Radio Pryzmat

Naturalnie jest Fajnie

A-
A+

Naturalnie jest Fajnie

Zapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka „Naturalnie jest fajnie!” i finał cyklu Godziny Rodziny. 9 czerwca od godz. 11.00 do 17.00 czeka na Was dużo atrakcji.

Zapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka „Naturalnie jest fajnie!” i finał cyklu Godziny Rodziny. 9 czerwca od godz. 11.00 do 17.00 czeka na Was dużo atrakcji.
Na poszczególne zajęcia obowiązują zapisy na adres: godzinyrodziny@gmail.com (z podaniem ilości osób dorosłych i dzieci).
 
 
 
Tegoroczna edycja wydarzenie przebiega pod hasłem: „Naturalnie jest fajnie!” Otwieramy oczy na naturę, bo jest najpiękniejszym i najcenniejszym otoczeniem, żeby nie powiedzieć: domem. Otwieramy oczy na naturę, bo jest naszą muzą pod ochroną. Odkrywamy, że to co pierwotne i nieskażone przez cywilizację, ma w sobie niesamowite piękno, siłę i szczerość! Naturalnie jest być naturalnym – naturalnie najlepiej w środowisku SCKM-owym! Naturalnie będziemy się dobrze bawić! Gościem specjalnym wydarzenia będzie pisarka Barbara Gawryluk!
Uczestnicy mają możliwość wyboru warsztatów, uczestniczenia w pokazach, jak i również spędzenia czasu i odpoczynku w ogrodzie z możliwością skorzystania z kawiarenki.
 
Program:
 
godz. 11.00-11.30 - spektakl “Ja to ja”
zapisy: godzinyrodziny@gmail.com (z podaniem ilości osób dorosłych i dzieci)
 
Spektakl „Ja to ja” na motywach tekstu Macieja Wojtyszki pt. „Wakacje smoka Bonawentury”. Historia małego smoka Bonawentury, który zwiedzając świat uczy się samodzielności, poznaje samego siebie. Przedstawienie przybliża rozmaite konwencje teatralne (teatr marionetek, kukiełek, pacyn, masek…), które stają się pretekstem do rozmowy na temat różnorodności świata, uświadamiają potrzebę szukania własnego miejsca, własnej tożsamości. Spektakl dla dzieci w wieku od 4 lat i rodziców.
Występują: Darwin Bielawski, Sebastian Bielawski, Amelia Figa, Hania Gebhardt, Gabryś Krzak, Zosia Krzak, Ola Łuszczek, Sophia Niehoff, Pola Polańska, Wojtek Putowski, Ela Radoń, Kaja Rajchel, Antoni Rojek, Zoja Walec, Jaś Wozowicz.
Scenariusz i reżyseria: Krystyna Hussak-Przybyło
Światło: Piotr Przybyło
Projekcje: Piotr Przybyło i Dominik Setlak
Przygotowanie muzyczne: Konrad Mastyło
Reżyser: Krystyna Hussak-Przybyło - absolwentka pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz reżyserii teatru dzieci i młodzieży w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Laureatka nagrody Animator Roku 2022 - Nagrody Miasta Krakowa, Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka Nagrody Prezydenta Krakowa, Nagrody Edukacyjnej Miasta Krakowa oraz Nagrody im. L. Cyganika „Za Wybitne Osiągnięcia w Teatrze Dzieci i Młodzieży”. Od 2000 roku prowadzi Studio Teatralne Młodych, obecnie przy Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie. Od 2022 r. dyrektorka Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie.
 
godz. 11.00-12.30 - “Zielony piknik pod Kopcem Krakusa”
zapisy: godzinyrodziny@gmail.com (z podaniem ilości osób dorosłych i dzieci)
 
