NOC TEATRÓW w SCKM
NOC TEATRÓW w SCKM
Zapraszamy na spektakle grane w ramach KRAKOWSKIEJ NOCY TEATRÓW
Od 2004 roku w jedną z czerwcowych nocy zamieniamy nasze miasto w wielką teatralną przestrzeń. Zapraszamy wtedy do teatralnych sal i na place miasta, które na ten czas stają się teatralnymi scenami. Pokazujemy najciekawsze spektakle sezonu i udowadniamy, jak szeroka i różnorodna jest teatralna oferta naszego miasta, jak wiele do zaoferowania mają nasze teatry i teatralni twórcy, dostrzegani i nagradzani nie tylko w krajowych przeglądach i konkursach. 15 czerwca Kraków stanie się wielką teatralną sceną − przed nami Noc Teatrów 2024! |
- godz 16.00 - Spektakl "Pudło" Studio Teatralne Młodych
Spektakl „Pudło” przynosi widzom refleksję nad tematami istotnymi dla współczesnego społeczeństwa. Przez użycie symboliki pudła, młodzi artyści skutecznie ukazują ograniczenia, jakie narzuca nam społeczeństwo oraz własne przekonania. Jednym z kluczowych motywów jest zniewolenie, które spektakl przedstawia w różnych kontekstach. Czy to przez społeczne oczekiwania, czy poprzez indywidualne lęki, widzowie są zmuszeni zastanowić się, czy są zamknięci w swoich własnych „pudełkach” i jakie konsekwencje to niesie.
Studio Teatralne Młodych ukazuje, jak łatwo jest poddać się presji społecznej i dostosować się do oczekiwań otoczenia, nawet kosztem własnej autentyczności. Przez to odważne podejście, spektakl stawia pytania o wartość indywidualizmu w obliczu wszechobecnego konformizmu.
Scenariusz i koncepcja spektaklu: Zespół
Oprawa muzyczna: Kaja Kornajew
Opieka artystyczna: Piotr Przybyło i Krystyna Hussak-Przybyło
Występują: Antoni Blaschke, Zofia Citko, Lila Jarzębińska, Kaja Kornajew, Zoja Kornajew, Nadia Kunz, Serafina Kunz, Maciej Liptak, Kaja Łagisz, Alicja Miśkowiec, Janina Mroczkowska, Leon Przybyło, Norbert Stopa.
Wejściówki dostępne od 12 czerwca pod adresem mailowym: golinska.sckm@gmail.com
- godz 18.00 - Spektakl "PSALMY" Grupa Teatralna Stan Krytyczny
Kto ustala zasadę, że psy nie idą do nieba? Czy szukanie odpowiedzi na największe pytania jest grzechem? Katechetka straszyła piekłem, może nie będzie w nim aż tak źle, jeśli trafimy tam razem, prawda? Zazdrościmy artystom z ubiegłych epok. Serio, pożera nas to trochę. Spędzali sobie dnie nad dopieszczaniem spojrzenia Maryi, a to żeby Jezusowi tu na tym osiołku wygodnie było, a tam na drugim planie to niech sobie ten święty cierpi trochę mocniej. Muzyczkę do pracy też mieli klimatyczną, niezłe te chorały gregoriańskie. Teraz na rynku pracy kryzys. Bóg nie dość, że nie wypłaca wynagrodzenia, to nawet na maile nie odpowiada. Podobno warto bywać wyszczekanym. Szczególnie w sytuacjach, w których ktoś z góry próbuje nam wmówić, że nasze życie zależne jest od jakiegoś absolutu, który patrzy na nas z góry i decyduje, kto zasługuje na potępienie a kto nie. Komu należy się szacunek, a kto jest zwykłym kundlem? Poczekajmy aż głowy kościoła ustalą co jest dobre a co złe. To będzie taki spacer z psem. No właśnie. To my wyprowadzamy psa, czy to pies nas wyprowadza?
