Radio Pryzmat

Podskoki i wykręty

A-
A+

Podskoki i wykręty

Festiwal Teatrów dla Dzieci

23 listopada

11.00   Inna bajka - opowieść dla dzieci w wieku 4+ / Rezerwuj bezpłatną wejściówkę
Opowiada: Aleksandra Barczyk, 60'

Kiedyś ludzie pod koniec dnia siadali przy ogniskach i tłumaczyli sobie świat. Starzy opowiadali młodym o tym, co w życiu ważne, co potrzebne, co warte przeżycia, uczyli odwagi, wprowadzali w dorosłość. W baśniach była i jest zawarta mądrość naszych przodków, która otwiera nie tylko rozum ale przede wszystkim serce. Inna Bajka to spotkanie z muzyką, pieśnią, słowem, gestem czy przedmiotem. To historie z różnych zakątków świata. Historie mądre, czasem straszne a czasem śmieszne. To wspólne muzykowanie na znanych i nieznanych instrumentach. To dobry czas, który karmi serce.

11.00   Warsztaty rodzinne teatru cieni / I will be everything / Bilet w cenie 15 zł
Teatr Figur Kraków, warsztaty rodzinne, 90'

12.30   Romeo i Żulia
Grupa Stan Wyjątkowy, spektakl dla dzieci w wieku 7+ / Rezerwuj bezpłatną wejściówkę

Spektakl „Romeo i Żulia” według tekstu Wandy Chotomskiej to humorystyczna wersja „Romea i Julii” W. Shakespeare’a – „u nas jest lepiej, bowiem nikt nie płacze, nikt nie stracił życia, nikt nie leży w grobie. Co możecie sprawdzić na własnej osobie"; Przedstawienie według tekstu Wandy Chotomskiej, pełne piosenek i tańca dedykowane widzowi w każdym wieku.

Występują: Antoni Blaschke, Iga Blaschke, Anna Gebhardt,Igor Kula, Serafina Kunz, Nadia Kunz, Maks Moskalik, Natalia Polak, Maja Prokopiuk, Leon Przybyło, Aleksandra Rogowska, Lila Turlejska, Weronika Turlejska
Scenariusz i reżyseria: Krystyna Hussak – Przybyło / Scenografia: Urszula Ślusarczyk i Piotr Przybyło / Piosenki: Konrad Mastyło i Zygmunt Konieczny / Światła: Piotr Przybyło i Tadeusz Przybyło

15.00   Cyrk
Teatr Animacji Lalki i Aktora eF, spektakl familijny, 25' / Rezerwuj bezpłatną wejściówkę

Już sama nazwa „czarny teatr” pachnie jakąś tajemnicą… W dodatku – cyrk w teatrze?! Tresowane, groźne zwierzęta, skoki przez ogień, taniec na linie… Jak to możliwe? Otóż teatr jest właśnie miejscem, w którym możliwe jest naprawdę wszystko. Uwierzyła w to grupa młodych ludzi z Teatru Animacji eF z Miejskiego Domu Kultury w Hałcnowie (dzielnica Bielska-Białej) wraz ze swoją opiekunką. Uwierzyli i… zrobili. Zostali obsypani nagrodami, a gdziekolwiek prezentowali swój spektakl, zdobywali podziw i uznanie. W tym roku swój spektakl pokażą na naszym Festiwalu, a po przedstawieniu, podczas spotkania z widzami, zgodzili się uchylić rąbka swoich teatralnych tajemnic i pokazać nam „jak się to robi”.
A więc – zapraszamy do cyrku w „czarnym teatrze”!

reżyseria: Krystyna Małecka / scenografia: Iwona Greczka / muzyka: Krystyna Filipiak / obsada: Katarzyna Damek, Agata Biesok, Aleksandra Małecka, Agata Muszyńska, Zofia Sikora, Alicja Stokłosa, Ewa Muszyńska, Paweł Anioła, Adrian Berisha, Kamil Chmielewski, Marcin Damek, Mikołaj Sikora

18.00   Pulcinella
Teatr Matita, Słowenia, spektakl familijny, 35' / Kup bilet

Życie z Pulcinellą nie jest łatwe – nikogo nie słucha, nie respektuje żadnych autorytetów, nie przyjmuje słowa „nie”. Równocześnie kocha przygody, jest ciekawy świata i… wspaniale czuje się na scenie. Matija Solce, słoweński lalkarz i muzyk, jak mało kto czuje charakter postaci. Jego Pulcinella jest niebywale śmieszna i równocześnie bardzo wzruszająca. A spektakl, oprócz tego, że jest niezwykłym popisem sztuki lalkarskiej, jest doskonałą rozywką dla dużych i małych (no może nie tak całkiem małych, Pulcinella jest awanturnikiem, niektóre jego przygody mogą maluchów wystraszyć).

