Radio Pryzmat

Godziny Rodziny

A-
A+

Godziny Rodziny

Niedzielne spotkania z cyrkiem, opowieścią i eksperymentem

Godziny Rodziny

Godziny Rodziny to niedzielne i sobotnie spotkania dla rodzin z dziećmi, które coraz bardziej się rozrastają, bo… Was przybywa, słowem – rodzina się powiększa! Kiedyś proponowaliśmy Wam Inną Bajkę, Akademię Pana Piórko i Cyrk Rodzinny, a teraz nasza oferta, dzięki Waszemu docenieniu i zainteresowaniu, powiększyła się i zmieniła o Muzyczną Krainę, Cyrk Ekstra, Ence Pence, Koncerty Rodzinne, Wytwórnię Rodzinną, Ekozakręconych, Warsztaty Podłogowe, Gry Rodzinne, Pomysł na niedzielę, Laboratorium Alchemika, Muzyczne Dykcjonałki-Wymówki, Po słowie przysłowie i Pogotowie Warsztatowe. Bo dla Was – zawsze w pogotowiu! Bo misją Godzin jest uśmiech Rodzin!

Trzy, dwa, jeden... i zaczęliśmy kolejny sezon Godzin Rodzin! Na tych, którzy nas znają, czekają repertuarowe niespodzianki. Tych, którzy dopiero zamierzają do nas dołączyć zapewniamy, że to grozi przyjaźnią na dłużej… na liczne spotkania w SCKM. Nasza oferta jest niezwykle bogata, zawiera zajęcia muzyczne, pokazy teatralne, warsztaty plastyczne, rękodzielnicze, ruchowe, cyrkowe, koncerty… a to wszystko dla Was! Tradycyjnie zapraszamy do akcji i zbierania biletów do karnetów. Tym razem pod hasłem „Małopolska pod ochroną, czyli poznajmy przyrodę naszego regionu”. Dla najlepszych i najwytrwalszych fanów Godzin Rodzin czekać będą upominki.

Zapisy: godzinyrodziny@gmail.com
Prosimy o podanie ilości osób (dzieci i dorosłych). Osoby zapisane dostaną email zwrotny z potwierdzeniem rezerwacji. Ilość miejsc ograniczona.

Prowadzenie: Agnieszka Perc
tel. 12 430 50 90
email: perc.sckm@gmail.com

  • Akcja „Małopolska pod ochroną”

Czy wiecie, że Małopolska, to region Polski w którym utworzono najwięcej, bo aż sześć parków narodowych, których celem jest ochrona całej przyrody ożywionej i nieożywionej oraz walorów krajobrazowych. Są to Tatrzański, Babiogórski, Pieniński, Gorczański, Ojcowski i Magurski Park Narodowy.

Zapraszamy Was do poznania niezwykłych roślin i zwierząt, które możecie spotkać w naszym regionie i zbierania specjalnych biletów do karnetu. Podczas spotkań z cyklu Godziny Rodziny w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży pojawią się specjalne wejściówki z kozicą tatrzańską, szarotką alpejską, głuszcem, lilią złotogłów i innymi gatunkami objętymi ścisłą ochroną ze względu na swoją rzadkość lub zagrożenie wyginięciem. Bilety te należy wkleić do karnetu. Akcja trwa od października 2023 r. do czerwca 2024 r. i kończyć będzie specjalnym quizem dla rodzin.

Wspiera nas! Tatrzański Park Narodowy, który ufundował specjalne pozycje wydawnicze. Zostaną one wręczone najwytrwalszym uczestnikom naszych wydarzeń.

Uczestnicy, którzy zbiorą największą liczbę biletów z wszystkimi pozycjami zawartymi w karnecie otrzymają specjalne upominki. Nie martwcie się jeżeli nie macie wszystkich zwierząt lub roślin, bilety będą powtarzać się podczas kilku spotkań.

Zapraszamy Was do poznawania piękna naszej małopolskiej przyrody podczas wycieczek, na których można podziwiać ją poruszając się po oznakowanych szlakach turystycznych. Należy przy tym pamiętać o najważniejszych zasadach - poruszajcie się wyłącznie w ciągu dnia i tylko po wyznaczonych szlakach turystycznych; nie niszczcie i nie zbierajcie roślin; nie chwytajcie i nie płoszcie zwierząt mieszkających w lesie; nie hałasujcie. A może uda się Wam je zobaczyć w naturze, a nawet sfotografować podczas wyprawy?!

