Radio Pryzmat

Odruch Miasta

A-
A+

Odruch Miasta

Scena Tańca Współczesnego zaprasza na spektakl „an_na”, "Więcej" oraz pokaz filmowy

Projekt „Odruch miasta” składa się z trzech części, połączonych wspólnym tematem. Ciało, rozpatrywane przede wszystkim w kontekście relacji z PRZESTRZENIĄ, umysłem i pamięcią, to punkt wyjścia, na każdym z etapów projektu.
Część pierwsza i druga zakłada warsztaty ruchowe, związane z przestrzenią Krakowa i pamięcią ciała. Wykonawcy sięgają również do spontanicznego malowania, jako metody ekspresji i śpiewu białym głosem. Część trzecia, to spektakl teatru tańca „an_na”, duet Magdaleny Skowron i Pameli Bosak, nawiązujący do tematów naśladownictwa, odruchów, wspólnotowości gestu.
Magdalena Skowron i Pamela Bosak, to tancerki związane z Krakowskim Teatrem Tańca. Pracują razem od dwóch lat, co zaowocowało wspólnym projektem i stworzeniem spektaklu. Różne punkty widzenia, jakie prezentują, starają się połączyć mianownikiem, jakim jest ruch.

Program wieczoru:
Spektakl „Więcej” – Magdalena Skowron i Paweł Czarakcziew
Pokaz materiałów filmowych z warsztatów w ramach projektu Odruch miasta
Spektakl „an_na” – Magdalena Skowron i Pamela Bosak

„Więcej”
Czas: 20 minut
Choreografia: Magdalena Skowron
Muzyka: Paweł Czarakcziew
Wykonanie: Magdalena Skowron (taniec) oraz Paweł Czarakcziew (wiolonczela)

<Więcej> to słowo opisujące konsumpcję we współczesnym społeczeństwie. Chcemy więcej rzeczy, więcej wrażeń, więcej uczuć. Chcemy tego, co ładnie zapakowane. Zdaje się, że więcej nie ma formy skończonej, to uzależnienie, które pcha nas do ciągłego szukania, gromadzenia, podejmowania działań w gruncie rzeczy bezsensownych. Konsumpcja staje się naglącym i domagającym się zaspokojenia pragnieniem. Daje chwilową ulgę, moment spełnienia, który trwa jednak krótko. W różnych postaciach i znaczeniach staje się sensem życia, ale jednocześnie zabiera ze sobą wolność.
„Autorka choreografii postanowiła pokazać w niej jeden z problemów współczesnego społeczeństwa – nadmierną konsumpcję. Jak podkreślono w oficjalnym opisie etiudy, konsumpcja staje się dziś dla człowieka sensem życia, a jednocześnie prowadzi go do utraty wolności. Z kolei ciągłe pragnienie posiadania pozbawia nas kontroli. Skowron przedstawia taką postawę jako rozwijające się uzależnienie mogące zawładnąć naszym życiem. Swoje przedramię owija folią bąbelkową, która jest częstym elementem zakupów. To właśnie ramię jest punktem wiodącym w jej ruchu, prowadzi ją i dominuje nad resztą ciała. W pewnym momencie folia pokrywa całe ciało artystki, ograniczając ruchy. Na końcu widzimy ją bezbronną, pozostawioną sobie i swoim pragnieniom, przed którymi nic jej nie uchroniło.” / Luiza Nowak

„an_na”
Choreografia: Pamela Bosak, Magdalena Skowron
Wykonanie: Pamela Bosak, Magdalena Skowron
Projekcje: Maria Łozińska
Muzyka: Murcof, Christian Loffler, Kelly Lee Owens, Chromatics
Spektakl powstał w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa na rok 2019.

W centrum stawiamy ciało, ciało połączone z umysłem i pamięcią. Ciało, które jest nośnikiem wspomnień, nabytych zachowań. Inspiracją do stworzenia spektaklu stają się dla nas odruchy warunkowe i bezwarunkowe, przejmowanie zachowań innych ludzi za pomocą naśladownictwa, projekcji i lustra (odbić lustrzanych związanych z neuronami lustrzanymi). Interesują nas przede wszystkim zmiany, które zachodzą w ciele, zmiany, które często spowodowane są psychologicznym i nerwowym działaniem, ujście znajdują w motoryce i rozwijają się w częściach mózgu odpowiedzialnych za poruszanie się, czy zapamiętywanie. Badanie mechanizmów naśladowania odbywa się także w kontekście popkultury i grup społecznych, a także kodów kulturowych obecnych w naszej rzeczywistości. Zadajemy sobie pytanie czy jesteśmy w stanie dotrzeć do tego, co jest naszym własnym zachowaniem bądź odruchem, czy też zawsze zatracamy siebie uczestnicząc w życiu społecznym. W strategii choreograficznej posługujemy się obserwacją zachowań ludzkich i naszych nawzajem, zastanawiając się jaką rolę odgrywa ruch w naszym życiu. Docieramy do miejsc i przestrzeni miejskich, do wydarzeń i zmian związanych z rozwojem i historią i próbujemy odnaleźć w nich sfery pamięci ruchowej, cielesnej, dzięki której jesteśmy w stanie przypomnieć sobie sytuacje, odruchy, emocje związane z konkretną osobą i miejscem. Inspiracji nie traktujemy dosłownie, są one punktem wyjścia do tworzenia materiału ruchowego, w którym badamy nasze przyzwyczajenia, zachowania, odruchy testując je również na sobie nawzajem.

Projekt powstał w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.

  5 października 2019 r.
godz. 18.00
  SCKM
ul. Wietora 15, Kraków
  Bilety: 20 zł
 

Rezerwacja:
scena.tanca.sckm@gmail.com

  

Kontakt:
tel.: +48 12 430 50 90

Spektakl – an_na