Radio Pryzmat

Przestworza

A-
A+

Przestworza

Wystawa dyplomowa Sylwii Marszałek - Jeneralczyk

  ,,Być może dawne „przestworny”, odnoszące się do ze wszystkich stron otwartej przestrzeni, uczyniło ze słowa „przestór”, związanego z przestronnością, słowo „przestwór”, gdzieś w osiemnastym wieku. Przestwór, choć już całkiem na wszystko otwarty i przez to niezmierzony (jak choćby ten „suchego oceanu”), był dla niektórych za wąski, jakoś z różnymi otworami, wytworami i potworami związany i „przestworze” wydało się bardziej niezmierne. Ale i pojedyncze przestworze zaczęło potem ustępować mnogim przestworzom, i tu już w ogóle kresu nie widać. Pewnie go też nie ma. Tak to jest z przestrzenią: skończona wydaje się nie do wyobrażenia, a nieskończona tym bardziej. Z czasem zresztą jest podobnie…”- Jerzy Bralczyk.

Serdecznie zapraszam na wystawę, na której będę miała przyjemność zaprezentować moją pracę dyplomową Przestworza. Po wielu miesiącach pracy nad Przestworzami mogę z całą pewnością stwierdzić, że nie traktuję jej jako podsumowania, lecz jako pierwszy krok w nowym kierunku. Wydarzenie nie zaistnieje bez odbiorcy, dlatego bardzo zapraszam do współudziału i rozmowy.
Sylwia Marszałek - Jeneralczyk

Przestworza

W instalacji artystycznej podejmuję temat mitu, potrzeby wierzenia, znaczenia wiary w umyśle ludzkim.

Symbolem spajającym moje rozważania stały się ryby. Ryby żyjące tak głęboko pod poziomem morza, że od wieków nie dosięgnęły ich zmiany ewolucyjne. Od wieków owiane mitem przestrzenie kosmosu i oceanu (dwa żywioły bezkresu- powietrze i woda) stały się pretekstem do wytworzenia wielomedialnej instalacji w przestrzeni teatru.

Scena teatralna w Staromiejskim Centrum Kultury ma pozwolić na potraktowanie wytworzonych przeze mnie obiektów w sposób scenograficzny, przesuwając granice pomiędzy byciem widzem, a aktorem

23 września o godzinie 9:00 będzie miała miejsce obrona mojej pracy dyplomowej, która będzie miała charakter otwarty.

Współorganizatorem wydarzenia jest Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie.
Pracę dyplomową realizowałam w Pracowni Rzeźby 1, pod kierunkiem prof. dr hab. Jana Tutaja.

  23 września 2022 r.
godz. 9.00
  Scena SCKM
ul. Wietora 15, Kraków
  Wstęp wolny
  Kontakt
tel.: +48 12 430 50 90

tel.: +48 12 430 50 90