Wspierają nas! Tatrzański Park Narodowy, Babiogórski Park Narodowy, Pieniński Park Narodowy, Gorczański Park Narodowy oraz Magurski Park Narodowy, który ufundował wyjątkowe zestawy materiałów edukacyjnych i promocyjnych. Zostaną one wręczone najwytrwalszym uczestnikom naszych wydarzeń.


16 biletów, które będziemy zbierali do karnetu.

Babiogórski Park Narodowy:

Głuszec – okazały, bardzo rzadki ptak wielkości gęsi. Nie znosi sąsiedztwa ludzi, żyje w dużych, niedostępnych lasach. W Polsce objęty jest ścisłą ochroną.
Rogownica alpejska – roślina o białych kwiatach, rośnie w szczelinach między kamieniami. Figuruje w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin, w Polsce można ją spotkać tylko w Babiogórskim Parku Narodowym.
Kukułka – ptak znany z tego, że nie buduje gniazd, nie wysiaduje jaj i nie opiekuje się młodymi. Samica składa jaja do gniazd innych gatunków. W Polsce objęty jest ochroną.

Gorczański Park Narodowy:

Salamandra plamista – najładniejszy i największy polski płaz ogoniasty. Jest symbolem Gorczańskiego Parku Narodowego. W Polsce salamandry występują w górach i na pogórzu. Gatunek chroniony.
Bocian Czarny – jest dużym ptakiem, wyróżniają go długie, czerwone nogi i prosty, ostro zakończony dziób oraz długa szyja. Gniazda buduje na dużych leśnych drzewach. Gatunek chroniony.

Magurski Park Narodowy:

Zimowit jesienny – cebulowa roślina zakwitająca jesienią. W Polsce objęty ścisłą ochroną.
Dziewięćsił bezłodygowy – roślina lecznicza, występuje na terenach górzystych. Objęty jest częściową ochroną.
Goździk kosmaty – purpurowy, nakrapiany kwiat. W Polsce objęty ścisłą ochroną.

Ojcowski Park Narodowy:

Rzekotka drzewna – to jedyny europejski płaz, który prowadzi nadrzewny tryb życia. Jest aktywna w dzień. Zjada owady, głównie mrówki i pająki. W Polsce znajduje się pod całkowitą ochroną prawną.
Storczyk kukawka – porasta zarośla, wilgotne łąki, polany, skraje lasów. W Polsce objęty jest ścisłą ochroną.
Gacek brunatny – występuje w chłodnych jaskiniach. W Polsce jest objęty ścisłą ochroną gatunkową oraz wymagający ochrony czynnej, dodatkowo obowiązuje zakaz fotografowania i filmowania.

Pieniński Park Narodowy:

Niepylak Apollo – jeden z największych w Polsce motyli dziennych. Charakteryzuje go wolny, trzepoczący lot i mała płochliwość. Objęty jest ścisłą ochroną.
Lilia złotogłów – uznawana jest za jedną z najpiękniejszych roślin we florze polskiej. Wykorzystywana jest jako roślina lecznicza. W Polsce objęta jest ochroną ścisłą.
Goryczka wiosenna – roślina górska, o intensywnie lazurowoszafirowych kwiatach. Kwiaty zamykają się na noc, w czasie deszczu i wiatru oraz gdy temperatura spadnie poniżej 10 °C. Objęty ścisłą ochroną.

Tatrzański Park Narodowy:

Kozica tatrzańska – nieduży i roślinożerny ssak, spotkacie ją tylko w Tatrach wysoko w górach, a oprócz tego w... herbie Tatrzańskiego Parku Narodowego. W Polsce objęta jest ścisłą ochroną.
Szarotka alpejska – drobna, górska bylina o kwiatach pokrytych białymi włoskami. Jest florystycznym symbolem Tatr i Tatrzańskiego Parku Narodowego.W Polsce bylina ta jest objęta ścisłą ochroną.
Pierwiosnek maleńki – purpurowy pojedynczy kwiat wytwarzający nektar, zapylany są przez trzmiele i pszczoły. W Polsce gatunek objęty ścisłą ochroną.

  • Akademia Pana Piórko

To miejsce w którym wykładowcą jest znany Pan w czarnym meloniku przeprowadzający słynną edukację filozoficzno-artystyczną. Pan Piórko nie tylko szuka i daje odpowiedzi, ale szuka też nowych pytań, bo od nich wszystko się zaczyna. Chętnie gości dzieci, bo wiadomo, że one za-dają zupełnie nowe, a do tego zaskakujące pytania. Tematem przewodnim spotkań są baśnie jako temat do rozmyślań nad wartościami dziecięcego świata. Widzowie angażowani są w prowadzenie eksperymentów, którym towarzyszy doskonała zabawa.

