Radio Pryzmat

Gotyk – posemestralna wystawa prac uczniów

A-
A+

Gotyk – posemestralna wystawa prac uczniów

prace uczniów Violi Chmielewskiej, Małgosi Flisek, Beaty Milligan, Beaty Sarapaty i Michała Bacy

  Prezentowanie wystaw uczestników zajęć pod wspólnym, przewodnim tytułem jest w naszej placówce trwałą praktyką. W tym roku uczniowie Violi Chmielewskiej, Małgosi Flisek, Beaty Milligan, Beaty Sarapaty i Michała Bacy zmierzyli się z kulturą i sztuką gotyku. 

Ten styl królował w Europie przez prawie cztery wieki i obejmował wszystkie dziedziny twórczości: architekturę, rzeźbę, malarstwo a nawet modę. Tak jak poprzednimi laty i tym razem zostaliśmy zaskoczeni wielością tematów, szerokością i wnikliwością spojrzenia. Na wystawie najwięcej nawiązań zaistniało do architektury. Nic w tym dziwnego, bo strzelistość gotyckich katedr i ogrom  warownych zamków była dla uczniów szalenie inspirująca. Odkrycie nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych sprawiło, że bryły budowli wystrzeliły w niebo, a dekoracyjne ornamenty nadały im niespokojny, żywy i zarazem lekki charakter. I to na dziecięcych i młodzieżowych obrazach widać bardzo dokładnie. Możemy zatem podziwiać pełne ozdób fasady katedr, strzeliste wieże ratuszów i mroczne twierdze i warownie. Przedstawiano też architekturę gotycką we fragmencie i detalu: wieże kościołów, portale, kruchty i sklepienia krzyżowo-żebrowe. Jednak najczęściej pojawiał się motyw gotyckiego okna z charakterystycznym maswerkami i nieodłącznym witrażem, przez który wpada do środka różnobarwne światło. Groźnie i tajemniczo prezentują się zamki i zamczyska, bo gotyckie fortyfikacje, a w szczególności gotyckie ruiny funkcjonują w popkulturze  jako budowle pełne tajemnic i metafizycznej grozy.  

Jakby dla równowagi gotycka rzeźba w wykonaniu naszych uczestników niesie w sobie pierwiastek spokoju i zadumy. Wizerunki Madonny z Krużlowej, fundatorów katedry z Naumburga czy antropomorficzne przedstawienie Kościoła i Synagogi z katedry w Strassburgu to nie tylko próby wniknięcia w charakter rzeźby, ale nadanie im osobistego psychologicznego komentarza. Z kolei gotyckie malarstwo prezentowane jest przez rozkoszny zbiór miniatur czyli ręcznie malowanych ilustracji książkowych i inicjałów. Te ozdobne gotyckie litery rozpoczynające stronę księgi pod wpływem dziecięcej wyobraźni skrzą się wdziękiem i dowcipem. Równie ciekawie przedstawia się zbiór herbów ze świętym Jerzym, bo ten szlachetny rycerz walczący ze smokiem, był dla współczesnych symbolem walki dobra ze złem. Każdy z tych wizerunków w oczach młodych mistrzów ma swoją niepowtarzalną ekspresję i pokazuje zmagania z innego ujęcia. Ale na osobną uwagę zasługują prace wykonane w pracowni Violi Chmielewskiej. Dziecięce wizerunki aniołów nawiązujące do fresków z włoskich kościołów, sztuki Giotta i innych mistrzów trecenta, niosą sobie jednocześnie radość życia  i religijną żarliwość.

Taka konfrontacja najmłodszych twórców ze sztuką dawnych mistrzów to dla nas nauczycieli zawsze niespodzianka i zaskoczenie. Próba  wniknięcia w ducha dawnej epoki powoduje, że jest odkrywana jakby na nowo, kreśląc osobisty komentarz, czasem naiwny, czasem dobrotliwy i pełen czułości, nieraz wielce dowcipny lub przekorny ale zawsze szczery i nigdy obojętny. Zresztą popatrzcie państwo sami, wystawę pt „Gotyk” można obejrzeć wirtualnie na naszej stronie lub kontemplować ją osobiście w galerii Atelier 2 przy ulicy Dietla 53.

Michał Baca

  1 lutego 2022 r.
  Nauczyciele:
Viola Chmielewska,
Małgosia Flisek,
Beata Milligan,
Beata Sarapata,
Michał Baca
  SCKM – Galeria Atelier
ul. Dietla 53, Kraków
  Kontakt:
tel.: +48 12 430 65 36
 

 

Gotyk – posemestralna wystawa prac uczniów

Wystawa Gotyk – architektura

Wystawa Gotyk – gotyckie okno

Wystawa Gotyk – malarstwo

Wystawa Gotyk – miniatury i inicjały

Wystawa Gotyk – rzeźby

Wystawa Gotyk – SP nr 22

Wystawa Gotyk – Św. Jerzy

Wystawa Gotyk