24 listopada

10.00, 12.00   Ptasi baj / Kup bilet
Teatr Atofri, spektakl dla dzieci w wieku 1+, 30'

Pijo, trijo, świr, ćwir, cyt!
Jak poznać kto ptak, a kto nie ptak?
Ptasie odgłosy, ptasie skrzydła, ptasi taniec…
Jak wygląda ptak z naszej wyobraźni? Piękny, dziwny, bajkowy.
Spektakl inspirowany ptasimi wierszami oswaja z bajkowym światem ptaków. Wszystkie sceny ożywia muzyka grana na ksylofonie i instrumentach perkusyjnych.

Reżyseria: Aleksandra Małecka / Scenografia i kostiumy: Wiktoria Wiączkowska, Małgorzata Rekusz / Współpraca artystyczna: Bogdan Żyłkowski / Muzyka: Krystyna Filipiak / Ilustracja: Agnieszka Nowacka / Występują: Beata Bąblińska, Monika Kabacińska

11.00   Akademia Pana Piórko
Pan Piórko, opowieść dla dzieci w wieku 4+, 50'

„Akademia Pana Piórko” to spotkania naukowo-filozoficzne, nastawione na edukację, poznawanie, ale w duchu artystycznym. Zgłębianemu problemowi, pytaniom towarzyszą: opowieść jako źródło wiedzy i mądrości, snuta z udziałem małych, ciekawych świata naukowców oraz eksperymenty. Nierzadko też zapraszani są specjalni goście, znawcy tematu. Tłem jest muzyka wykonywana na żywo.

Występuje: Pan Piórko - Tadeusz Dylawerski / Wizualizacje: Beata Milligam

11.00   Rodzinne warsztaty muzyczne
Teatr Figur Kraków, warsztaty  dla dzieci w wieku 4-6, 60'

Gdzie mieszka muzyka? W głowie? W nogach? Pod sufitem? Czy wszyscy tak samo ją słyszą? Zapraszamy do wspólnej zabawy w poszukiwanie dźwięków. Będziemy klaskać, biegać, tańczyć, śpiewać, wyrażać muzykę ciałem. Opiekunowie i dzieci są jednakowo zaangażowani w zajęcia.  

15.00   Pulcinella
Teatr Matita, Słowenia, spektakl familijny, 35' / Kup bilet

Życie z Pulcinellą nie jest łatwe – nikogo nie słucha, nie respektuje żadnych autorytetów, nie przyjmuje słowa „nie”. Równocześnie kocha przygody, jest ciekawy świata i… wspaniale czuje się na scenie. Matija Solce, słoweński lalkarz i muzyk, jak mało kto czuje charakter postaci. Jego Pulcinella jest niebywale śmieszna i równocześnie bardzo wzruszająca. A spektakl, oprócz tego, że jest niezwykłym popisem sztuki lalkarskiej, jest doskonałą rozywką dla dużych i małych (no może nie tak całkiem małych, Pulcinella jest awanturnikiem, niektóre jego przygody mogą maluchów wystraszyć).

16.00   Rodzinne warsztaty teatru cieni / Kup bilet
Teatr Figur Kraków, warsztaty dla dzieci 3+
IV piętro, s. teatralna

Czy można zatańczyć słońce? Jak światłem opowiedzieć wzruszenie? Zapraszamy na rodzinną przygodę w krainę ruchomych obrazów. Będziemy wyświetlać marzenia, wycinać świat i opowiadać sobie najpiękniejsze historie.

18.00   Czereśnie! / Kup bilet
zespół Czereśnie, koncert dla wszystkich

Wyobraź sobie piosenki opowiadające o sprawach najważniejszych: ochronie przyrody, dbaniu o własne zdrowie, miłości do najbliższych, szanowaniu różnorodności. Skierowane do najmłodszych, lecz unikające infantylizacji. Wykonywane w żywiołowej formie, pełnej wspólnych zabaw i interakcji z publicznością. Wyobraź sobie zespół dla dzieci inny niż wszystkie – Czereśnie!
Andrzej Zagajewski, laureat Paszportu Polityki wraz z zespołem Hańba!, stworzył muzykę, która za cel stawia nie tylko dobrą zabawę, ale również pobudzanie rozwoju każdego człowieka, przede wszystkim tego najmłodszego – jego wrażliwości, kreatywności i zdolności. Występy Czereśni to okazja do poznania całej palety instrumentów i ich brzmień: perkusji, bandżo, mandoliny, gitary basowej, a nawet tuby czy klarnetu. Młody odbiorca ma szansę uczestniczenia w prawdziwym koncercie, wykonywanym przez profesjonalnych muzyków ogranych na scenach od Stanów Zjednoczonych, przez całą Europę, po dalekie Chiny i Australię. Sporo w tym jednak zabawy – dzieciaki wciągane są nie tylko do tańca, tupania czy klaskania, ale również wspólnego grania utworów na małych instrumentach.

Posłuchaj

Andrzej Zagajewski – śpiew, banjo, mandola / Jakub Lewicki – gitara basowa, tuba / Matusz Nowicki – instrumenty perkusyjne / Justyn Małodobry – instrumenty klawiszowe / Wojciech Wędzicha – klarnet

  23 - 24 listopada 2019 r.
  SCKM
ul. Wietora 15, Kraków
  Wstęp wolny / bilety
 

Organizator
Teatr Figurki

Podskoki i wykręty