Radio Pryzmat

Jonasz

A-
A+

Jonasz

pokaz filmu połączony ze spotkaniem z twórcami

Bardzo serdecznie zapraszamy na pokaz filmu „Jonasz”, zrealizowanego przez zespół Teatru EXIT oraz debatę z udziałem autorów filmu i gości specjalnych.

W rozmowie udział wezmą: Krzysztof Zanussi - reżyser filmowy, Cezary Sękalski - psychoterapeuta, Bawer Aondo-Akaa - działacz pro-life, odtwórca roli tytułowej.

Współorganizatorem wydarzenia jest Urząd Miasta Kraków.


JONASZ to ok 40 minutowy, steatralizowany film będący adaptacją biblijnej księgi Jonasza. Oszczędny w formie, ascetyczny, mocno symboliczny z dużą ilością długich ujęć i zbliżeń z nieśpiesznym obrazem i kadrami niczym obrazy, które ożywają. To opowieść dziejąca się niejako poza czasem. Bez wskazywania kontekstów historycznych. W filmie pojawi się kilka obiektów, w tym szkielet wielkiego wieloryba płetwala o długości ok 10 metrów. Film stara się wykorzystywać walory dramatyczne niepełnosprawnych aktorów i dużą sugestywność i plastyczność scenografii.

Opowieść o Jonaszu odbywa się w dwóch przestrzeniach - w obiekcie przemysłowym (hala starej odlewni żeliwa w Oświęcimiu) oraz na scenie teatru "Łaźnia Nowa" w Krakowie.

W głównej roli wystąpi chory na porażenie mózgowe Bawer Aondo-Akaa, oraz aktorzy teatru EXIT - znany z roli Boga Marcin Konik, Tomasz Balon, Zbigniew Łuczyński, Beata Nowosielska, Ryszard Waligóra. Wystąpią również zawodowi aktorzy - Stanisław Banaś i Tadeusz Dylawerski.

Emocje towarzyszące filmowi będą budowane również przez muzykę, która z pomocą żywych instrumentów wykreuje grozę burzy i lęku przed wielkim stworem morskim...
Artyści pojawią się w obrazie, wykonają 4 utwory, będące częścią opowieści.
Muzykę skomponował Adam Szewczyk. Zaprosił on do grania na planie kilku wybitnych muzyków - wystąpią - Adam „Szabas“ Kowalewski - kontrabas, Bogusław Kaczmar - piano, Tomasz Drozdek - perkusionalia oraz niewidomy artysta, aktor teatru EXIT - Ryszard Waligóra na saksofonie.

Scenariusz: Maciej Sikorski.
Reżyseria: Maciej Sikorski i ks. Roman Sikoń SDB

  9 grudnia 2019 r.
godz. 17.30
  Scena SCKM
ul. Wietora 15, Kraków
  Wstęp wolny
po wcześniejszej
rezerwacji
  Rezerwacja
kamil.syc@teatrexit.pl
88434823‬

tel.: +48 12 430 50 90