Piknik dla dzieci w wieku od 5 lat i rodziców podczas którego usłyszą legendy i historie związane z Kopcem Kraka i Rezerwatem Bonarka, a także poznają ciekawostki przyrodnicze z nimi związane. Przyjrzymy się roślinom, posłuchamy ptaków i rozwiążemy zagadki związane z zielonym Krakowem, a na koniec uzupełnimy piknikowe karty pracy i zachwycimy widokiem roztaczającym się z Kopca.
Prowadzenie: Anna Nieć - absolwentka psychologii, licencjonowany przewodnik po Krakowie, nauczyciel. W Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży prowadzi zajęcia edukacyjne o Krakowie.
 
godz. 11.30-12.00, 12.00-12.30, 12.30-13.00, 13.00-13.30, 13.30-14.00, 14.30-15.00 - “Naturalnie w Radio Pryzmat”
zapisy: godzinyrodziny@gmail.com (z podaniem ilości osób dorosłych i dzieci)

Nagrania w studiu Radia Pryzmat dla dzieci w wieku od 4 lat i rodziców, podczas których pogawędzimy o naturze. Zobaczymy jak wygląda studio radiowe, jak przebiega nagranie i kto prowadzi audycję.
Prowadzenie: Anna Worobiec-Tonia - pedagożka, dziennikarka, pasjonatka swojej pracy. Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Krakowa za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej oraz sukcesy w procesie wychowania dzieci i młodzieży, Nagrody Edukacyjnej Stołecznego Królewskiego Miasta Kraków za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej oraz Odznakę „Honoris Gratia”. Założyła Akademię Dziennikarską, a także założyła i prowadzi internetowe Radio Pryzmat. W Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży prowadzi warsztaty dziennikarskie.
 
godz. 11.30-13.00 - “Lawendowe ptaszki - warsztaty plastyczne”
zapisy: godzinyrodziny@gmail.com (z podaniem ilości osób dorosłych i dzieci)
 
Zajęcia dla dzieci w wieku od 4 lat i rodziców podczas których z kartonu, kolorowych włóczek, sznurka, drewnianych koralików oraz lawendy wykonamy ekoptaszka, ozdobną zawieszkę do szafy lub pachnącą ozdobę karnisza, lampy w naszym domu.
Prowadzenie:
Joanna Szeląg - nauczyciel dyplomowany, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, kierunek pedagogika kulturalno-oświatowa, licencjonowany przewodnik po Krakowie. W Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży prowadzi zajęcia artystyczne z różnych dziedzin sztuki użytkowej, edukacyjne i wycieczki.
 
godz. 11.30-13.00 - Co wisi w powietrzu i płynie po szerokich wodach? - warsztaty edukacyjne
zapisy: godzinyrodziny@gmail.com (z podaniem ilości osób dorosłych i dzieci)
 
Eksperymenty dla dzieci w wieku od 4 lat i rodziców ze składnikami niewidzialnej jednorodnej mieszaniny gazów, która nas otacza. Nie widzimy, ale uwięzimy, zobaczymy i uwierzymy. Napięcie międzyfazowe emulsji typu o/w czy w/o, o to jest pytanie? Czy mieszanina niejednorodna, może zmienić swoje właściwości? Jak jej pomóc? Czy niemożliwe może stać się możliwe? Magia czy chemia? Chemia czy magia?
Prowadzenie: Dorota Dronka-Góra - edukator-chemik, nauczycielka, absolwentka Wydziałów Chemicznych Politechniki Krakowskiej i Politechniki Rzeszowskiej. Stopień naukowy doktora nauk chemicznych uzyskała w Instytucie Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN im. Jerzego Habera w Krakowie. Stypendystka Małopolskiego Stypendium Doktoranckiego i Stypendium Naukowego Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. W Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży prowadzi zajęcia edukacyjne łączące elementy różnych dziedzin nauki.
 
godz. 11.30-13.00 - “Wyspa kwiatów” - ABC młodego ogrodnika – warsztaty ogrodnicze
zapisy: godzinyrodziny@gmail.com (z podaniem ilości osób dorosłych i dzieci)
 
