Radio Pryzmat

Życie snem

A-
A+

Życie snem

Spektakl w dwóch wersjach językowych

Życie snem to dramat filozoficzny hiszpańskiego poety, Pedro Calderón de la Barca z 1635 roku. Inną jego sławną sztuką jest Wielki teatr świata. Z obu tych dzieł pochodzą toposy: życie jako sen oraz świat jako wielki teatr.
Życie jest snem opowiada o ludzkich złudzeniach i iluzjach. Akcja dzieje się na dworze królewskim, gdzie rodzi się syn, króla Basilio, który według przepowiedni ma być potworem. Aby tego uniknąć król zamyka syna w wieży. Po pewnym czasie chce się przekonać czy przepowiednia była prawdziwa.

Utwór Pedro Calderon de la Barca Życie snem powstał najprawdopodobniej w latach 1627–1629. Zachowana w bibliotece uniwersytetu w Liverpoolu, zagadkowa suelta, datowana na lata 1632–1634, wydana w Sewilli i przypisująca autorstwo utworu Lopemu de Vedze, podaje, że sztukę wystawił autor de comedias Cristóbal de Avedaño. Przyjmuje się, że sztuka była eksploatowana na scenie przed jej wydrukowaniem przez pięć lat. Za pierwodruk dramatu jest uważany wydany w 1636 roku w Madrycie zbiór 12 utworów Prima parte. W tym samym roku w Saragossie ukazała się inna wersja "Życia snem" w tomie zawierającym słynne sztuki różnych autorów – Parte treinta de comedias famosas de varios autores.

W spektaklu wystapią: AB Leonowicz, Anna Sala, Antoni Flor, Iga Jurgielewicz, Oliwia Kozera, Pola Reimus, Paulina Stępień, Szymon Twardosz

Lektorka: Helena González Álvarez
Opieka pedagogiczna, opracowanie wersji hiszpańskiej i dobór muzyki: Małgorzata Dorosz
adaptacja wersji polskiej i reżyseria: Grzegorz Juras

  28 lutego 2023 r.
godz. 18.00 wersja hiszpańska
godz. 19.00 wersja polska
  Scena SCKM
ul. Wietora 15, Kraków
  Wstęp wolny
  Kontakt
tel.: +48 12 430 50 90

tel.: +48 12 430 50 90

Spektakl "Życie snem" – fotorelacja