Radio Pryzmat

BajkoZofia | Kulinaria - Świętowanie - Relacja

A-
A+

BajkoZofia | Kulinaria - Świętowanie - Relacja

Rozmawialiśmy o tym ile dobra niesie w sobie posiłek i jak wiele może zmienić w życiu.

Świętowanie – kulinaria
Przygotowywanie posiłków to czynność magiczna. Jeśli gotują dzieci to bez wątpienia są to dobre czary, które potrafią połączyć skłóconą rodzinę, uratować święta, sprawić, że udział w uczcie będzie podróżą dookoła świata. W końcu "jesteś tym co jesz", niemniej ważne jest to, z kim siadasz do posiłku.

Świętowanie to czas, kiedy robimy, tworzymy coś wspólnie. Może to być mała społeczność jako rodzina, grupa przyjaciół, ale też wspólnota osób, które dopiero się poznały. Nie inaczej było w przypadku naszego spotkania podczas filmu "Abe gotuje", reż. Fernando Grostein Andrade, w którym tytułowy Abe trafia do serc, skłóconych umysłów podzielonej światopoglądami zarówno religijnymi jak i kulturowymi, własnej rodziny. Ten wysiłek towarzyszy mu przez cały, zresztą, znakomity film, w którym zapach potraw, przypraw, odgłosy  kuchni "fusion" wydobywają się z ekranu i zachęcają do przyrządzenia jakiegoś nadzwyczajnego dania.

I tego właśnie dnia, tym dla których, kwestie zaangażowania społecznego są ważne,  dane było  przeżyć wspólne, a może nawet wspólnotowe wydarzenie przygotowania takiego nadzwyczajnego posiłku. Stało się tak, dzięki Justynie Wysockiej przedstawicielce krakowskiej Fundacji Zupa na Plantach, której wraz z uczestnikami warsztatów udało się przygotować posiłek dla osób pozostających w kryzysie bezdomności. Dzieci ozdobiły swoimi, od serca płynącymi życzeniami i niepowtarzalnymi rysunkami, torebki papierowe, do których zapakowaliśmy ten posiłek. Spotkanie z Justyną Wysocką zostanie w nas na dłużej, ponieważ odsłoniło inny wymiar  problemu bezdomności, pozbawionego stereotypów i myślenia o tym, że posiłek mimo jego bezwarunkowej konieczności, jest pretekstem do spotkania, do rozmowy z drugim człowiekiem - Osobą w kryzysie.

Sama Pani Justyna mówi o tym doświadczeniu tak: "Staramy się budować rzeczywistość, w której osoby doświadczające bezdomności nie są wykluczane z lokalnych społeczności. Dlatego tworzymy różne przestrzenie, w których nasze ścieżki mogą się przecinać, jest czas na wzajemne poznawanie się i zauważenie w drugim człowieku człowieka".

BajkoZofia | Kulinaria – fotorelacja