Radio Pryzmat

BajkoZofia | Sprawczość dziecięca

A-
A+

BajkoZofia | Sprawczość dziecięca

Dzieci nie czekają bezczynnie, tylko biorą sprawy we własne ręce i zmieniają świat!

  Kiedy świat zmienia się nie do poznania, a dorośli pozostają bierni, pora by młodzi wzięli sprawy w swoje ręce. Czasem wystarczy się tylko dogadać.

Zapraszamy na filmowo-literackie spotkanie, które podsumujemy warsztatami animacji poklatkowej. Zobaczymy film "Jakub, Mimmi i gadające psy", w którym dzieci i zwierzęta zwierają szyki, by uratować ulubione miejsce zabaw  i odnaleźć zaginionego czworonoga. Porozmawiamy z Justyną Suchecką, która w swojej książce "Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat"oddała głos dzieciom i namówiła, aby opowiedzieli o sobie i swoich pasjach w różnych dziedzinach. Począwszy od muzyki, przez sport, aż po medycynę i miłość do książek. Jej rozmówcy są odważni, pełni energii, a przede wszystkim dążą do jasno wyznaczonego celu. Spełniają swoje marzenia i zadziwiają, a może i trochę zawstydzają starszych.

W programie: 

  • Film "Jakub, Mimmi i gadające psy", reż. Edmund Jansons

Refleksyjny Jacob i dzielna Mimmi stają w obronie parku, w którym zaplanowano postawić drapacz chmur. Kiedy koparki i buldożery wkraczają do akcji, zawiązuje się niezwykły, bo międzygatunkowy sojusz. Dzieci łączą siły z Bossem, czyli... szefem gangu gadających psów. Nie ma czasu do starcenia, trzeba działać, ale nie jest to łatwe, kiedy przyjaźń i zaufanie co chwila poddawane są próbie. Piękna polsko-łotewska animacja o dziecięcej odwadze oraz szacunku wobec zwierząt, ludzi i miejsc.


 

  • Spotkanie z gościem specjalnym - Justyną Suchecką, pisarką, dziennikarką, autorką książki "Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat", wyd. ZNAK. Spotkanie poprowadzą: Magdalena Walo i Barbara Szymańska

Poznaj 30 historii o młodych, którzy swoją pomysłowością zadziwiają dorosłych. Zobacz, jak to się robi!

Piotrek narysował robota z tyłu zeszytu do polskiego. Chyba każdy tak czasem robi. Ale on zaszył się potem w garażu rodziców i wprowadził pomysł w życie. Po tygodniach stukania, wiercenia i skręcania – na podwórko wjechał podobny do marsjańskiego łazika robot: ALISA. Urządzenie potrafi wwiercić się w ziemię, pobrać próbkę i natychmiast ocenić jej skład. Dzięki niemu rolnicy w kilka minut mogą się dowiedzieć, jak najlepiej zadbać o glebę pod uprawy.
Kira wpadła na pomysł „latającego plecaka”, jadąc ze szkoły zatłoczonym metrem. Zobaczyła unoszący się pod sufitem balonik i pomyślała, że na pewno da się wykorzystać hel w produkcji plecaków. Stworzyła projekt takiego plecaka, który zdobył tysiące głosów i zwyciężył w konkursie na pomysły biznesowe.
A to był dopiero początek!

  • Warsztaty animacji poklatkowej prowadzone przez Darię Godyń - Famesquad studio. Po warsztatach uczestnicy otrzymają stworzoną przez siebie animacje - zmontowaną i udźwiękowioną

Wszyscy lubimy filmy o superbohaterach, nic w tym dziwnego – w końcu posiadają przeróżne supermoce i potrafią zmieniać świat na lepszy! Jednak warto pamiętać o tym, że bohaterowie są nie tylko na ekranach naszych telewizorów, ale również wokół nas.
Podczas warsztatów spróbujemy stworzyć własnych superbohaterów lub superbohaterki – inspiracji będziemy szukać zarówno w najbliższym otoczeniu, jak również we własnej wyobraźni. Naszym bohaterem może być eko-robot, którego zadaniem będzie oczyścić świat z nadmiaru śmieci, SuperBabcia, której tajną mocą jest gotowanie najpyszniejszych pierogów na świecie, czy też pies przewodnik, który pomaga niewidomym w codziennym życiu.
Będziemy pracować w grupach, co będzie dobrą okazją, do wymiany pomysłów i twórczej burzy mózgów między dziećmi. Animacje poklatkowe powstaną przy użyciu techniki kolażu / wycinanki, do rejestracji filmu posłużą nam telefony z darmową aplikacją StopMotionStudio, którą dzieci nauczą się obsługiwać, dzięki czemu będą mogły kontynuować samodzielnie swoją przygodę z filmem animowanym.

Daria Godyń
Ukończyła Liceum Plastyczne im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu w Pracowni Tkaniny Artystycznej. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Obroniła dyplom w Pracowni Filmu Animowanego. Autorka animacji "Substancja"(2016 r.), "Smakosz"(2017 r.), "Millenium"(2020 r.). Założycielka studia graficznego, skupionego na animacji – Framesquad studio. Współpracuje z Krakow Animation Center. Zajmuje się filmem animowanym, rysunkiem narracyjnym, fotografią.

Na wszystkie wydarzenia BajkoZofii wstęp wolny, na warsztaty obowiązują zapisy mailowe:  b.szymanska@sckm.krakow.pl

Organizatorem projektu – BajkoZofia. XII Festiwalu Filmu Filozoficznego jest Stowarzyszenie EKSIT.
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

  Sprawczość dziecięca
19 listopada 2022
godz. 11.00–14.00
 

Muzeum Sztuki i Techniki
Japońskiej Manggha
ul. Konopnickiej 26

  Wstęp wolny
obowiązują zapisy mailowe:
b.szymanska@sckm.krakow.pl

BajkoZofia | Sprawczość dziecięca – fotorelacja

Polecamy