Radio Pryzmat

BajkoZofia | W zgodzie z naturą - relacja

A-
A+

BajkoZofia | W zgodzie z naturą - relacja

Dziękujemy dzieciom i rodzicom za wspólną zabawę

  Za nami kolejne spotkanie z cyklu Bajkozofia. Dziękujemy ogromnie wszystkim małym-wielkim filozofkom i filozofom!

Tematem przewodnim sobotniego spotkania była ekologia i relacja człowieka z naturą. Rozmawialiśmy o animacji "Mój sąsiad Totoro" w reżyserii Hayao Miyazakiego i dokumencie "Zielona szkoła. Ogród szkolny" w reżyserii Marka Verkerka. O naszych myślach i emocjach, a dziecięce odczytania utworów niejednokrotnie nas zaskoczyły.

Pojawiło się wiele tematów, które wypłynęły od samych uczestników - trudności w dostępie do czystej wody, wątpliwości co do zwierzęcego pierwowzoru Totoro (czy to kot, czy to chomik?) i jego statusu ontologicznego. Dywagowaliśmy nad tym, co posadzilibyśmy w naszym społecznym ogrodzie i próbowaliśmy wypowiedzieć bardzo trudną nazwę turkuć podjadek.

Dzięki Rzece Białej , pani Monice Tomaszewskiej z Kolektywu Siostry Rzeki dowiedzieliśmy się sporo m.in. o funkcji drzew i ich filozoficzno-duchowym znaczeniu dla społeczeństwa japońskiego, a także o specyfice różnych polskich rzek, natomiast prowadząca spotkanie współorganizatorka naszego festiwalu Dagmara Cioska w obrazowy sposób pokazała i wyjaśniła jak ekosystemy są ze sobą połączone.

Następnie wszyscy mogli pokolorować któregoś z filmowych bohaterów (w tym zadaniu chętnie uczestniczyli też rodzice!) i stworzyć mini transparent. Na koniec w torfowych doniczkach zasadziliśmy cebulki kwiatów, którymi uczestnicy/czki będą opiekować się po powrocie do domów i kto wie, może tak jak Mei i Satsuki znajdą sposób, by rozkwitły w przyśpieszonym tempie. ?

Dziękujemy dzieciom i rodzicom za wspólną zabawę i zapraszamy na kolejne wydarzenia!

BajkoZofia | W zgodzie z naturą – fotorelacja

Polecamy