Prowadzenie: Tadeusz Dylawerski
Akompaniament: Piotr Niedziałek
Wiek: dla dzieci w wieku od 4 lat i dorosłych
Czas: 60 min

  • Cyrk Ekstra

To propozycja aktywnego spędzenia niedzielnego przed-południa dla całych rodzin, które zdecydują się uczestniczyć w stałych zajęciach raz w miesiącu. Będziemy poznawać cyrkowe dyscypliny, m. in. żonglowanie, kręcenie talerzami, poi, flowerstickami, diabolo, chodzenie na szczudłach, jazdę na monocyklu, tak, aby zaprezentować jedyny w swoim rodzaju Cyrk Rodzinny. Nie trzeba mieć żadnych umiejętności, nie trzeba być super sprawnym, a jedynie mieć dobre chęci i odrobinę poczucia humoru.

Prowadzenie: Ola Barczyk
Wiek: dla dzieci w wieku od 8 lat i dorosłych
Czas: 90 min

  • Cyrk rodzinny

Warsztaty dla małych i dużych podczas których pozna-jemy techniki cyrkowe, m. in. żonglowanie piłeczkami, chu-steczkami, obręczami, kręcenie talerzami, pojami, flower-stickami, chodzimy na szczudłach, jeździmy na monocyklu i puszczamy ogromne bańki mydlane. Dzieci mogą się uczyć od dorosłych, a dorośli od dzieci, i zarówno małym jak i dużym raz wychodzi, a raz nie? Zajęcia ćwiczą koncentrację, koordynację i pamięć ruchową, wzmacniają po-czucie własnej wartości i obniżają poziom stresu. Cyrk rodzinny daje dużo radości!

Prowadzenie: Arletta Szewczyk
Wiek: dla dzieci w wieku od 6 lat i dorosłych
Czas: 90 min

  • Dykcjonałki i Wymówki

Muzyczne Dykcjonałki i Wymówki – to kontynuacja opowieści z różnych stron świata, które poznaliście jako Baśniowy Muzyczny Świat, teraz, podobnie w oryginalnej, muzycznej oprawie, z Waszym – jeśli tylko macie ochotę – czynnym udziałem. Dokładamy gry i zabawy i wymawianie sobie trudnych słów przy łagodzącej wszystko, dobrej muzyce.

Prowadzenie: Mariusz Koluch
Wiek: dla dzieci w wieku od 5 lat i dorosłych
Czas: 90 min

Spektakl „Niesłychana rzecz po prostu”
Dawno, dawno temu, kiedy owady poruszały się jeszcze na dwóch odnóżach, w pewnym małym, owadzim skupisku na krakowskim Błoniu, nazywanym przez owady Owadowem, pojawiła się jedyna w swoim rodzaju psotna pchła. Mówiąc szczerze, nawet najstarsi mieszkańcy Owadowa nie mogli sobie przypomnieć równie niegrzecznej pchły. Szachrajka słynęła z niekonwencjonalnych pomysłów. Nie było dla niej rzeczy niemożliwych, nikt w Owadowie nie mógł spać spokojnie. Nawet wielki i groźny szerszeń!
Spektakl muzyczny powstały na podstawie bajki Jana Brzechwy „Przygody Pchły Szachrajki”. Spektakl jest dynamiczny i interaktywny – jeśli tylko zechcecie, staniecie się jego częścią. Tutaj wszystko może się zdarzyć.
W realizacji scenicznej usłyszycie oryginalną ścieżkę dźwiękową, jedyną w swoim rodzaju scenografię i urzekające kostiumy.
Realizatorzy: Mariusz Koluch – muzyka, inscenizacja
Joanna Miczałowska – scenografia, kostiumy, inscenizacja
Występują: Małgorzata Świerczek, Milenka Koluch, Marzena Dudziuk-Koluch, Joanna Miczałowska, Agnieszka Perc, Mariusz Koluch

  • Ekozakręceni

Ekozakręceni kręcą się wokół przyrody: obserwują ją, podglądają, poznają, nazywają i przede wszystkim się nią inspirują! Wykorzystując zarówno standardowe materiały plastyczne, jak i niestandardowe, a także recyklingowe  nadają im artystyczny kontekst. Tworzą zupełnie nowe rzeczy, ozdoby i prace plastyczne, a dzięki temu uczą się kreatywności, nietypowych rozwiązań, szacunku do środowiska i przedmiotów.

