Radio Pryzmat

„BĄDŹ FER”-ie w SCKM - Akcja Zima 2025

A-
A+

„BĄDŹ FER”-ie w SCKM - Akcja Zima 2025

Program zajęć artystycznych i sportowych, codziennie od 20 do 24 stycznia.

  Gra grą, ale sprawiedliwość musi być po właściwej stronie i od niej nie masz odpoczynku! Jak się bawić, żeby się dobrze bawić i żeby wszyscy byli zadowoleni? Otóż to, fair play, bo inaczej dosięgnie nas ręka sprawiedliwości, a jeśli ręka jej nie dosięgnie, to dziejowa już na pewno! Zatem bawmy się, oddając sprawiedliwości – co jej!

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat do udziału w programie zajęć artystycznych i sportowych, codziennie od 20 do 24 stycznia 2025 w godzinach od 9.00 do 15.00.

  • Koszt udziału jednej osoby: 400 zł (w cenę wliczony jest obiad i materiały realizacyjne). W przypadku rodzeństwa opłata za drugie dziecko wynosi 320 zł
  • Zapisy przyjmujemy od 2 stycznia 2025 po wysłaniu >>> wypełnionego formularza. <<<
  • Każdą zapisywaną na ferie osobę proszę wpisywać w oddzielnym formularzu.

Opłaty za uczestnictwo w projekcie SCKM z dopiskiem: Ferie zimowe w SCKM + imię i nazwisko uczestnika należy wysłać na nr konta: 08 1020 2892 0000 5102 0591 0957. Potwierdzenie dokonania opłaty prosimy przesłać na adres: feriesckm@gmail.com Ostateczny termin wpłat mija 13 stycznia 2025

Zapewniamy obiady, wodę do picia i materiały realizacyjne. Uczestnicy są proszeni o przyniesienie dodatkowych kanapek, ulubionych napoi, obuwia sportowego na zmianę do ćwiczeń i zabaw. 

BLOK ZAJĘĆ PORANNYCH

  • GRUPA A | BLOK ZAJĘĆ TEATRALNYCH

FER-dydurke – teatralne gry z Gombrowicza. Zaprosimy młodych artystów na niezwykłą przygodę w świecie wymyślonym przez Witolda Gombrowicza! Podczas warsztatów dzieci przeniosą się do absurdalnego świata „Ferdydurke”, gdzie wszystko jest możliwe, a granice między rzeczywistością a fantazją zacierają się. Dzieci będą miały okazję wymyślać własne postaci, dialogi i sceny, inspirując się absurdalnym humorem i nietypowymi sytuacjami z powieści Gombrowicza. Warsztaty pozwolą dzieciom na swobodne wyrażanie emocji, pracę nad dykcją, mimiką i ruchem scenicznym. Dzieci poznają podstawowe pojęcia związane z teatrem i literaturą, a także nauczą się analizować tekst literacki. Warsztaty będą okazją do wspólnej zabawy i nawiązywania nowych znajomości.

  • GRUPA B | BLOK ZAJĘĆ CYRKOWO-RUCHOWYCH

Cyrkowa FER-ajna. Uczestnicy warsztatów stworzą prawdziwy kuglarski team. FERajnę, która przy okazji zgłębiania tajników sztuki cyrkowej, zgłębi zasady współpracy. Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z żonglerką (chustkami, piłkami i obręczami), ekwilibrystyką (szczudłami, kulą i slackiem), kręceniem talerzami, flower stickami, diabolo i jazdą na monocyklu, akrobatyką i klaunadą. Jeśli pogoda pozwoli, warsztatowy czas spędzać będą na powietrzu. W ciągu pięciu dni stworzą FAJNĄ FERAJNĘ – czyli zespół, który się lubi, szanuje i jest zgrany.

  • GRUPA C | BLOK ZAJĘĆ CERAMICZNYCH

Grajmy FER-play. W pracowni ceramicznej będziemy lepić talerze i miski z cytatami z ulubionych książek, wierszy, piosenek. Opracujemy i wykonamy gry planszowe z masy solnej, „zimnej porcelany” i materiałów tekstylnych, które umilą wspólnie spędzony czas.

  • GRUPA D | BLOK ZAJĘĆ TANECZNYCH

FER-dance. W ramach zajęć tanecznych zaproponujemy zabawy ruchowe w rytmie muzyki, dzięki którym grupa będzie zgrana. Zadbamy o ciało i ducha. Zajmiemy się elementami akrobatyki, improwizacją ruchową, wspólnie opracujemy choreografię układu tanecznego.

