Radio Pryzmat

„Kawałek Siebie” Teatr Użyteczny

A-
A+

„Kawałek Siebie” Teatr Użyteczny

Spektakl inspirowany historią życia Krystiana Wasilewskiego

  Zapraszamy na Premierę spektaklu zainspirowanego życiem Krystiana Wasilewskiego i jego rodziny pt. „Kawałek Siebie”.

Z pamiętnika Krystiana:
- "To nie był mój wybór, musiałem uciekać by ratować swoje życie."
- "Blisko cztery lata pociągi były moim domem."
- "By się wyspać wybierałem najdłuższą trasę."
- "Tak zwiedziłem Polskę wzdłuż i wszerz."
- "Najczęściej jadłem bułkę i kiełbasę, bo tylko tyle mogłem samodzielnie utrzymać w rękach."

Krystian urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Jego sposób przemieszczania się to wózek lub skakanie na kolanach, a zapięcie jednego guzika zajmuje mu ponad godzinę. Dzisiaj Krystian jest ojcem pięcioletniego syna, a od 14 lat jest mężem Anny. Ukończył pierwszy rok studiów na AGH w Krakowie. W Krakowie też otworzył swój biznes by utrzymać rodzinę. Obecnie z synem i z żoną mieszkają w Ełku, gdzie znaleźli swój dom. Krystianowi się udało. Czy dopisało mu szczęście? A może jak sam mówi: - Moja niepełnosprawność jest dla mnie wyzwaniem, a nie ograniczeniem.

To tylko drobna część historii Krystiana Wasilewskiego, w którą jak sam mówi "wiele osób nie wierzy". Dlaczego dzisiaj Krystian postanowił podzielić się swoja historią. W jakim celu i po co? Na te pytania trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie. Odpowiedź jest wielowątkowa, porusza wiele kwestii. Tak to wszystko prawda. Jednak odpowiedź na pytanie jest prosta. Krystian potrzebuje naszej pomocy.

O spektaklu:
W spektaklu „Kawałek Siebie” czternastu młodych aktorów w wieku 13-16 lat próbuje zmierzyć się z historią Krystiana. Aktorzy nie wcielają się w postać, bardziej poszukują sensu i znaczenia podejmowanych decyzji z perspektywy minionego czasu. W spektaklu korzystamy z wierszy i wspomnień Krystiana. Sięgamy też w przyszłość, w której każdy z nas może odegrać znaczącą rolę.
Zapraszamy na spektakl w którym opowiemy historię człowieka, który jak sam sobie życzy „nie chce by była ona rozumiana jako ograniczenie wynikające z niepełnosprawności, ale jako siła człowieka wobec ograniczeń życiowych w ogóle. Każdy przecież ma swego Goliata, z którym się mierzy.” – Krystian Wasilewski.

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z twórcami.
Spektakl jest formą wsparcia zbiórki prowadzonej przez Krystiana. Zbiórka ma na celu zgromadzić środki na zakup specjalnego samochodu, w którym zmieści się cała rodzina oraz wózek z platformą do wjazdu. Takie auto pozwoli im wyjechać za miasto, czy odwiedzić najbliższą rodzinę i znajomych. Obecnie żaden środek transportu publicznego nie jest dostosowany do przewozu wózka elektrycznego, którym porusza się Krystian.

Koncepcja: Wiktor Malinowski
Występują: Maja Budnicka, Krzysztof Antoni Derlaga, Alicja Dylewska, Natalia Jenczelewska, Gabriela Kalinowska, Kinga Kasprzak, Joanna Lewandowska, Wiktoria Lutrzykowska, Wiktor Malinowski, Maria Niebrzydowska, Stanisław Ostatkiewicz, Dominika Piekarska, Łukasz Sobolewski, Róża Topolska.
Plakat: Damian Strzała
We współpracy z: Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży, Miastem Ełk, Ełckim Centrum Kultury, Fundacją Kultywator, Teatrem Delikates
Spektakl dla dorosłych, minimalny wiek 15 lat

Wstęp na spektakl jest bezpłatny (po spektaklu prosimy o wrzucenie cegiełki/dowolnej kwoty do puszki).
Możecie również wpłacić na konto zrzutki imienną darowiznę na samochód dla Kamila.

  11 marca 2023 r.
godz. 19.00
  Scena SCKM
ul. Wietora 15, Kraków
  Wstęp wolny
  Kontakt
tel.: +48 12 430 50 90

tel.: +48 12 430 50 90