Radio Pryzmat

Międzypokoleniowy Most, czyli Seniorzy i Nastolatki na wspólnej teatralnej scenie!

A-
A+

Międzypokoleniowy Most, czyli Seniorzy i Nastolatki na wspólnej teatralnej scenie!

ImproON - długo wyczekiwany dzień, kiedy Seniorzy i Nastolatki wspólnie staną na jednej scenie teatralnej by zaprezentować szerokiej publiczności spektakl improwizowany!

Na początku roku dwie grupy z Krakowa - Seniorzy z Domu Pomocy Społecznej im. Świętego Brata Alberta w Krakowie i Nastolatki z grupy teatralnej mikro fale ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie "odpowiedziały na nasze zaproszenie do projektu #MiędzypokoleniowyMost. Jedni i drudzy najpierw wzięli udział w serii bezpłatnych warsztatów improwizacji by następnie stworzyć wspólną grupę i opracować spektakl improwizowany.
 
Tak właśnie Fundacja Czerwone Noski zainicjowała pilotaż programu „Międzypokoleniowy Most”, oparty na przekazaniu Seniorom i Nastolatkom wiedzy i umiejętności z zakresu improwizacji. Warsztaty stworzyły wspólną przestrzeń do wyrażenia siebie, opowiedzenia o swoich doświadczeniach, marzeniach a także rozwoju kompetencji pomocnych w mierzeniu się z codziennymi wyzwaniami.
 
Projekt wziął się z realnej potrzeby. Polacy są drugim najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Unii Europejskiej. Ostatnie badania demograficzne mówią, że w Polsce mamy więcej osób powyżej 60. roku życia niż poniżej 18. Jednocześnie obie grupy – Seniorzy i Nastolatki mówią, że czują się #niewidzialni i #pomijaniwspołeczeństwie. W badaniu „Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów” aż co czwarty senior deklaruje, że nie ma nikogo do kogo może zwrócić się po pomoc. Osoby starsze mówią o trudnościach w werbalizacji własnych potrzeb i dojmującej samotności oraz braku uczestniczenia w ich życiu osób z młodszych pokoleń. Z kolei z raportu Młode Głowy Fundacji Unaweza dowiadujemy się, że „ponad 52,4% badanych młodych odczuwa brak motywacji do działania, 28% z nich nie ma chęci do życia. Co trzeci młody człowiek (37,5%) czuje się samotny, a 32,5% nie akceptuje tego, kim jest i jak wygląda”.
Warsztaty improwizacji to z jednej strony świetna zabawa – otwarta atmosfera, pełna energii i radości pozwala uczestnikom na oderwanie się od codziennych trosk i stresu. Z drugiej – to okazja by pozyskać umiejętności reagowania w nagłych i zaskakujących sytuacjach „tu i teraz”. Impro to nie wygłupianie się, a nauka działania bez przygotowania i planu, umiejętnego wykorzystania wszystkich dostępnych zasobów, jakie posiada człowiek – wiedzy, doświadczeń i intuicji, aby budować w sobie pewność, że będziemy potrafili zachować się tak, jak chcemy w sytuacji, w której się znajdziemy, niezależnie od tego, jaka ona będzie. Kto umie improwizować, poradzi sobie w każdej sytuacji.
 
Prowadzący:
Michał „Majkel” Iwanicki – improwizator, komik, mim, instruktor improwizacji oraz pantomimy, klown medyczny. W improwizacji od 2011 roku jako członek Grupy So Close, współtwórca Grupy Sic i Grupy Ludzi. Założyciel Fundacji Dom Komedii, członek Comedy Lab oraz klown medyczny w Fundacji Czerwone Noski.
 
Marian Mateusz „Janek” Janusz – recytator (uczestnik i laureat wielu ogólnopolskich konkursów), aktor, trener oraz improwizator z wieloletnim stażem, klown medyczny w Fundacji Czerwone Noski. Doświadczenie w zakresie technik improwizacji oraz ich nauczania zdobywał jako członek i trener Teatru Improwizacji So Close, Grupy Z O.O. oraz Grupy Sic!. Aktualnie członek Grupy Ludzi, Teatru Improwizacji Pokój, Domu Komedii, Comedy Lab - Laboratorium Komedii oraz projektu LocoMotywy.
 
Na wydarzenia mamy wciąż 40 biletów dla osób, które chciałyby dołączyć do naszego wydarzenia.
Zapisy: michal.iwanicki@czerwonenoski.pl