  • GRUPA E | BLOK ZAJĘĆ WYJŚCIOWYCH

Krakowski KUF-er tradycji. KUF-er to propozycja ciekawych spotkań z krakowskimi tradycjami oraz historią. Każdego dnia uczestnicy będą mieli okazję uczestniczyć w wycieczkach i odwiedzić muzea oraz inspirujące miejsca na mapie Krakowa. Uczestników grupy prosimy o noszenie ze sobą legitymacji szkolnej.

  • GRUPA F | BLOK ZAJĘĆ INTERDYSCYPLINARNYCH

FER-mata. Grupa będzie miała możliwość wzięcia udziała w różnych propozycjach muzyczno- teatralnych. Założymy zespół muzyczny „Fermata” (perkusista, gitarzysta basowy, gitarzysta klasyczny, klawiszowiec), poznamy najprostsze techniki gry na instrumentach i spróbujemy zagrać proste piosenki. Wykonamy również improwizacje grupowe na temat emocji i uczuć z rekwizytem i bez. Punktem wyjścia będą tematy wyłonione w trakcie „burzy myśli” przez uczestników zajęć np.: przemoc w szkole, urodziny itp.

 

BLOK ZAJĘĆ POPOŁUDNIOWYCH

  • CHEMICZNY FERMENT

W trakcie zimowych ferii uczestnicy wkroczą do świata kolorowych reakcji i naukowych wyzwań podczas warsztatów „Chemiczny Ferment". Głównym punktem programu będzie fascynujące tworzenie słodkiej „wieży stężeniowej”, gdzie każdy krok, to odkrywanie praw fizyki i chemii w praktyce! Zaczniemy od krótkiego wprowadzenia do tajników gęstości i stężeń: co sprawia, że ciecz jest „cięższa” lub „lżejsza”? Dzięki odrobinie precyzji i cierpliwości, każda warstwa stanie się fundamentem do zbudowania barwnej wieży. Na zakończenie wspólnie odkryjemy, co dzieje się, gdy słodkie warstwy zaczynają się łączyć – bo kto powiedział, że nauka nie może być spektakularna? Warsztaty będą nie tylko świetną zabawą, ale także okazją do lepszego zrozumienia zasad chemii i rozwijania zdolności manualnych.

  • FERIA BARW – zajęcia plastyczne inspirowane dziełami sztuki

Podczas zajęć zapoznamy się z paletą barw i dowiemy się jak mieszać kolory. Przyjrzymy się bogactwu i różnorodności mieniących się barw w malarstwie na wybranych przykładach. Dowiemy się jaka może być symbolika kolorów. Stworzymy kolorowe dzieła sztuki, poszukamy inspiracji w malarstwie i naturze.

  • FERtile ideas: projektowanie i druk 3D

Warsztaty te, to fascynująca podróż w świat trójwymiarowej twórczości. Skierowane są zarówno do początkujących, jak i osób z pewnym doświadczeniem w projektowaniu 3D. Uczestnicy będą mieli okazję odkryć potencjał drukarek 3D i nauczyć się przekształcać swoje pomysły w rzeczywiste obiekty. Nauczą się korzystać z intuicyjnych narzędzi do tworzenia własnych modeli. Poznają proces drukowania, różne rodzaje materiałów i ich właściwości. Będą mieć okazję samodzielnie zaprojektować i wydrukować swoje pierwsze obiekty. Odkryją różnorodność filamentów i ich zastosowania.

  • Ne-FER-tum

Kim był Nefertum? O tym dowiemy się podczas podróży do czasów panowania faraonów. Wspólnie przeniesiemy się w świat wierzeń i symboliki egipskiej. Podczas warsztatów poznamy najważniejsze jak i mniej znane bóstwa, rytuały i zaklęcia. Dowiemy się czym było „ba” i „ka”, dlaczego sporządzano mumie i jak wyglądał ten proces. Poznamy zasady rozszyfrowywania hieroglifów, zainspirujemy się światem malowideł egipskich, sporządzimy szkice i przeniesiemy je na zagruntowane płótno. Wykonamy malowidła farbami plakatowymi i akrylowymi.

  • FER-KREACJE

Propozycja zajęć plastycznych, którą zaczniemy od formy przestrzennej w postaci pudełka z szeroką ramą, którą własnoręcznie ozdobimy. Wykonamy rysunek tuszem – lasu, drzewa, wykonamy odbitkę graficzną ptaka. Wykonamy również rekonstrukcję wybranego obrazu i odtworzymy go postawą, ubiorem, mimiką. Nasze żywe obrazy udokumentujemy fotografią.

Regulamin Ferii DOC | PDF

 

 

  20 - 24 stycznia 2025 r.
godz. 9.00 - 15.00
  SCKM
ul. Wietora 15, Kraków
  Koszt: 400 zł
  Kontakt:
feriesckm@gmail.com