Radio Pryzmat

IX Ogólnopolski Festiwal Młodych Alchemia Teatru – werdykt jury festiwalu

A-
A+

IX Ogólnopolski Festiwal Młodych Alchemia Teatru – werdykt jury festiwalu

  W ramach festiwalu odbyły się pokazy teatralne w trzech kategoriach: REAKTYWACJA (piątek), REWOLUCJE (sobota) i ZMARTWYCHWSTANIA (niedziela). 
Jury w składzie: Joanna Szulborska-Łukaszewicz (przewodnicząca), Arkadiusz Półtorak i Kaltes Kinimod postanowiło przyznać nagrodę główną w kategorii REAKTYWACJA (zespoły do 19 lat) dla Teatru Ruchu Forma za spektakl "Droga" za piękną metaforę drogi i podroży z wykorzystaniem minimalistycznych środków. Jury zdecydowało przyznać również wyróżnienie specjalne dla Teatru Z Jednej Gliny za spektakl "Nasza Rzecz" za odważną próbę zmierzenia się z tematem ojczyzny, ironiczną grę z koturnowym performance szkolnego apelu i istotny krok na drodze rozwoju zespołu.
 
Jury w składzie: Maja Pankiewicz (przewodnicząca), Arkadiusz Półtorak i Kaltes Kinimod postanowiło przyznać nagrodę główną w kategorii REWOLUCJE (zespoły powyżej 19 lat) dla teatru T.LAB z Dębicy za spektakl "Ach, ten cyrk" za feministyczną petardę na polskim weselu, pieczołowity dobór tekstów z literatury polskiej i świetną pracę zespołową - pracę której rezultatem stała się piękna i angażująca wypowiedź artystyczna. Jury przyznało również wyróżnienie dla Teatru RAJSTOPY z Łodzi za spektakl „otwarte/ gładkie/ białe/ chłodne” za czułe, odpowiedzialne zmierzenie się z trudną problematyką i odwagę w konstruowaniu sytuacji performatywnej.
 
Jury w składzie: dr Mariusz Sołtysik (przewodniczący), Arkadiusz Półtorak i Kaltes Kinimod postanowiło przyznać nagrodę główną w kategorii ZMARTWYCHWSTANIA (performance i działania parateatralne) dla Karola Barckiego za działanie „Największy Złodziej Performensów w Polsce – zmartwychwstanie” za czułą, podstępną i finezyjna obecność wśród widzów, a także obracanie zawiści w miłość. Jury przyznaje również wyróżnienie dla Teatru T.C.R. (Tychy) i działanie „CPK, Całkiem Piękny Kraj” za kształtowanie świadomości społecznej, obywatelską postawę i ciekawą grę konwencjami.
 
Jury Młodych w składzie: Monika Bielenis, Leon Przybyło, Łucja Woźniakowska, Jagoda Ostrowska, Lilianna Jarzębińska, Norbert Stopa, Tadeusz Przybyło przyznało główną nagrodę młodych w kategorii Reaktywacja - Teatrowi PUK-PUK za spektakl "Po co ci te buty?", w kategorii Rewolucje - Teatrowi RAJSTOPY z Łodzi za spektakl „otwarte/ gładkie/ białe/ chłodne”, w kategorii Zmartwychwstania - Karolowi Barckiemu za działanie „Największy Złodziej Performensów w Polsce – zmartwychwstanie”.

Harmonogram Festiwalu:

Piątek 9 września 2022

13.00 – Teatr Ruchu Forma (Inwałd) ze spektaklem „Droga”

14.30 – Teatr Puk-Puk (Mełgiew) ze spektaklem „Po co Ci te buty?”

16.30 – Teatr z Jednej Gliny (Bolesławiec) ze spektaklem „Nasza Rzecz”

 18.00 – Alicja Wojnarowska (Dębica) ze spektaklem „Oddech”

19.00 – Forum dyskusyjne

 

Sobota 10 września 2022

10.00-12.00 – Warsztaty dla uczestników festiwalu

12.00 – Teatr Rajstopy (Łódź) ze spektaklem „otwarte/ gładkie/ białe/ chłodne”

14.00 – Teatr Brama (Goleniów) ze spektaklem „Ktoś Nowy”

15.30 – T.Lab (Dębica) ze spektaklem „Ach ten cyrk”

17.30 – Teatr Ryba Latająca (Mazańcowice) ze spektaklem „Dystrofia”

18.00 – Forum dyskusyjne

20.00 – Koncert zespołów: Szklane Oczy i Kurde Duo

 

Niedziela 11.09.22

10.00 – Michał Menkarski&Szymon Baran (Kraków) z działaniem „Jestem doświadczonym mechanikiem... i samochodów miłośnikiem” (początek 6h performancu: podwórko SCKM)

12.00 – Teatr T.C.R. (Tychy) z działaniem „CPK, Całkiem Piękny Kraj”

14.00 – Karol Barcki (Goleniów) z działaniem „Największy Złodziej Performensów w Polsce – zmartwychwstanie”

15.30 – Terminus A Quo (Nowa Sól) z działaniem „Adiafora”

16.00 – Forum Dyskusyjne

17.00 – obrady Jury

18.00 – „Katabaza” (spektakl gospodarza festiwalu) grupy TRANSTOPIA

18.30 – Werdykt i zakończenie festiwalu

 

Opisy spektakli IX edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Młodych Alchemia Teatru "Nowy Świat"

  Kontakt
Dominik Setlak
  SCKM
ul. Wietora 15, Kraków
 

Szczegóły
tel.: +48 12 430 50 90
setlak.sckm@gmail.com

 

IX Ogólnopolski Festiwal Młodych Alchemia Teatru "Nowy Świat" – fotorelacja

Polecamy