Radio Pryzmat

Grupa Tańca Izraelskiego Kachol - 20-lecie

A-
A+

Grupa Tańca Izraelskiego Kachol - 20-lecie

20-lecie grupy KACHOL - Jubileuszowy koncert

  Grupa Kachol rozpoczyna świętowanie 20-lecia swojego istnienia. Z tej okazji przygotowaliśmy program dodatkowych warsztatów, pokazy taneczne oraz wiele wydarzeń towarzyszących temu jubileuszowi. 

Pierwsze warsztaty tańca izraelskiego odbyły się 5 stycznia 2004 roku. Odbyły się w naszej ukochanej przestrzeni synagogi Wolfa Poppera, na krakowskim Kazimierzu. Poprowadziła je Monika Ruszkawska (Elliot), tańcząca w owym czasie w grupie Snunit w Warszawie. Szczęśliwie znalazła się wtedy na praktykach w Krakowie i opowiedziała mi o tym niezwykłym zjawisku, jakim są tańce izraelskie. Nie byłoby tej wspaniałej i jak się  okazało wieloletniej  przygody, gdyby nie Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie, w którym właśnie w tym mniej więcej czasie, rozpoczęłam pracę i byłam w trakcie tworzenia programu edukacyjnego poznawania kultury izraelskiej poprzez sztukę. Dzięki Pani Sylwii Liszce, kierowniczce Działu Edukacji Kulturalnej, za przyzwoleniem ówczesnej Dyrektor SCKM-u Ewy Różańskiej, mogłyśmy stworzyć eksperymentalną grupę Tańca Izraelskiego.

Dzięki zainteresowaniom współczesną kulturą Izraela, ciekawością, niezwykłymi osobami, które w tym samym czasie się spotkały, z pasji tańczenia stworzyłyśmy grupę,  która od 20 lat, w Każdy Poniedziałek od godziny 18.00 tańczy i nieprzerwanie eksploruje taneczną, i nie tylko, przestrzeń kultury izraelskiej.  Od początku istnienia grupy Kachol jej liderką jest Marzena Dudziuk-Koluch, będąca także jej założycielką. Bardzo ważnymi osobami  które swoją charyzmą i determinacją współtworzyły  pierwszy stały skład grupy są: Awa Szymańczuk i Iza Bizoń-Kardash, Maja Skupińska (Gorlińska), i nieodżałowana śp. Małgorzata Walczak, nasza  promotorka, tancerka naszej grupy i cudowny człowiek. Niedługo potem dołączyła do nas Kinga Babiuch (Pawlus), która  tworzyła i w dalszym ciągu tworzy aranżacje tańców do naszych kacholowych występów.

To, co na pewno warto podkreślić, mówiąc  o naszej grupie, i to w moim przekonaniu  jest najcenniesze, to fakt, że nadal przez tyle lat jesteśmy, przyjaźnimy się, działamy demokratycznie. I to jest coś...!!!!!!!

W ciągu 20 lat grupa Kachol przebyła wszystkie etapy od okresu niemowlęctwa, adolscencji, do pełnoletności. Ze wszystkimi konsekwencjami okresu dorastania! W ciągu  długiego okresu istnienia zespołu, doszło w nim do wymiany pokoleniowej. Dzisiaj  w naszej grupie tańczą dzieci osób, które przed dwudziestoma laty rozpoczęły swoją przygodę w naszej grupie, tu właśnie poznali się ich rodzice. Tańczą też z nami mamy i babcie tych dzieciaków, a  uczestnicy, którzy zaczynali tańczyć w Kacholu mając 18 czy 20 lat spędzili  w grupie połowę swojego życia. Dojrzewaliśmy wspólnie z Kacholem i można powiedzieć, że jesteśmy grupą pokoleniową:)

Zapraszamy na nasz jubileuszowy koncert, 20-lecie grupy KACHOL, który odbędzie się 14 kwietnia 2024 roku na Scenie Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży, podczas którego wystąpimy wraz z zaproszonymi gośćmi. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzicie Państwo ten wieczór z Nami!

Marzena Dudziuk-Koluch 

 

  Prowadzenie
Marzena Dudziuk-Koluch
  Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży
Wietora 13-15, Kraków
 

Kontakt z sekretariatem
tel.: +48 12 430 50 90
biuro@sckm.krakow.pl

 

rezerwacje biletów:

golinska.sckm@gmail.com

zakup biletów możliwy w dniu koncertu, po dokonaniu wczesniejszej rezerwacjij

Polecamy