni, czasu i energii). Na zajęciach skupimy się na: uwalnianiu wyobraźni ruchowej, rozwijaniu zdolności motorycznych, świadomym wykonywaniu ruchu, rozwijaniu indywidualnego sposobu poruszania całego ciała, nauce współpracy z innymi poprzez prace z partnerem i grupa. Podczas zajęć towarzyszyć nam będzie interesująca muzyka.
Zajęcia dla dzieci w wieku od 7 do 10 lat.
Prowadzący: Marta Pietruszka
SCKM, ul. Wietora 15

TANIEC WSPÓŁCZESNY
Autorski program tańca współczesnego w którym zawarte są elementy tańca klasycznego, jazzowego, ludowego oraz metod wspomagających taniec. Lekcja składa się czterech elementów. Zajęcia odbywają się w dwóch grupach: początkującej i średniozaawansowanej.
1. Rozgrzewka w poziomie niskim statyczna i dynamiczna określonych części ciała, praca nad elastycznością, siłą, dynamiką ruchu (floor barre, floor work), krótkie frazy taneczne z użyciem muzyki – nauczymy się lubić podłogę poprzez przytulanie, wtapianie się do niej, oddawanie ciężaru przyklejanie i odrywanie części ciała od podłoża.
2. Ćwiczenia na środku Sali – koordynacji ciała, siły mięśni – tutaj pracujemy nad utrzymaniem pionu i wytracaniem równowagi użyciem ciężaru ciała i jego lekkości, zawieszeniem ruchu.
3. Przekątna – kształtowanie pamięci ruchowej, orientacji w przestrzeni, zadania skocznościowe, na dynamikę, na orientacje w przestrzeni i kontynuacja poprzednich zasad
4. Frazy taneczne z zawartymi zasadami w poprzednich częściach lekcji przy użyciu zróżnicowanej w stylach muzyki, naciąganie
Zajęcia dla młodzieży w wieku od 11 do 21 lat (do 25 lat w przypadku kontynuowania zajęć).
Prowadzący: Marta Pietruszka
SCKM, ul. Wietora 15

GRUPA REPERTUAROWA – TEATRCIAGLEwRUCHU

Przygotowanie do występów na scenie (projekty interdyscyplinarne, choreografie).
Zajęcia dla młodzieży w wieku od 14 lat do 25 lat.
Prowadząca: Marta Pietruszka
SCKM, ul. Wietora 15

GRUPA MŁODYCH CHOREOGRAFÓW
Skupia ludzi chętnych do tworzenia choreografii i jej wystawienia, pod okiem pedagoga.
Prowadzący: Marta Pietruszka
SCKM, ul. Wietora 15

Taniec współczesny 40 plus/minus
Grupa działa od jesieni 2014 roku w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży. Prowadzona jest przez Martę Pietruszkę – tancerkę, choreografkę i pedagoga tańca. Zajęcia adresowane są do wszystkich, którzy chcą tańczyć – kobiet i mężczyzn, bez względu na wiek i sprawność fizyczną, dostosowane do możliwości i potrzeb uczestników. Warsztat zawiera program autorski, w którym występują elementy tańca klasycznego, jazzowego, ludowego oraz metod wspomagających taniec.
Lekcja składa się z modułów:

  • Rozgrzewka – praca nad elastycznością, koordynacją i siłą mięśniową poszczególnych partii ciała.
  • Ćwiczenia na kręgosłup i miednicę, koordynację, ułożenie rąk i pozycję nóg.
  • Praca w pionie i poza pionem: wytracanie równowagi, zawieszenia. Użycie ciężaru i lekkości ciała.
  • Ćwiczenia na orientację w przestrzeni, dynamikę i kształtowanie pamięci ruchowej.
  • Budowanie fraz tanecznych przy muzyce, w oparciu o rozwinięte umiejętności.
  • Stretching, wyciszenie ciała i umysłu.

ZAJĘCIA TANECZNE SHOW DANCE

To forma stałych zajęć tanecznych prowadzonych w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży. Zajęcia odbywają się w grupach wiekowych z uwzględnieniem stopnia trudności i zaawansowania grupy. W trakcie naszych zajęć kształcimy pozytywną postawę wobec tańca, jako formy artystycznego wyrażania siebie. Uczymy podstaw różnych technik tanecznych: tańca współczesnego, tańca klasycznego, tańca nowoczesnego, modern, jazz. Poznajemy podstawowe elementy akrobatyki. Kształcimy pamięć ruchową poprzez tworzenie układów tanecznych. Uczestnicząc w zajęciach tanecznych bierzemy udział w pokazach, konkursach oraz warsztatach tanecznych.