Opieka artystyczna, reżyseria: Piotr Jaszczur Śnieguła
Scenariusz: Stan Krytyczny
Obsada: Amelia Bednarz, Ewa Gustab, Jagoda Ostrowska, Nikola Borkowska, Tadeusz Przybyło
Wejściówki dostępne od 12 czerwca pod adresem mailowym: stan.krytyczny.bilety@gmail.com
- godz 20.00 - Spektakl "Ćwiczenia z Umierania" TRANSTOPIA - prapremiera
"W przestrzeni kosmicznej dryfuje kapelusz. Nakrycie głowy o nieskończonej gęstości." To historia o powodzi Porońca w 1934 roku. O katastrofie lotniczej. O Płanetniku w wielkim kapeluszu. O Kontenerze mieszkalnym. O Japońskich warsztatach umierania. Znak staje się obiektem, a poezja odbiera słowom ich tradycyjną linearność. Alfabet stanowi, paletę barwną dla narracji opartej o struktury związane z elementarnością zjawiska storytellingu. Opowiemy historię opartą o bezgraniczne i wielopoziomowe struktury symbolu litery, oraz informacji jakie za nią się kryją. Światło i litera stanowią hipertekstualną parafrazę rozszczepienia rzeczywistości materialnej na informacje tworzące obraz otaczającej nas przestrzeni. Realizowane działanie jest przykładem „Teatru Transmedialnego” tj. opowieścią prowadzoną wielotorowo przy użyciu różnorodnych mediów artystycznych.
Obsada: Zuzanna Jeglorz, Weronika Kopacz, Klaudia Grygo, Julia Kedra, Julita Golińska-Setlak
Przestrzeń dźwiękowa: Erwin Jeneralczyk
Tekst: Dominik Setlak
Wejściówki dostępne od 12 czerwca pod adresem mailowym: setlak.transtopia@gmail.com
- godz 0.00 - Spektakl "Ślepcy" grupy Nie Wiem i Szukam w Teatrze
Ślepcy – bezimienni, chodzą bezładnie raz w prawo, raz w lewo, kręcą się w kółko, nie umieją przerwać błędnego koła. Nie tylko nie widzą, ale i nie słuchają, bo tkwią w swoich obłędnych myślach, od których nie potrafią się uwolnić. Ksiądz umarł, a wraz z nim duch i wiara w to, co może być dobre. Lekarz nie żyje, więc drżą o życie. Najstarszy nie umie być dobrym nauczycielem, a Najstarsza jest fałszywym prorokiem. Modlące nie zwracają się już do Boga. Walczą o władzę manipulując Pierwszymi i pozostałymi Ślepymi. „A kiedy trudno o władzę, nawet najmniejszy jej okruch stanowi pokusę”. Strach się pogłębia, wszystko staje się jeszcze bardziej mroczne. Lęki się uzewnętrzniają. Istnieje nadzieja, ale nikt jej nie dostrzeże, bo każdy dba tylko o siebie i pielęgnuje własne demony. To, co wydarza sięw lesie, symbolicznie pokazuje człowieka opuszczonego przez tych, którzy powinni wskazywać drogę i dbać o tych, którzy potrzebują dobrego przewodnictwa. Bezpiecznie jest więc zostać w przytułku własnego życia.
TWÓRCY SPEKTAKLU
Obsada: Jagoda Ciszewska, Urszula Tarasek, Anna Dawidczyk, Anna Huzior, Gerard Ciernia, Eryk Dietrich, Sasza Dietrich, Natalia Vince, Agnieszka Wadoń, Sebastian Kmita, Bruno Vince, Joanna Miczałowska, Remi, Julia Pawłucka, Zuzanna Borowska
Muzyka – Adam Niedzielin
Współpraca scenograficzna i projekt plakatu – Joanna Miczałowska
Grafika – Sylwia Marszałek-Jeneralczyk
Koncepcja scenografii i kostiumów – Wojciech Dawid Terechowicz
Pomoc techniczna – Edward Barwiński
Światło – Erwin Jeneralczyk
Spot reklamowy – Agnieszka Polańska
Zdjęcia – Agnieszka Perc
Montaż – Erwin Jeneralczyk
Scenariusz na podstawie „Ślepców” Maurice’a Maeterlincka – Wojciech Dawid Terechowicz
Reżyseria – Wojciech Dawid Terechowicz
Wejściówki dostępne od 12 czerwca pod adresem mailowym: kontakt@hothaus.org, tel 602 128 683
15 czerwca 2024 r. godz. 16.00, 18.00, 20.00 i 24.00 |
|
Scena SCKM ul. Wietora 15, Kraków |
|
Wstęp wolny po wcześniejszej rezerwacji |
|
Kontakt tel.: +48 12 430 50 90 |
|