Radio Pryzmat

XII Festiwal Filmu Filozoficznego - Kryzys!?

A-
A+

XII Festiwal Filmu Filozoficznego - Kryzys!?

Kryzys globalny – spotkanie przeznaczone dla młodzieży 15+

Kryzys globalny – spotkanie przeznaczone dla młodzieży 15+
W związku z kolejnymi doniesieniami naukowymi w młodych ludziach pojawiają się różne emocje – gniew, strach, frustracja, ale także nadzieja i determinacja. Prezentowany film chcemy potraktować jako punkt wyjścia do dalszej dyskusji i poprzez debatę zaopiekować się uczuciami i myślami młodych osób, stworzyć również przestrzeń do wspólnej wymiany idei.

W programie:

Projekcja filmu „Pierwszy reformowany”, reż. Paul Schrader (15+ ) Wstęp wolny.

Gość Festiwalu Michał Lesiak - filmoznawca, wykładowca współzałożyciel i redaktor czasopisma "Ekrany".

Dyskusja po filmie z udziałem filmoznawców Michała Lesiaka i Karoliny Paluch oraz publiczności.

Michał Lesiak - absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, wykładowca w Krakowskiej Szkole Filmowej, współzałożyciel i redaktor czasopisma "Ekrany" oraz podcastu "Ścieżka dźwiękowa". Autor publikacji historyczno-filmowych, skoncentrowanych zwłaszcza na kinie gatunków oraz kinematografii amerykańskiej.

Karolina Paluch - ukończyła Filmoznawstwo i wiedzę o nowych mediach na Uniwersytecie Jagiellońskim. W swoich pracach dyplomowych skupiała się na analizie przestrzeni filmowej poprzez konteksty transcendencji i liminalność. Debiutująca recenzentka filmowa. Koordynatorka Konkursu Głównego Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy oraz programerka Festiwalu Filmu Filozoficznego w Krakowie.

 

Kryzys (nie tylko) Klimatyczny

Czy gdy będzie bardzo gorąco, to słońce zmieni się w kulę ognia i wyginiemy jak dinozaury?” - takie pytanie usłyszała jedna z nas od 7-latka podsłuchującego telewizyjne doniesienia o globalnym wzroście temperatur. To pytanie ważne i świadczące o przynajmniej dwóch rzeczach - po pierwsze temat kryzysu klimatycznego dociera do najmłodszych, a twierdzenie że jest inaczej jest zaklinaniem rzeczywistości. Po drugie dziecięca kreatywność i nieskrępowanie myślenia może być zaskakująco przydatnym orężem do wykorzystania w walce o naszą wspólną przyszłość, jeśli tylko pozwolimy dzieciom mówić i zaczniemy ich słuchać.

Spotkanie z filozoficznym kinem klimatycznym proponujemy najmłodszym i nieco starszym widzom i widzkom. Uważamy, że problem kryzysu klimatycznego wykracza znacznie ponad prostą narrację ekologiczną w formie dyrektywnego, naiwnie moralizatorskiego stylu rozmowy z dziećmi i młodzieżą, wymaga za to namysłu holistycznego i dociekliwego, do którego najmłodsi filozofowie i filozofki (tak często pytający “dlaczego?”) jak najbardziej są zdolni/e. To właśnie im przyjdzie się mierzyć z najpoważniejszymi konsekwencjami globalnego ocieplenia. Warto zatem wprowadzić ten temat do rozmowy z najmłodszymi w sposób stopniowy i bezpieczny, niczego nie ukrywając, ale też nie zostawiając dzieci z poczuciem beznadziejności sytuacji, rozbudzić również drzemiącą w nich kreatywność w poszukiwaniu rozwiązań.

Z kolei dla znacznej części młodzieży temat jest obecny i ważny, o czym świadczą działania Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, w Polsce działającego od 2019 roku. W związku z kolejnymi doniesieniami naukowymi w młodych ludziach pojawiają się różne emocje - gniew, strach, frustracja, ale także nadzieja i determinacja. Prezentowane filmy chcemy potraktować jako punkt wyjścia do dalszej dyskusji i warsztatów, poprzez sztukę zagospodarować uczucia i myśli młodych osób, stworzyć również przestrzeń do wspólnotowej wymiany idei. 

Wydarzenie zakłada poszerzenie kompetencji z zakresu analizy i interpretacji dzieła filmowego, jak również zdolności filozoficznych, jednak w formie atrakcyjnej i dostosowanej do wieku uczestników i uczestniczek. Podczas spotkania z pewnością padnie wiele ważnych pytań, a odpowiedzi spodziewamy się zarówno po stronie zaproszonych ekspertów i ekspertek jak i - a może przede wszystkim, zwłaszcza tych najbardziej nieoczywistych - młodych widzów i widzek.

Dagmara Ciosek

 

  15 grudnia 2022 r.
godz. 18.00
  Dom Norymberski

ul. Skałeczna 2 Kraków

  Wstęp wolny
  Kontakt
tel.: +48 12 430 50 90

tel.: +48 12 430 50 90