Radio Pryzmat

W kręgu mitów i kultury antycznej - zajęcia plastyczne

A-
A+

W kręgu mitów i kultury antycznej - zajęcia plastyczne

zajęcia dla grup zorganizowanych

  Cykl otwartych spotkań z wybranymi przykładami kultury, sztuki i mitologii starożytnych Greków i Rzymian. Spróbujemy zainspirować się ich dorobkiem i wykonać na swoją miarę oryginalne dzieła. Prace wykonane na zajęciach będą mogły wziąć udział wiosną w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym organizowanym przez SCKM. Przed każdym spotkaniem omówimy i dokonamy krótkiej prezentacji proponowanych tematów, zjawisk, sylwetek artystów i ich dzieł

Poniedziałek - Drzewo genealogiczne greckich bogów

Kim byli greccy bogowie, gdzie mieszkali, jak wyglądali, czy mieli jakieś obowiązki? Podczas warsztatów na podstawie krótkiej prezentacji spróbujemy wykonać wizerunki bogów olimpijskich wraz z podpisem. Przedstawimy ich (każdy uczeń narysuje innego boga) uwzględniając charakterystyczny wygląd oraz atrybuty, którymi się posługiwali, czyli określone przedmioty o symbolicznym charakterze związane z ich życiem. Następnie uczestnicy zajęć, wykonany w ten sposób poczet, ułożą w drzewo genealogiczne greckich bogów. Technika: tusz, piórko i kredki akwarelowe.

Wtorek - Czy istnieje coś takiego jak wzór piękna? Słynne dzieła greckich rzeźbiarzy.

Fidiasz, Myron, Praksyteles, Lizyp i inni. Artyści antyczni w poszukiwaniu kanonu (wzoru) piękna i urody. Czy coś takiego w ogóle istnieje?! Jeśli tak, to czy może się zmieniać wraz z wiekami? Tym razem zostaniemy wprowadzeni w świat greckiej i rzymskiej rzeźby. Poznamy przykłady najsłynniejszych posągów i monumentów antycznych.  Wykorzystując poznaną wiedzę, spróbujemy wykonać płaskorzeźbę w glinie lub masie plastycznej. Tematem będzie antyczny bóg, bogini lub inny mitologiczny heros. 

Środa - Panatenaje i fryz panatenajski

Czym były Panatenaje. Na cześć którego Boga odbywały się i jakie były charakterystyczne cechy tego święta? Ile osób brało udział w obrzędach i jakie dary składano na ołtarzu boga? Na własnoręcznie marmoryzowanym kartonie namalujemy farbami plakatowymi lub akrylowymi długi fryz z szeregiem postaci niosących dary Atenie. Będzie to nawiązanie do fryzu na ateńskim Partenonie (praca w grupach lub parami)

Czwartek - Ceramika czyli sztuka użytkowa towarzysząca życiu codziennemu

W jaki sposób starożytni Grecy ozdabiali naczynia na wino, dzbany na wodę, amfory. Jakie style wykształciły się z biegiem lat? Spróbujemy na zajęciach narysować grecką wazę i wprowadzić na nich charakterystyczne wzory geometryczne lub ornamenty roślinno- zwierzęce np. bukraniony (motywy czaszek byków połączonych girlandą owoców lub kwiatów)  albo tematy figuracyjne np. zmagania olimpijskie lub sceny mitologiczne. Technika mieszana.

Piątek - Rzymskie budowle czyli rewolucja w architekturze 

Jakie nowości konstrukcyjne i materiałowe odkryli i zastosowali starożytni Rzymianie wznosząc swe zabytki? Amfiteatry, cyrki, łaźnie, akwedukty, katakumby. Na zakończenie naszych spotkań proponujemy zaprojektowanie łuku triumfalnego dla rzymskiego władcy czyli wolno stojącej bramy, której przejście zwieńczone jest półkolistym łukiem ze statuą cesarza na szczycie. Technika druku i pieczątek

  3-7 lutego 2020 r.
godz. 10.00 - 13:00
  SCKM
ul. Dietla 53, Kraków
  Wstęp wolny
po wcześniejszej
rezerwacji
  Prowadzenie:
Michał Baca
Beata Miligan
  Rezerwacja
tel.: +48 12 430 50 90