Warsztaty ogrodnicze dla dzieci w wieku od 4 lat i rodziców w trakcie których będziemy siać i sadzić rośliny. Dowiemy się jakiej używać ziemi, jak dbać o rośliny, czym nawozić i jak podlewać. Kwiaty w wazonie i kwiaty na talerzu, czyli o tym, że kwiaty pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną.
Prowadzenie:
Dorota Kozłowska-Buczek - nauczyciel dyplomowany, technolog żywienia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Autorka projektów edukacyjnych. W Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży prowadzi zajęcia ekologiczne, przyrodnicze, zdrowego żywienia i krajoznawstwa.
 
godz. 11.30-13.00 - “Ogrodowe warsztaty cyrkowe” - ogród lub sala 34
zapisy: godzinyrodziny@gmail.com (z podaniem ilości osób dorosłych i dzieci)
 
Warsztaty ruchowe dla dzieci w wieku od 3 lat i rodziców w zielonym ogrodzie SCKM. Będziemy kręcić talerzykami, flower-stickami, pojami, żonglować piłeczkami, chusteczkami, chodzić na szczudłach i po linie, jeździć na monocyklu i kręcić hulahop. Przed nami wyzwania na miarę młodszych i starszych.
Prowadzenie:
Aleksandra Barczyk - absolwentka teatrologii UJ i APT w Gardzienicach. Współzałożycielka Fundacji Wszyscy Obecni. Stypendystka MKiDN "Kultura w sieci" (202O) i Miasta Krakowa (2021). Pedagożka teatru i cyrku oraz bajarka. Laureatka Nagrody im. Haliny Machulskiej ( 2020) "Za czułe i odważne tworzenie teatru, w centrum którego jest człowiek ze swoją historią. Za budowanie wspólnoty łączącej ludzi z pozornie różnych światów". W Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży prowadzi zajęcia teatralne i cyrkowe.
Jakub Łaciak - cyrkowiec, pasjonat cyrku, prowadzi zajęcia cyrkowe dla dzieci i młodzieży.
 
godz. 13.30-15.00 - “Kwietna łąka” - warsztaty plastyczne
zapisy: godzinyrodziny@gmail.com (z podaniem ilości osób dorosłych i dzieci)
 
Warsztaty dla dzieci w wieku od 5 lat i rodziców podczas których wykonają kompozycje i obrazy z suszonych w prasach kwiatów polnych i ogrodowych, a także wisiorki z ulubionych suszonych kwiatów zalanych żywicą.
Prowadzenie: Violetta Chmielewska - od 20 lat z pasją prowadzi pracownię Terytorium Sztuki i warsztaty plastyczne w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży oraz akcje plastyczne we współpracy z: Fundacją Budzenie Pasji, Fundacją Wszyscy Obecni, Działem Edukacji MNK i Muzeum Lotnictwa, Fundacją Pola Chwały i Orszak Trzech Króli, Instytutem Pamięci Narodowej, Stowarzyszeniem Otwarta Pracownia.
 
godz. 13.30-15.00 - “Robienie zabawek, to też zabawa” - warsztaty plastyczne
zapisy: godzinyrodziny@gmail.com (z podaniem ilości osób dorosłych i dzieci)
 
Warsztaty dla dzieci w wieku od 5 lat i rodziców opierające się na własnym, kreatywnym podejściu do tworzenia zabawek, które rozwija wyobraźnię i pomysłowość. Korzystając z naturalnych, biodegradowalnych materiałów oraz przedmiotów z odzysku, uczestnicy mają możliwość stworzenia unikatowych zabawek i ozdób, które nie tylko są przyjemne dla oka, ale także przyjazne dla środowiska. Wykorzystanie takich surowców jak drewno, suszone rośliny czy sznurki jutowe pozwala na tworzenie rzeczy zgodnych z zasadami ekologii. Ponadto, praca z takimi materiałami uczy szacunku dla otaczającej nas przyrody oraz promuje świadome podejście do wykorzystywania zasobów naturalnych. Wykonamy drewniane koniki, puzzle z kamyków czy też biżuterię z naturalnych materiałów.
Prowadzenie: Sylwia Marszałek-Jeneralczyk - artystka sztuk plastycznych i wizualnych, pedagog na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, nauczycielka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jej prace prezentowane były w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK oraz na wielu wystawach zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych w kraju i za granicą. W Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży prowadzi zajęcia Pracowni Sztuki Współczesnej.
 
