Radio Pryzmat

Młody Odkrywca | Przystanek Natura

A-
A+

Młody Odkrywca | Przystanek Natura

Poznajemy naturę z wykorzystaniem technik plastycznych, eksperymentów naukowych, majsterkowania i rękodzieła

Zapraszamy uczniów szkół i przedszkoli do udziału w warsztatach interdyscyplinarnych Młody Odkrywca. Przystanek natura, kultura, krajobraz, prowadzonych przez nauczycieli Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie.

Jest to program łączący zajęcia teoretyczne z praktycznymi. Spotkania polegają na wprowadzeniu uczniów w tematykę zajęć, a następnie angażują ich do pracy warsztatowej z wykorzystaniem różnych technik plastycznych, eksperymentów naukowych, majsterkowania, rękodzieła itp.

W programie m.in.:

Projekt DRZEWO
1.Spacer w poszukiwaniu krakowskich Pomników Przyrody. Z wizytą w miejskiej galerii drzew, czyli w parku. Tworzenie Ksiąg Drzewnych z zebranych liści, gałązek, żołędzi itp.
2. Jesienne drzewo. Pogadanka na temat zjawiska zmiany koloru liści oraz ich zrzucania przez drzewa. Praca plastyczna – collage inspirowany obrazem G. Klimta “Drzewo życia”.

Projekt MIASTO
1. Domy, drogi, mosty, czyli architektura miasta. Historia lokacji Krakowa. Budujemy makietę miasta z wykorzystaniem pudełek, papierowych rolek i kartonu.
2. Mała architektura miasta. Miasto i jego mieszkańcy. Projektujemy ekologiczne przystanki, ławki i fontanny.

Projekt PORY ROKU
1. Skąd się biorą pory roku? Dlaczego kiedy u nas jest zima, w Australii jest lato. Odpowiedzi poszukamy… w kosmosie. Ćwiczenie z globusem i latarką. Malowanie aktualnej mapy pór roku.
2. Fauna i flora charakterystyczna dla poszczególnych pór roku. Tworzenie sezonowych stroików na drzwi.

Projekt PTAKI
1. Ptaki polskie. Wycieczka / zabawa multimedialna: rozpoznajemy gatunki ptaków i ich zwyczaje. Wykonywanie figurki wybranego ptaka z kartonu i masy papierowej.
Ptaki Świata. Prezentacja najciekawszych i najzabawniejszych ptaków z różnych stron świata. Malowanie Ptaków Cudaków.

Projekt GÓRY
1. Ciekawostki geologiczne: Jak powstały góry? Czy Tatry wciąż rosną?. Co kryje się pod skorupą ziemi? Tworzenie makiet wulkanu oraz symulacji erupcji.
2. Góry i ich mieszkańcy. Poznajemy faunę i florę najważniejszych gór świata, a także ludzi gór i ich kultury. Wykonywanie prostej tkaniny z wełny czesanej.

Projekt MORZE
1. Co kryje się w morskich głębinach? Poznajemy najciekawsze zwierzęta morskie. Praca plastyczna: papierowe akwarium.
2. Morza, oceany i wszechocean. Falowanie i inne zjawiska oceaniczne. Wykonywanie statków i łodzi podwodnych z plastikowych butelek.

Projekt NIEBO
1. Czy faktycznie niebo jest niebieskie, a chmury białe? Co kryje błękit nad naszymi głowami? Eksperymen: wytwarzanie chmur.
2. Jakim sposobem ponad 200-tonowy Boeinga 747 pędzi w chmurach? Czy ptaki nie męczą się machając skrzydłami? Co sprawia, że latawiec szybuje? Wykonywanie latawców.

Projekt KOSMOS
1. Gwiazdy, planety, orbity, satelity. Prezentacja multimedialna. Zabawa ruchowa z wykorzystaniem balonów reprezentujących planety. Tworzenie wiszącej makiety układu słonecznego (malowanie styropianowych kul).

Zapisy i szczegółowe informacje: 
e-mail: warsztaty.sckm@gmail.com
tel.: 730 228 421

 

Prowadzenie:
Dorota Kozłowska-Buczek

 

SCKM
ul. Dietla 53,
ul. Wietora 15, Kraków

 

Zapisy i informacje
tel.: 730 228 421
warsztaty.sckm@gmail.com