Radio Pryzmat

Sorok Dniej

A-
A+

Sorok Dniej

Fundacja Wszyscy Obecni zaprasza na spektakl na podstawie książki „Pęknięte miasto. Biesłan” Z. Pawlaka i J. Wlazło.

  Fundacja Wszyscy Obecni zaprasza na spektakl Sorok dniej. Czterdzieści dni. Tyle czasu na Kaukazie otrzymuje zmarły, by rozstać się z rodziną. Ostatniego dnia na ulicy ustawia się namiot, na stoły wystawia najlepsze potrawy, bo trzeba uczcić zmarłych. Nikogo się nie zaprasza, a jednak wszyscy przychodzą. Znajomi i obcy.

Tym razem nie jest to pożegnanie zapisane w kluczu narodziny - młodość - dojrzałość - starość i… śmierć. 1 września 2004 roku podczas ataku terrorystycznego na Szkołę Podstawową w Biesłanie zginęły 334 osoby w tym 186 dzieci... to dla nich na każdej ulicy stawiano namioty. Pomieściły zmarłych żegnających się z rodziną i żywych, z których uszło życie po stracie, po doświadczeniu wojny. W namiocie zasiadają mieszkańcy: Zoja, Żurik, Marek, Artur, Irina i terroryści Abdullach, Abu Dzeit i Roza. Ofiary i ich kaci, którzy też kiedyś byli czyimiś ofiarami. Tak często słychać: „Wyrządzono mi zło, dlatego mam prawo oddać, pomścić. I to wiele razy”. Naprzemienny łańcuch ról. Czy jest sposób by go przerwać? I kto może tego dokonać? W 2004 roku większość z nas rozpoczynała szkołę. Jesteśmy w wieku uczestników tamtych wydarzeń. To porusza, to budzi pytania i refleksje: Dlaczego oni a nie my? A gdybyśmy tak urodzili się w Moskwie, Biesłanie, Groznym, po której stronie przyszłoby nam stanąć?

Spektakl powstał na podst. „Pęknięte miasto. Biesłan” Z. Pawlaka i J. Wlazło.

Nagrody i festiwale:

I Nagroda Wadowickie Spotkania Teatralne Zgraja 2017 r.

Krakowska Noc Teatrów w 2017 r.

II Nagroda Ogólnopolski Festiwal Teatrów Niezależnych Garderoba Białołęki Warszawa 2018 r.

Grand Prix i Nagroda dla Najlepszego Reżysera Loży Teatrów Białołęckich w ramach Garderoby Białołęki Warszawa 2018 r.

Ogólnopolskie Spotkania Teatralne Innowica Nowica 2019 r.

Slot Art Festival Lubiąż 2019 r.

Na scenie występują między innymi Magdalena Kubala, Kornelia Kuśmider, Taiga Kuśmider – Zygmunt, Marta Riess, Arletta Szewczyk, Renata Ziobro.

  15 stycznia 2023 r.
godz. 19.00
  Scena SCKM
ul. Wietora 15, Kraków
  Bilety