Prowadzenie: Dorota Kozłowska-Buczek
Wiek: dla dzieci w wieku od 4 lat i dorosłych
Czas: 90 min

  • Ence Pence

Ence Pence, w której ręce? A może którą nogą? I czemu nie od razu całym ciałem? Ale zacznijmy od głowy, bo najpierw musimy sobie to wszystko wyobrazić. Tematem każdego spotkania jest historia, która prowadzi nas przez kolejne zadania i ćwiczenia, a my stajemy się jej bohaterami. Gramy w gry integracyjne, zabawy ruchowe, improwizujemy do muzyki, odgrywamy scenki, rozciągamy się, robimy sztuczki cyrkowe, a czasem po prostu sobie biegamy!
A kiedy mamy już dość, to się relaksujemy. Jest ruchowo, teatralnie i cyrkowo! A może wpadniemy na coś jeszcze?

Prowadzenie: Arletta Szewczyk
Wiek: dla dzieci w wieku od 6 lat i dorosłych
Czas: 90 min

  • Gry Rodzinne

To spotkania dla dzieci i rodziców podczas których najważniejszy jest ruch i zabawa. Będziemy grać w klasy, gumę, kapsle, pchełki, berka i inne gry podwórkowe, a wystarczy nam kawałek podłogi, kreda, piłka, patyk i dobre towarzystwo. Dzięki wspólnym zabawom, nauczymy się współdziałania, koncentracji, rywalizacji, współzawodnictwa, celności, umiejętności przegrywania/wygrywania. Naszym głównym celem jest walka z nudą, z wadami posta-wy, brakiem gibkości i słabą odpornością. Ruch to zdrowie!

Prowadzenie: Monika Puchalska
Wiek: dla dzieci w wieku od 5 lat i dorosłych
Czas: 90 min

  • Inna Bajka

Kiedyś ludzie pod koniec dnia siadali przy ogniskach i tłumaczyli sobie świat. Starzy opowiadali młodym o tym, co w życiu ważne, co potrzebne, co warte przeżycia, uczyli odwagi, wprowadzali w dorosłość. W baśniach była i jest zawarta mądrość naszych przodków, która otwiera nie tylko rozum ale przede wszystkim serce. Inna Bajka to spotkania z muzyką, pieśnią, słowem, gestem czy rekwizytem. To historie z różnych zakątków świata. Historie mądre, czasem straszne a czasem śmieszne. To wspólne muzykowanie na znanych i nieznanych instrumentach. To dobry czas, który karmi serce.

Opowiada: Aleksandra Barczyk
Gra: Piotr Niedziałek, Jan Krawczyk
Wiek: dla dzieci w wieku od 3 lat i dorosłych
Czas: 60 min

  • Koncert na bis

„Koncert na bis” to doskonała okazja do tego, aby spędzić niedzielne przedpołudnie w rodzinnym gronie słuchając mistrzowskiej muzyki. Naszym słuchaczom proponujemy różną tematykę, style i gatunki muzyczne w porywających wykonaniach uczestników zajęć wokalnych prowadzonych przez Ewę Niewdany-Hady w SCKM. Koncert zaciekawi zarówno najmłodszych słuchaczy, ich rodzeństwo oraz rodziców, dziadków, wujków i ciocie. To nauka koncertowego savoir-vivre, artystyczne doznania, doskonała edukacja i wspaniała zabawa!

Prowadzenie: Ewa Niewdana-Hady
Wiek: dla widzów w wieku od 3 lat do 100 lat
Czas: 90 min

  • Laboratorium Alchemika

To kreatywne warsztaty dla małych i dużych, które pozwalają zrozumieć świat. Zabawne i zaskakujące sztuczki z różnych dziedzin nauki to wspaniała mieszanka zabawy i edukacji dla młodych odkrywców, których nie opuszcza nawet na chwilę ciekawość świata. Uczestnicy odkryją świat zmysłów, sprawdzą czy Bałtyk jest lżejszy od Wisły, jak ugasić pożar bez wody, będą tworzyć i bawić się kolorami oraz łowić wodę na wędkę. Zapraszamy do wspólnej przygody. Uśmiech będzie najlepszą nagrodą.

Prowadzenie: Dorota Dronka-Góra
Wiek: dla dzieci w wieku od 4 lat i dorosłych
Czas: 90 min

  • Muzyczna Kraina

Zajęcia umuzykalniające dla najmłodszych dzieci podczas których poprzez odpowiednio dobrane aktywności wspomagamy naturalny proces uczenia się muzyki, budowania muzycznego słownika, ćwiczymy uwagę koncentrację, ro-zwijamy dużą motorykę ciała i stymulujemy wszechstronny rozwój dziecka. Warsztaty prowadzone są w formie śpiewanek i rytmiczanek wykonywanych w ruchu i skierowanych bezpośrednio do dzieci. Na zajęciach korzystamy także z rekwizytów i instrumentów perkusyjnych, co dodatkowo pobudza dziecięcą wyobraźnię. Rodzice biorą aktywny udział w zajęciach.

