Radio Pryzmat

Mariusz Koluch

A-
A+

Mariusz Koluch

  Absolwent wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie. Poszukiwacz zaginionych dźwięków. Jego zainteresowania skupiają się głównie na muzyce etnicznej wielu narodów, głównie azjatyckich.

W repertuarze Mariusza Kolucha znajdują się pieśni inspirowane folklorem (Ravel, Ives, Szymanowski, Komitas), pieśni etniczne różnych narodów (Gruzinów, Ormian, Tuwińców, Żydów) oraz awangardowe utwory wokalne XX wieku (Cage). Jest także entuzjastą nietypowych w swym brzmieniu azjatyckich technik wokalnych. W 1997 roku wziął udział w nagraniu płyty Zbigniewa Preisnera „Requiem dla mojego przyjaciela”. W latach 1999-2001 współpracował jako solista z Operą na Zamku w Szczecinie, a w latach 2004-2008 z Operą w Krakowie (Gwałt na Lukrecji B. Brittena, Pinokio V. Vortina). Przez kilka lat pracował pod kierunkiem doktora Krzysztofa Szwajgiera nad projektami związanymi z XX-wieczną awangardą muzyczną. Podczas pracy nad projektami autorskimi, współpracował z wybitnymi językoznawcami Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesorem Andrzejem Pisowiczem, iranistą i ormianistą, doktorem Przemysławem Piekarskim, indianistą, znającym również doskonale język jidysz, z filologiem klasycznym doktorem Krzysztofem Bielawskim, a także, z nieżyjącym już niestety iranistą doktorem Markiem Smurzyńskim oraz z wybitnym tłumaczem i erudytą, znawcą kultur i religii Dalekiego Wschodu Ireneuszem Kanią. Od 2003 roku, wspólnie z profesorem Krzysztofem Bielawskim (UJ), prowadzi badania na temat interpretacji utworów wokalnych Antycznej Grecji. W roku akademickim 2004/2005 prowadził zajęcia dydaktyczne dotyczące tego zagadnienia w Instytucie Filologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W tym samym roku, wspólnie z doktorem Krzysztofem Bielawskim wygłosił wykład „Between Art and Science", przeznaczony dla studentów Akademii Amerykańskiej w Rzymie. Stypendysta Ministerstwa Kultury (2005, 2016,2021) laureat Stypendium Twórczego Miasta Krakowa w roku 2020 (projekt Niewypowiadalne: Eleuzis), stypendium ZAiKS-u. Jego projekt muzyczny „Modern Etno", uzyskał dotację programu „Partnerstwo dla muzyki". Jest także autorem muzyki inspirowanej poezją mistyczną Dżalaloddina Rumiego, zawartej na płycie „Qalb-ha.Rumi na głos”, wydanej przez Wydawnictwo Homini wraz z przekładem poezji Rumiego „W mgnieniu słów” dokonanym przez Marka Smurzyńskiego. Projekt ten był dwukrotnie prezentowany w Teheranie (2015,2017), gdzie spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem. Od 2017 roku Mariusz Koluch jest członkiem irańskiego projektu poetycko-muzycznego Siamaka Kalantari, opartego na perskiej poezji mistycznej. W 2019 roku ukazała się w Iranie płyta „Two Friends" z jego udziałem. Jest także autorem muzyki i tekstów zawartych na płycie Zespołu Nagie Zależności „Jestem albo nie" oraz autorem i wykonawcą kilkunastu projektów artystycznych, łączących w sobie elementy muzyczne, performatywne, plastyczne i filmowe.

W swoich poszukiwaniach staram się kierować nadrzędną zasadą stałego wzbogacania własnej osobowości poprzez poszukiwanie inspiracji i energii w sztuce. W moich pracach staram się poszerzać pole wewnętrznych doświadczeń próbując czy też smakując tych dziedzin, które są dalekie od mojej profesji (film, sztuki plastyczne, ruch sceniczny). Muzyka jest dla mnie wehikułem transportującym moje uczucia tam gdzie być może w inny sposób trudno byłoby mi dotrzeć. Staram się, aby te podróże zaprowadziły mnie do miejsc, w których jeszcze nie miałem okazji bywać, które chciałbym zwiedzić i eksplorować, abym duchowo i artystycznie dotarł tam gdzie się nie spodziewam, a każda tak zagadkowa i niespodziewana podróż może być wyjątkowa.

Ważniejsze prezentacje:
Audio-Art Festiwal Kraków
Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej w Starym Sączu
Bajit Chadzasz Miesiąc Spotkań z Kulturą Żydowską Kraków
I Spotkania Trzech Kultur Zamość
Ogólnopolski Dzień Judaizmu Katowice
VI Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu
XI Festiwal Operowy w Bydgoszczy
Festiwal Nauki w Warszawie
Festiwal Opera Viva, Kraków
Festiwal Filmu Filozoficznego, Kraków
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień
Festiwal teatralny Retroperspektywy w Łodzi
Akademia Amerykańska w Rzymie
Dodorama Club, Rotterdam

Płyty autorskie:
„Qalb-ha. Rumi na głos". Płyta wydana wraz z tomikiem poezji perskiego poety mistycznego
Dżalaloddina Rumiego „W mgnieniu słów" w przekładzie Marka Smurzyńskiego, wyd. Homini (2008)
Nagie Zależności „Jestem albo nie" – płyta wydana własnym sumptem (2014)
Płyty innych autorów z gościnnym udziałem:
Zbigniew Preisner – „Requiem dla mojego przyjaciela" (1997)
Andrzej Bonarek – „Be free"
Siamak Kalantari – „Two Friends" (2018)

Poetycki Teatr Dźwiękowy – Music-Bal