Radio Pryzmat

Więcej niż teatr

A-
A+

Więcej niż teatr

Szkolenia dla instruktorów teatralnych, nauczycieli szkół i przedszkoli.

  Jak wykorzystując narzędzia teatralne rozwijać u dzieci umiejętność słuchania i pracy w grupie? Jak poprzez teatr uwrażliwiać małego człowieka, uczyć go empatii? Jak wzbudzać wrodzoną u dzieci kreatywność oraz ich naturalną chęć uczenia się poprzez zabawę?

Projekt miejskiego Programu Edukacji Kulturowej Miasta Kraków

Warsztat służący rozwijaniu kompetencji w obszarze pedagogiki teatru, poświęcony zostanie technikom teatralnym i dramowym w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Zakres zagadnień:

  1. Metoda dramy w pracy teatralnej z młodym twórcą - twórcza zabawa jako początek do tworzenia prawdziwego teatru.
  2. Drama - teatralne zabawy stymulujące rozwój młodego człowieka: ćwiczenia na koncentrację i wyostrzenie zmysłów, myślenie twórcze, komunikatywność, umiejętność pracy w grupie.
  3. Techniki rozwijające estetykę słowa - ćwiczenia dykcyjne, emisyjne, intonacyjne, trudności dotyczące poprawności językowej.
  4. Improwizacja jako inspiracja do spektaklu oraz metoda zrozumienia tematu.
  5. Ćwiczenia improwizacyjne, opracowywanie etiud, ruchowa i dźwiękowa partycypacja w opowiadaniu, rozwijanie fizycznego JA.
  6. Podstawowe elementy reżyserii teatru dzieci i młodzieży.
  7. Opracowanie koncepcji formalnej spektaklu - metafora, przenośnia, skrót jako środek artystyczny.
  8. Animacja przedmiotu - rozbudzanie wyobraźni poprzez ożywianie materii.
  9. Dobór i opracowanie repertuaru - jak korzystać ze współczesnej dramaturgii dla dzieci i młodzieży oraz samodzielnie stworzyć tekst dla teatru.
  10. Próby sytuacyjne, budowanie kompozycji scen, rytm w spektaklu, ćwiczenia interpretacyjne.

O udziale w kursie decyduje kolejność nadesłanych zgłoszeń. Aby zadeklarować chęć udziału w kursie prosimy o wysłanie maila na adres: hussakk@gmail.com i wpisanie w tytule: “Więcej niż teatr”.
Uczestnicy zajęć otrzymają zaświadczenie ukończenia warsztatów, a placówka, w której pracują
CERTYFIKAT świadczący o wprowadzaniu innowacyjnych, teatralnych metod nauczania do swojego programu. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Krystyna Hussak-Przybyło
Absolwentka Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, Pedagogiki Kulturalno- Oświatowej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Akademii Teatru Alternatywnego Instytutu Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dwukrotna laureatka Nagrody Prezydenta Krakowa, Nagrody Edukacyjnej Miasta Krakowa oraz Nagrody im. L. Cyganika „Za Wybitne Osiągnięcia w Teatrze Dzieci i Młodzieży”. Od 20 lat prowadzi Studio Teatralne Młodych przy Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie. Od 2000 roku współpracuje z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, gdzie przygotowała obsady dziecięce do następujących spektakli: „Lunatycy” oraz „Mistrz i Małgorzata” Krystiana Lupy, „Makbet” Andrzeja Wajdy, „Trzy stygmaty Palmera Eldritcha „Jana Klaty, „Auto da fé „ Pawła Miśkiewicza, „Car Mikołaj” Remigiusza Brzyka, „Nie-Boska komedia” Krzysztofa Nazara, „Oczyszczenie” Petra Zelenki. „Wanda” P. Passiniego.
W sezonie artystycznym 2016/2017 opracowała i zrealizowała autorski projekt dot. PEDAGOGIKI TEATRU w Teatrze Miejskim w Gliwicach. W 2019 i 2020 r. współtworzyła Festiwal Mała Boska Komedia w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie.

Piotr Przybyło
Absolwent Akademii Pedagogicznej w Częstochowie kierunek wychowanie przez sztukę (dyplom z grafiki w pracowni profesora R. Osadczego) oraz Akademii Teatru Alternatywnego Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu. Aktualnie prowadzi zajęcia dotyczące Teatru Formy w ramach Studia Teatralnego Młodych w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży.

Informacji na temat warsztatów udziela : Krystyna Hussak-Przybyło tel. 733 775 762, e-mail: hussakk@gmail.com

 

  Scena SCKM
ul. Wietora 15, Kraków
  Wstęp wolny
po wcześniejszej
rezerwacji
  Rezerwacja:
tel. 733 775 762
e-mail: hussakk@gmail.com

tel.: +48 12 430 50 90

Polecamy