Radio Pryzmat

Fatum

A-
A+

Fatum

spektakl w oparciu o życie i twórczość C.K.Norwida

„Fatum” – to spektakl w oparciu o życie i twórczość Cypriana Kamila Norwida, dla którego punktem wyjścia stał się pobyt artysty w więzieniu w Berlinie, do którego trafił w 1846 r. Oskarżony o pomoc dwóm uciekinierom z Królewca, był przesłuchiwany przez Feliksa Fontona, sekretarza ambasady rosyjskiej, który próbował przeciągnąć go na stronę zaborcy ziem polskich. Konwencja przesłuchania w atmosferze surrealistycznego wydarzenia pozwoli widzowi zatrzymać się nad kluczowymi wydarzeniami z życia artysty Norwida.
Spektakl ma być próbą odpowiedzi na pytanie, czy owe wydarzenia, zawłaszcza niepomyślne, to skutek tylko fatalizmu, którego doświadczył Norwid? A co z jego wolną wolą? Może to właśnie on sam prowokował swoją postawą szereg niepomyślnych dla niego zdarzeń? Nie znamy szczegółów spotkania Fonton-Norwid. Możemy jednak sobie wyobrazić, jak wyglądałoby przesłuchanie Norwida, gdyby jego istotą stał się osąd człowieka i artysty o reputacji dumnego, hardego, zarozumiałego, a jednak też nieprzeciętnie utalentowanego – geniusza.
Czy rzeczywiście Norwid znalazł się w szponach fatum, czy może dokonywał wolnych wyborów? To, mamy nadzieję, stanie się przedmiotem rozważań widza po obejrzeniu spektaklu.

Twórcy:
Urszula Perlińska – pomysłodawca projektu, wybór tekstów
Joanna Miczałowska – grafika, pomoc scenograficzna
Bartek Tomaszek – muzyka
Wojciech Dawid Terechowicz – scenariusz
Tomasz Wesołowski – ruch sceniczny

Wykonawcy:
Tomasz Wesołowski – C. K. Norwid
Wojciech Dawid Terechowicz – Feliks Fonton/ dr Johann Friedrich Dieffenbach

Technika
Światło i dźwięk – Krzysztof Hosaja

PROJEKT REALIZOWANY PRZY WSPARCIU FINANSOWYM WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

 

  18-19 grudnia 2021 r.
godz. 19.00
  Scena SCKM
ul. Wietora 15, Kraków
  Bilety 30 zł / 20 zł
po wcześniejszej
rezerwacji
  Rezerwacja
kontakt@hothaus.org

602 128 683