FENIKS
Zespół „Feniks” działa przy Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie od października 2006 roku. Założycielem i choreografem grupy jest Aleksandra Kuźma. Stylem tanecznym zespołu jest Show Dance, będący połączeniem jazzu, tańca współczesnego i nowoczesnego, a także elementów akrobatyki. Staramy się jednak, aby nasze choreografie przedstawiały coś więcej niż sam taniec, dlatego każda z nich ukazuje konkretne postaci lub historię, opowiadaną przez nas nie tylko tańcem, ale również grą aktorską. Dużą wagę przykładamy do kostiumów, charakteryzacji oraz rekwizytów.
Zajęcia dla młodzieży w wieku od 15 do 24 lat.
Prowadzący: Aleksandra Kuźma
środa, godz. 17.30-20.30, sala nr 90
czwartek, godz. 20.15-21.45 sala nr 34

FENIKS JUNIOR
Feniks junior jest grupą dzieci kontynuujących swoją przygodę z tańcem. Dzieci będą poznawać nowe kroki, figury i kombinacje taneczne oraz doskonalić i uczyć się nowych elementów gimnastyczno-akrobatycznych. Praca przede wszystkim polega na uelastycznieniu i rozciągnięciu ciała, a także nad koncentracją, poczuciem rytmu i rozpoznaniem przestrzeni. Dzieci uczą się pracy w grupie i z grupą co wyrabia w nich poczucie systematyczności i odpowiedzialności. Uwieńczeniem całorocznej pracy jest pokaz dla szerszej publiczności w trakcie spektaklu tanecznego podsumowującego roczną pracę grup Feniks oraz udział w konkursach tanecznych na poziomie powiatowym i ogólnopolskim.
Zajęcia dla dzieci w wieku od 12 do 14 lat.
Prowadzący: Aleksandra Kuźma
wtorek, godz. 18:45-21.00, sala 90
czwartek, godz. 18:45- 20:15, sala 34

FENIKS KIDS
To grupa taneczna, która obejmuje tancerzy, którzy uczą się zarówno trudniejszych elementów tanecznych, jak i odpowiednich schematów i piruetów. Zajęcia mają na celu poprawienie sprawności fizycznej oraz koordynacji ruchowej młodzieży. Szczególna uwaga będzie zwracana na odpowiednią postawę ciała, rozciągnięcie, a także ćwiczenie stałych fragmentów taneczno-akrobatycznych. Zajęcia rozwijają pamięć wzrokową oraz mięśniową, poprawiają poczucie własnej wartości i współistnienia w grupie, a także pomagają pokonać nieśmiałość i dodają pewności siebie. Na podstawie poznanych elementów tanecznych i akrobatycznych powstają układy choreograficzne, które następnie są prezentowane na pokazach tanecznych oraz konkursach.
Zajęcia dla młodzieży w wieku od 7 do 10 lat.
Prowadzący: Aleksandra Kuźma
wtorek, godz. 17.15-18.45 sala 90
czwartek, godz. 16:30-18:45 sala 34

FENIKS MINI
Feniks Mini jest grupą dzieci kontynuujących swoją przygodę z tańcem oraz dzieci nowo przyjęte. Tancerki będą poznawać nowe kroki, figury i kombinacje taneczne oraz doskonalić i uczyć się nowych elementów gimnastyczno-akrobatycznych. Praca przede wszystkim polega na uelastycznieniu i rozciągnięciu ciała, a także nad koncentracją, poczuciem rytmu i rozpoznaniem przestrzeni. Dzieci uczą się pracy w grupie i z grupą co wyrabia w nich poczucie systematyczności i odpowiedzialności. Uwieńczeniem całorocznej pracy jest pokaz dla szerszej publiczności w trakcie spektaklu tanecznego podsumowującego roczną pracę grup Feniks oraz udział w konkursach tanecznych na poziomie powiatowym i ogólnopolskim.
Zajęcia dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat.
Prowadzący: Aleksandra Kuźma
czwartek, godz. 15.30-16.30

WARSZTATY TAŃCA IZRAELSKIEGO

Krakowska grupa KACHOL (hebr. Niebieski), zajmująca się tańcem izraelskim oraz poznawaniem kultury izraelskiej poprzez sztukę, powstała w styczniu 2004 roku w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży.
W ramach Warsztatów Tańca Izraelskiego odbywają się również prelekcje tematyczne, prezentacje filmów izraelskich, koncerty, wspólne wyjazdy. Uczestnicy grupy KACHOL zdobywają nowe doświadczenia i umiejętności podczas Międzynarodowych Warsztatów Tańca Izraelskiego, m.in. na Węgrzech (Machol Hungaria), w Czechach (Machol Czechia) oraz Niemczech, Anglii i Austrii, a od 2007 roku również w Polsce. W ramach naszych działań również występujemy przed publicznością, założyliśmy grupę Reperuatową, do której gorąco zapraszamy! Upodobanie tańca, wspólne tańczenie, wspaniała zabawa, bardzo przyjacielska atmosfera, chęć poznawania innych kultur, otwartość i ponad wszystko fantastyczni ludzie to właśnie grupa KACHOL.
Zajęcia dla młodzieży w wieku od 15 do 21 lat (do 25 lat w przypadku kontynuowania zajęć).
Prowadzący: Marzena Dudziuk-Koluch