Radio Pryzmat

Saman / Symphony No. 5

A-
A+

Saman / Symphony No. 5

Pokaz spektaklu tancerzy Polskiego Teatru Tańca oraz aktorek krakowskiej AST

Saman – jest o nas. o niej i o nim osobno. O niej i o nim razem. O przyjaźni i o komforcie robienia tego, co oboje lubimy. O tańczeniu tak, jak chcemy. O naszej wzajemnej energii lub jej braku. O wspólnych próbach tworzenia. osobista wypowiedź jej – tancerki i jego – tancerza w przestrzeni scenicznej. jej i jego kartki z notatnika. Spektakl powstał w odpowiedzi na zaproszenie do Sceny Tańca Współczesnego – miniatura choreograficzna jest osobistą prezentacją  ruchowych refleksji Sandry i Zbigniewa, wyrosłych na wzajemnej akceptacji, sympatii i zaufaniu.

Zbigniew Kocięba i Sandra Szatan – tancerze Polskiego Teatru Tańca, z którym mają okazję prezentować się na scenach polskich i zagranicznych.
reżyseria i coreografia: Zbigniew Kocięba i Sandra Szatan
muzyka: kolaż muzyczny
35 min

Symphony No. 5 - Projekt aktorek z Wydziały Aktorskiego AST im. S. Wyspiańskiego w Krakowie: Alicji Czarnik (III rok), Magdaleny Mączko (IV rok), Moniki Pawlickiej (IV rok) i Oli Samelczak (IV rok) oraz reżyserki Zdenki Pszczołowskiej (II rok Wydział Reżyserii Dramatu). Spektakl powstał w ramach zajęć, pod opieką prof. Józefa Opalskiego. 

Pomysł na spektakl – w sensie formalnym – wyrasta z inspiracji spektaklem Alaina Platela Out of Contex for Pina oraz Show Must Go On Jeroma Bella. Podczas improwizacji wokalnych i choreograficznych ustalono sekwencję krótkich (wręcz urywanych) partii wokalnych i ruchowych. Koncepcyjnym punktem wyjścia do pracy jest refleksja dotycząca muzyki jako narzędzia rytmizującego życie, nastroje i aktywność ludzką, a czasem nawet uruchamiającego energię bądź działania; w tym konkretnym przypadku również, jak muzyka konstytuuje kobiecość, jakie emocje związane z narracją o kobiecości ujawnia, a nawet katalizuje. Zderzamy ze sobą dwie muzyczne sfery: popularną i poważną, dzięki czemu w ramach eksperymentu sprawdzamy jak działają zróżnicowane bodźce dźwiękowe, co implikują w kontekście kobiecości, jak się nawzajem wirusują i jaka energia wytwarza się na styku tych dwóch fonicznych i emocjonalnych światów.

Reżyseria i dramaturgia: Zdenka Pszczołowska
Koncepcja choreograficzna: Zdenka Pszczołowska
Występują: Alicja Czarnik, Magdalena Mączko, Monika Pawlicka, Zdenka Pszczołowska
Muzyka: zespół, z wykorzystaniem: Symphony No. 5 Gustava Mahlera, Like a Virgin Madonny, If I could Turn Back Time Cher, Chandelier Sia, Wuthering Heights Kate Bush
Scenografia: Zdenka Pszczołowska
Premiera: 16.04.2019 AST Kostiumy: zespół
30 min

  11 stycznia 2020 r.
godz. 18.00
  Scena SCKM
ul. Wietora 15, Kraków
  Bilety: 20 zł
  Rezerwacja
scena.tanca.sckm@gmail.com
tel.: +48 12 430 50 90

tel.: +48 12 430 50 90