Radio Pryzmat

Multipars Pictura – Poliptyk Krakowski | Finałowa wystawa

A-
A+

Multipars Pictura – Poliptyk Krakowski | Finałowa wystawa

  Zapraszamy na finałową wystawę projektu Multipars Pictura project – Poliptyk Krakowski, który gościł w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Galerii Atelier 2 przy ul. Dietla 53. Wernisaż odbędzie się 16 lutego 2022 roku, w kompleksie Dwór w Tomaszowicach. Tym razem zaprezentowane zostanie jedno dzieło składające się z blisko 300 indywidualnych obrazów.

Celem projektu Multipars Pictura było zaangażowanie mieszkańców Krakowa z różnych środowisk i w różnym wieku do wspólnej pracy twórczej. Każdy kto zgłosił chęć udziału, otrzymał zagruntowane, kwadratowe podobrazie z namalowanym na nim prostokątem. Autorzy mogli tworzyć obraz w dowolnym stylu i technice, jednak tak, by oryginalny prostokąt był nadal widoczny.

Pomysł ten okazał się wzbudzić duże zainteresowanie nie tylko wśród Krakowian, ale także osób spoza Małopolski a nawet kraju. Do projektu dołączyły także grupy z różnych instytucji krakowskich, m.in.: szkół, fundacji, DPS-ów i domów kultury.

Uatrakcyjnieniem wystawy jest ukryta tożsamość autorów poszczególnych obrazów. Uczestnicy zostali poproszeni o niesygnowanie swoich prac na przodzie, lecz na odwrocie. Dzięki temu oglądający Poliptyk będą mogli zabawić się w odgadywanie autorów, kiedy to w jednym rzędzie zawisną przykładowo prace znanych krakowskich artystów obok prac dziecięcych.

Efekty projektu były prezentowane w kilku miejscach w Krakowie. Na każdej z tych wystaw "Poliptyk" przyjmował zupełnie inne aranżacje. W Galerii 2okna zaistniał jako 8 kwadratowych obrazów, łącznie składających się z około stu prac. Z kolei w Galerii Atelier2 przybrał formę "rozsypanki" (złożonej z blisko 200 dzieł) otaczającej widza ze wszystkich stron. Natomiast w galerii Dworu w Tomaszowicach zobaczymy jedną wielką, mozaikową kompozycję.

Pomysłodawczynią i koordynatorką przedsięwzięcia jest krakowska malarka i animatorka kultury Beata Pałach Milligan oraz nauczycielka w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży, która realizuje ten projekt w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2021!

Wernisaż: 16/02/2022, godz. 18.30
Dwór w Tomaszowicach
ul. Krakowska 68
32-085 Tomaszowice
Więcej na temat projektu: https://beatapalach.com/pl/multipars-pictura/

 

16 lutego 2022 r.
godz. 18.30

 
Dwór w Tomaszowicach
ul. Krakowska 68
32-085 Tomaszowice