Radio Pryzmat

XII Festiwal Filmu Filozoficznego - Kryzys - relacja

A-
A+

XII Festiwal Filmu Filozoficznego - Kryzys - relacja

Kryzys globalny – spotkanie i film

Kryzys globalny – spotkanie przeznaczone dla młodzieży 15+
W związku z kolejnymi doniesieniami naukowymi w młodych ludziach pojawiają się różne emocje – gniew, strach, frustracja, ale także nadzieja i determinacja. Prezentowany film chcemy potraktować jako punkt wyjścia do dalszej dyskusji i poprzez debatę zaopiekować się uczuciami i myślami młodych osób, stworzyć również przestrzeń do wspólnej wymiany idei.

15 grudnia odbyło się wydarzenie w ramach XII Festiwalu Filmu Filozoficznego- BajkoZofia,  dla widzów 15+. Projekcja filmu "Pierwszy reformowany" była wyjątkowym wydarzeniem z kilku powodów. Po pierwsze, film ten nie miał polskiej kinowej premiery, więc był to jeden z nielicznych jego pokazów poza obiegiem festiwalowym.Oprócz tego, zaproszenie i kilka słów o filmie usłyszeliśmy od samego reżysera, Paula Schradera, który był uprzejmy wysłać do nas krótkie video ze swoim udziałem. W końcu, po seansie w Domu Norymberskim, odbyła się owocna i angażująca dyskusja z udziałem filmoznawców Michała Lesiaka i Karoliny Paluch. Rozmawialiśmy o kinie transcendencji, o duchowości w aspektach formalnych i treści filmu. Przybliżona została twórczość Schradera, główne wątki poruszane w filmie "Pierwszy reformowany" były wyjściem do dyskusji kryzysach: o kryzysie klimatycznym i postawie człowieka w jego obliczu, kryzysie wiary i potrzebie definiowania jej na nowo, o przekraczaniu granic moralności, ale też o poszukiwaniu remedium na trudny czas.

Za angażujący i bogaty merytorycznie panel dyskusyjny dziękujemy naszym gościom oraz widowni

 

Kryzys (nie tylko) Klimatyczny

Czy gdy będzie bardzo gorąco, to słońce zmieni się w kulę ognia i wyginiemy jak dinozaury?” - takie pytanie usłyszała jedna z nas od 7-latka podsłuchującego telewizyjne doniesienia o globalnym wzroście temperatur. To pytanie ważne i świadczące o przynajmniej dwóch rzeczach - po pierwsze temat kryzysu klimatycznego dociera do najmłodszych, a twierdzenie że jest inaczej jest zaklinaniem rzeczywistości. Po drugie dziecięca kreatywność i nieskrępowanie myślenia może być zaskakująco przydatnym orężem do wykorzystania w walce o naszą wspólną przyszłość, jeśli tylko pozwolimy dzieciom mówić i zaczniemy ich słuchać.

Spotkanie z filozoficznym kinem klimatycznym proponujemy najmłodszym i nieco starszym widzom i widzkom. Uważamy, że problem kryzysu klimatycznego wykracza znacznie ponad prostą narrację ekologiczną w formie dyrektywnego, naiwnie moralizatorskiego stylu rozmowy z dziećmi i młodzieżą, wymaga za to namysłu holistycznego i dociekliwego, do którego najmłodsi filozofowie i filozofki (tak często pytający “dlaczego?”) jak najbardziej są zdolni/e. To właśnie im przyjdzie się mierzyć z najpoważniejszymi konsekwencjami globalnego ocieplenia. Warto zatem wprowadzić ten temat do rozmowy z najmłodszymi w sposób stopniowy i bezpieczny, niczego nie ukrywając, ale też nie zostawiając dzieci z poczuciem beznadziejności sytuacji, rozbudzić również drzemiącą w nich kreatywność w poszukiwaniu rozwiązań.

Z kolei dla znacznej części młodzieży temat jest obecny i ważny, o czym świadczą działania Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, w Polsce działającego od 2019 roku. W związku z kolejnymi doniesieniami naukowymi w młodych ludziach pojawiają się różne emocje - gniew, strach, frustracja, ale także nadzieja i determinacja. Prezentowane filmy chcemy potraktować jako punkt wyjścia do dalszej dyskusji i warsztatów, poprzez sztukę zagospodarować uczucia i myśli młodych osób, stworzyć również przestrzeń do wspólnotowej wymiany idei. 

Wydarzenie zakłada poszerzenie kompetencji z zakresu analizy i interpretacji dzieła filmowego, jak również zdolności filozoficznych, jednak w formie atrakcyjnej i dostosowanej do wieku uczestników i uczestniczek. Podczas spotkania z pewnością padnie wiele ważnych pytań, a odpowiedzi spodziewamy się zarówno po stronie zaproszonych ekspertów i ekspertek jak i - a może przede wszystkim, zwłaszcza tych najbardziej nieoczywistych - młodych widzów i widzek.

Dagmara Ciosek