godz. 13.30-15.00 - “W zielone gramy!” - gry i zabawy podwórkowe
zapisy: godzinyrodziny@gmail.com (z podaniem ilości osób dorosłych i dzieci)
 
Gry i zabawy podwórkowe dla dzieci w wieku od 4 lat i rodziców podczas których najważniejszy jest ruch i zabawa. Będziemy grać w klasy, gumę, kapsle, pchełki, berka i inne gry podwórkowe. Ruszajmy się na zdrowie!
Prowadzenie: Monika Puchalska - pedagog, nauczyciel nauczania wczesnoszkolnego i przedszkolnego. Współpracuje z Wodociągami Miasta Krakowa realizując warsztaty edukacyjne o tematyce ekologicznej oraz z Krakowską Fundacją Żeglarstwa Sportu i Turystyki HALS współorganizując Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej SHANTIES. W Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży prowadzi zajęcia edukacyjne i rekreacyjne.
Joanna Fąfara - absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku zarządzanie marketingowe oraz Podyplomowych Studiów Choreograficznych z zakresu tańca współczesnego na Uniwersytecie Rzeszowskim. Laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów tanecznych. W Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży współprowadzi zespół taneczny Feniks.
 
godz. 13.30-15.00 - “Poławiacze pereł”- warsztaty muzyczno-ruchowe
zapisy: godzinyrodziny@gmail.com (z podaniem ilości osób dorosłych i dzieci)
 
Warsztaty muzyczno-ruchowe dla dzieci w wieku do lat 5 i rodziców. Muzyczna podróż w świat głębin morskich w którym przebywać będziemy w swobodnej improwizacji ruchowej.
Mariusz Koluch - absolwent wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie. Poszukiwacz zaginionych dźwięków. Jego zainteresowania skupiają się głównie na muzyce etnicznej wielu narodów, głównie azjatyckich. W Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży prowadzi zajęcia muzyczne.
Małgorzata Świerczek - absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, certyfikowana instruktorka zajęć gordonowskich z 15 stażem pracy pedagogicznej. W Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży prowadzi zajęcia z rytmiki, fortepianu oraz umuzykalniające zajęcia dla najmłodszych.
 
godz. 15.00-16.00 - Koncert “Naturalnie jest fajnie!”
zapisy: godzinyrodziny@gmail.com (z podaniem ilości osób dorosłych i dzieci)
 
Koncert piosenek, które swoje korzenie mają w polskim folku oraz muzyce etno całego świata. Utwory nawiązują do twórczości cenionych artystów tj. Anna Maria Jopek, ale w programie koncertu znajdą się również piosenki autorskie. Muzyka wykonywana w całości „na żywo” przez nauczycieli oraz uczestników zajęć SCKM z wykorzystaniem ciekawych instrumentów razem z ich prezentacją. Zapraszamy dzieci od 3 lat, młodzież, dorosłych i seniorów.
Prowadzenie: Ewa Niewdana-Hady - wokalistka, wykładowca na Uniwersytecie Rzeszowskim, nauczycielka, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie wokalu rozrywkowego. Jako wokalistka współpracowała z: Ewą Farną, Haliną Mlynkovą, zespołem Bajm, zespołem Golec Uorkiestra i wieloma innymi. W Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży prowadzi zajęcia emisji głosu oraz chór rozrywkowy.
 
