Radio Pryzmat

Fatum- spektakl w oparciu o życie i twórczość C.K.Norwida

A-
A+

Fatum- spektakl w oparciu o życie i twórczość C.K.Norwida

Spektakl w oparciu o życie i twórczość Cypriana Kamila Norwida, dla którego punktem wyjścia stał się pobyt artysty w więzieniu w Berlinie.

  „Fatum” – to spektakl w oparciu o życie i twórczość Cypriana Kamila Norwida, dla którego punktem wyjścia stał się pobyt artysty w więzieniu w Berlinie, do którego trafił w 1846 r. Oskarżony o pomoc dwóm uciekinierom z Królewca, był przesłuchiwany przez Feliksa Fontona, sekretarza ambasady rosyjskiej, który próbował przeciągnąć go na stronę zaborcy ziem polskich. Konwencja przesłuchania w atmosferze surrealistycznego wydarzenia pozwoli widzowi zatrzymać się nad kluczowymi wydarzeniami z życia artysty Norwida.

Twórcy: Spektakl ma być próbą odpowiedzi na pytanie, czy owe wydarzenia, zawłaszcza niepomyślne, to skutek tylko fatalizmu, którego doświadczył Norwid? A co z jego wolną wolą? Może to właśnie on sam prowokował swoją postawą szereg niepomyślnych dla niego zdarzeń? Nie znamy szczegółów spotkania Foton-Norwid. Możemy jednak sobie wyobrazić, jak wyglądałoby przesłuchanie Norwida, gdyby jego istotą stał się osąd człowieka i artysty o reputacji dumnego, hardego, zarozumiałego, a jednak też nieprzeciętnie utalentowanego – geniusza. Czy rzeczywiście Norwid znalazł się w szponach fatum, czy może dokonywał wolnych wyborów? To, mamy nadzieję, stanie się przedmiotem rozważań widza po obejrzeniu spektaklu.

Urszula Perlińska – pomysłodawca projektu, wybór tekstów
Joanna Miczałowska – grafika, pomoc scenograficzna
Bartek Tomaszek – muzyka
Wojciech Dawid Terechowicz – scenariusz
Tomasz Wesołowski – ruch sceniczny

Wykonawcy:
Tomasz Wesołowski – C. K. Norwid
Wojciech Dawid Terechowicz – Feliks Fonton/ dr Johann Friedrich Dieffenbach

Światło i dźwięk – Krzysztof Hosaja
Zdjęcia - Agnieszka Falkowska

  11 czerwca 2022 r.
godz. 22.30
  Scena SCKM
ul. Wietora 15, Kraków
  Wstęp wolny
  Rezerwacja
kontakt@hothaus.org
tel: 602128683

Teatr Hothaus "Fatum"