Radio Pryzmat

Osobliwy Stan Zagrożenia

A-
A+

Osobliwy Stan Zagrożenia

Wystawa o charakterze performatywnym. Wernisaż 26 stycznia.

  Osobliwy Stan Zagrożenia jest wystawą dyplomową Dominika Setlaka, realizowaną w pracownii Transmediów (Wydział Intermediów) ASP im. Jana Matejki w Krakowie.

Procedura awaryjna zawsze dotyczy Ciebie bezpośrednio. Mimo to skup się na osobie siedzącej obok Ciebie. Na fakturze skóry i głębokości oddechu. Sprawdź czy, aby na pewno nie potrzebuje pomocy. Czy jest przytomny. Zdrowy?
Chwyć ją/go za rękę. Zaciśnij zęby.
Jeszcze raz. W tym stanie zawieszenia nie odkrywasz prawdy.
Spoglądasz jedynie na to co Cię otacza. Powracasz do chwil, które wypaliłaś/eś z pamięci.
To wbrew pozorom pierwszy i najprostszy krok. Jeszcze względnie trzeźwy mimo oparów modlitw, krzyków i potu, kompulsywnie opuszczających nasze ciało.
Będąc w sytuacji awaryjnej otrzymujesz niezwykły przywilej, bo już w tym słowie jarzy się pedantyczna wiwisekcja miejsc, osób i rzeczy. Pierwsza intensywna linia rozwarstwiająca naszą osobowość.
Pozostaniesz przy nim/niej do końca tylko w sensie fizycznym, to wystarczy. Pozwól swojej osobowości na skok w biel wody, ten wyjątkowy moment określający matematyczny nieskończony zbiór informacji.

Genezą dla pracy stało się doświadczenie lądowania awaryjnego samolotu pasażerskiego Boeing 737 w 2021 roku. Wystawa jest wielomedialną opowieścią o zagrożeniu i konieczności ponoszenia straty. W swojej strukturze to historia o symbolach i metaforach, poszukiwaniu znaczeń i elementów poezji w różnorodnych formach językowych. Tworzenie narracji oparte zostało o metodykę transmediów stając w obliczu hierarchizacji elementów składowych będąc punktem wyjścia dla dynamicznego procesu konstruowania znaczeń. Artysta, włączając w swoje dzieło różnorodne formy ekspresji, nie tylko odtwarza istniejące wspomnienia, ale także kształtuje je na nowo, nadając im nowe konteksty i znaczenia. Prowokuje i pozwala na współodczuwanie, poprzez pozostawienie przestrzeni na nowe, niezapisane wcześniej historie. Ta hybrydowa metoda stwarza przestrzeń dla dialogu między twórcą a odbiorcą, wprowadzając do terminologii artystycznej nowe określenie jakim jest Teatr Transmedialny.

Specjalne podziękowania dla:
Promotora pracy magisterskiej dr. Mariusza Sołtysika
Asystentki w pracownii Transmediów Mgr. Estery Gałuszki
Dziekana Wydziału Intermediów ASP w Krakowie: dr. Mariusza Fronta
Muzeum Inżynierii i Techniki Miejskiej w Krakowie w szczególności dla dyr. Piotr Gója, zastępcy dyr. ds. Edukacji i Promocji Katarzyny Łaput oraz Pani Małgorzaty Kani
Transtopii w składzie: Mateusz Świderski, Erwin Jeneralczyk, Julita Golińska-Setlak, Gabriela Kuczyńska, Monika Bielenis, Zuzanna Piwowar oraz Klaudia Grygo
dyr. Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie Krystyny Hussak-Przybyło
Krystiana Podmokłego
Elizy Godyń
oraz
Krakowskiego Biura Festiwalowego (KBF)
oprawa graficzna wydarzenia: Mariusz Sołtysik

  26 - 28 stycznia 2024
26.01, WERNISAŻ 18.00-21.00 | 18.00 performance
27.01, 16.00-20.00 | 18.00 performance
28.01, 16.00-20.00
  Hangar Czyżyny MIT
os. 2 płk. Lotniczego 26, Kraków
  Wstęp wolny