16.30-17.00 - Wernisaż wystawy “Małopolska pod ochroną”
zapisy: godzinyrodziny@gmail.com (z podaniem ilości osób dorosłych i dzieci)
 
Wystawa prezentująca świat przyrody małopolskich parków narodowych widziany oczami dzieci. Składają się na nią różnorodnie stylistycznie i tematycznie prace, na których pojawiają się zwierzęta, rośliny i krajobrazy z miejsc bliskich ich autorom. Wybór ten jest nieprzypadkowy. Te miejsca zachwyciły twórców i według nich wymagają troski, aby przyszłe pokolenia mogły je oglądać i odkrywać. Wystawa pokonkursowa “Małopolska pod ochroną” to zaproszenie do zanurzenia się w głąb świata natury, bo naturalne jest fajne!
 
godz. 17.00-18.00 - spotkanie z Gościem Festiwalu Barbarą Gawryluk
zapisy: godzinyrodziny@gmail.com (z podaniem ilości osób dorosłych i dzieci)
 
Barbara Gawryluk - autorka książek dla dzieci, tłumaczka i dziennikarka radiowa. Autorka książek dla dzieci - “Tatry” i “Podhale”. Laureatka Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego (2009) za książkę Zuzanka z pistacjowego domu, przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY wyróżnienia za rozpowszechnianie czytelnictwa w audycji „Książka na szóstkę” (2010), oraz nagrody 112 Award (2014), od międzynarodowej organizacji EENA, za Małych bohaterów. Jej Dżok. Legenda o psiej wierności został wyróżniony w 2007 roku przez dziecięce jury Polskiej Sekcji IBBY, a pięć lat później, z okazji jubileuszu kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, trafił na listę 10 ważnych książek. Barbara Gawryluk przełożyła także na język polski wiele doskonałych tytułów szwedzkiej literatury dziecięcej, w tym wydaną przez WL serię o Komisarzu Gordonie. Od lat na antenie Radia Kraków prowadzi autorską audycję „Alfabet”.
 
Koordynacja:
Agnieszka Perc - absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii na Uniwersytecie w Białymstoku, graficzka, fotografka. Autorka projektów dla dzieci i młodzieży tj. Prezentacje Młodej Fotografii, Debiuty, Muzyczna Scena Młodych. Autorka scenariuszy teatralnych dla dzieci “Bajka o Szewczyku” (Teatr Groteska w Krakowie), “O babie, rybaku i złotej rybie” (Teatr Groteska w Krakowie), Magiczny Kapturek, i inne. W Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży pracownik sekcji promocji i organizacji imprez, zajmuje się koordynacją projektu Godziny Rodziny.
Joanna Miczałowska - scenografka, kostiumografka, językoznawca. Współpracuje z Teatrem Hothaus w Krakowie (udział w projektach dotyczących realizacji spektakli na poziomie prac scenograficznych i aktorskich m.in.: „Rzecz o stworzeniu artysty”, „Menażeria”, „Ni niewola, ni wolność”, „Poezja i dobroć”), Fundacją Wszyscy Obecni i in. Pracownik działu promocji i organizacji imprez w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży, zajmuje się koordynacją festiwali, konkursów i wydarzeń dla dzieci i młodzieży.
 
Organizacja: Dominik Setlak, Julita Golińska-Setlak, Piotr Niedziałek, Edward Barwiński, Erwin Jeneralczyk, Wojciech Fularz, Krystyna Bułat
 
Patroni: Tatrzański Park Narodowy, Pieniński Park Narodowy, Magurski Park Narodowy
Patroni medialni: Czas Dzieci, Miasto Dzieci, TVP3 Kraków, Radio Kraków, Radio Pryzmat
Sponsor: Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Znak
  09 czerwca 2024 r.
  SCKM
ul. Wietora 15, Kraków
 

Wstęp wolny
po wcześniejszej
rezerwacji

godzinyrodziny@gmail.com

  Kontakt
tel.: +48 12 430 50 90

tel.: +48 12 430 50 90

 

Naturalnie jest Fajnie