Radio Pryzmat

Jutrzenka - spektakl online

A-
A+

Jutrzenka - spektakl online

Spektakl “Jutrzenka” w reżyserii Pawła Pawlika, na podstawie sztuki pt. “Zmierzch” Wojciecha Stamma

 

Historię kraju, regionu znamy najczęściej z książek, źródeł historycznych i legend. Poznajemy ją stopniowo w szkole, w domu, z literatury i reportaży. A co by było, gdyby historię naszego kraju opowiedziały lalki? Czy jest to możliwe? Tak, można się z tym spotkać w sztuce Jutrzenka Pawła Pawlika będącej adaptacją teatralną dramatu Zmierzch Wojciecha Stamma.

Jutrzenka za pomocą lalek – konwencja teatru marionetkowego – opowiada losy XVII-wiecznej historii Polski, a dokładnie okolic Krzeczyna, Księstwa Oleśnickiego i Śląska. Jutrzenka jest kompilacją historii, intryg, konfliktów na tle religijnym oraz walki o władzę. Dzieje postaci historycznych, m.in.: Księcia Sylwiusza Nimroda Wirtemberskiego, Abrahama von Franckenberga, Angelusa Silesiusa, Marii Kunic, wplecione w walkę między katolikami i protestantami, osadzone są w XVII-wiecznej przestrzeni mistyków, poetów, filozofów, w tle czai się zaraza, która dotyka niewiernych. Wzajemne niesnaski, niezgody i dążenia do przejęcia władzy, doprowadzają do procesów o czary, o które oskarżone są kobiety. Sztuka symbolicznie nawiązuje do czasów współczesnych, zarówno poprzez poruszane wątki jak i identyfikację twórców z miejscem i przestrzenią.

Na transmisję spektaklu zapraszamy na FB Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży

Sztuka łączy niecodzienność tematu, historię kraju oraz teatr marionetkowy, rolę aktorów przejmują lalki teatralne. Teatr lalek rozwijał się na przestrzeni lat równolegle z żywym teatrem aktorów. Spotkać możemy się z nim już w starożytnej Grecji i Rzymie. Dzisiaj Jutrzenka w reżyserii Pawła Pawlika twórcy wszechstronnego, któremu na drodze twórczej przyświeca idea „człowieka teatru” wielkiego reformatora teatru Gordona Craiga, stosuje tę formę, by opowiedzieć losy XVII-wiecznej historii Polski, regionu Dolnego Śląska.

Sztuka Jutrzenka została zrealizowana w ramach projektu MKiDN Morze Kultury – Głębia sztuki, którego celem jest edukacja i aktywizowanie społeczności lokalnej w zakresie kultury oraz niwelowanie barier w dostępie do kultury, z wykorzystaniem potencjału miejsca i społeczności. Fundacja Sedlaka od 2007 roku zajmuje się działalnością w obszarach: nauki i edukacji oraz kultury i sztuki.

Reżyseria, scenografia, adaptacja | Paweł Pawlik
Koncepcja |
Dagmara Olejarz
Adaptacja |
Paweł Pawlik, Wojciech Stamm
Charakteryzacja lalek
| Joanna Cieśla
Kostiumy |
Elżbieta Kwasek-Stefanowska
Współpraca |
Katarzyna Majewska
Produkcja |
Fundacja Sedlaka, Aleksandra Pitra – Kox
Scenografia (aranżacje wnętrz na scenie) -
Karolina Pośpiech, obsługa drukarek 3D oraz wykonanie konstrukcji - Bartłomiej Hudziec, Robert Król, Bartłomiej Prorok, Paulina Bagińska, Anna Duch, opracowanie graficzne druków i dekoracji - Monika Słonecka, projekt ramy teatru - Michał Dracz, druk dekoracji - Jerzy Sienkiewicz, stolarka: Grzegorz Pietkiewicz.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.