Prowadzenie: Małgorzata Świerczek
Wiek: dla dzieci w wieku od 0 do 4 lat i dorosłych
Czas: 60 min

  • Pogotowie warsztatowe

Czasem zdarzają się sytuacje nieprzewidziane, jak dni bez pomysłu, kiedy nie wiadomo, co ze sobą zrobić. Wtedy polecamy skontaktować się z Pogotowiem Warsztatowym. Na pewno coś wymyślą! Odetną nas od nudy choćby nożyczkami: zaproponują wycinanie kształtów, sklejanie części, przemalowywanie na ładniejsze. Bo pogotowie uzdrawia nie tylko szarą rzeczywistość. Przede wszystkim poprawia nastroje.

Prowadzenie: Joanna Miczałowska
Wiek: dla dzieci w wieku od 5 lat i dorosłych
Czas: 90 min

  • Pomysł na niedzielę

Pomysł na niedzielę musi być dobry. I właśnie z takim spotkacie się na niedzielnym spotkaniu, które odkryje przed Wami tajniki sztuk plastycznych. Przekonacie się, że ciekawe eksperymenty zdarzają się również w pracowni artystycznej, poznacie nieznane Wam techniki i formy ekspresji, które uwolnią talenty i zadziwią Was efektami pracy.

Prowadzenie: Violetta Chmielewska
Wiek: dla dzieci w wieku od 5 lat i dorosłych
Czas: 90 min

  • Po słowie przysłowie

Warsztaty dla małych i dużych, którzy chcieliby poznać tradycyjne powiedzenia z naszego języka. Poznamy sentencje utrwalone w pamięci ludowej jako przysłowia bądź porzekadła, które ukazują nam pewien utrwalony obraz świata. Podczas zajęć poszukamy, które z nich nadal są prawdziwe a które utraciły swoją „mądrość” ze względu na „nowe” postrzeganie otaczającego nas świata. Na podstawie opowieści przygotujemy ciekawe prace plastyczne ukazujące poznane sentencje lub będące rekwizytami do dalszej zabawy.

Prowadzenie: Joanna Szeląg, Dorota Małysa
Wiek: dla dzieci w wieku od 5 lat i dorosłych
Czas: 90 min

  • Warsztaty podłogowe

Czy żeby coś zrobić, coś ciekawego, najlepiej z niczego,
to potrzebny jest do tego stół? Otóż nie! I najlepiej wiedzą
o tym dzieci – dzieci wybierają podłogę! Zapraszamy więc na warsztaty plastyczne podłogowe, podczas których bę-dziemy tworzyć niezwykłe prace plastyczne przy pomocy materiałów dostępnych w każdym domu, a które będziecie mogli powtórzyć na przestrzeni podłogi domowej, a dzięki temu będziecie mieli dużo radości i wspólnie spędzicie czas!

Prowadzenie: Agnieszka Kolanowska
Wiek: dla dzieci w wieku od 4 lat i dorosłych
Czas: 90 min

  • Wytwórnia rodzinna

Wytwórnia rodzinna, to propozycja warsztatów plastycznych, rękodzielniczych, ceramicznych, tworzenia rzeczy użytecznych jak i dekoracyjnych. W trakcie warsztatów zespoły tworzą prace plastyczne na zaproponowany temat, z wykorzystaniem różnorodnych materiałów. To doskonała okazja do wspólnego odkrywania różnych dziedzin sztuki, technik plastycznych oraz wzajemnego uczenia się od siebie i zacieśnienia więzi rodzinnych.

Prowadzenie: Dorota Małysa,
Joanna Szeląg
Wiek: dla dzieci w wieku od 5 lat i dorosłych
Czas: 90 min

 

Prowadzenie
Aleksandra Barczyk
Tadeusz Dylawerski
Arletta Szewczyk
Dorota Małysa
Agnieszka Kolanowska
Joanna Szeląg
Violetta Chmielewska
Joanna Miczałowska
Dorota Dronka-Góra
Małgorzata Świerczek
Mariusz Koluch
Dorota
Kozłowska-Buczek
Monika Puchalska
Ewa Niewdana-Hady

  SCKM
ul. Wietora 15, Kraków
  Szczegóły
tel. 12 430 50 90
perc.sckm@gmail.com

 

Polecamy