Radio Pryzmat

Ferie zimowe w SCKM

A-
A+

Ferie zimowe w SCKM

brak wolnych miejsc - zapisy tylko na listę rezerwową

  Wyraźnie pandemia dała nam się we znaki… Kwarantanna, izolacja, brak kontaktów społecznych, lekcje, które ze stacjonarnych w każdej chwili mogą zamienić się w zdalne – to skrót problemów, za którymi kryją się bardzo niepokojące następstwa. Sytuacja, w której obecnie znajdują się dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym jest trudna. To znaczące wyzwanie dla nas nauczycieli, pedagogów, psychologów i psychiatrów. Pracując na co dzień z dziećmi i młodzieżą zdajemy sobie sprawę jak ważny jest to problem.

Zatem dosyć narzekania! Trudności są po to, by je rozwiązywać! A każde nowe doświadczenie w ich przezwyciężaniu może nas tylko wzmocnić! MOCARZE – skąd czerpać MOC – to hasło przewodnie ferii zimowych 2022

Jak zostać mocarzem i wyzwolić w sobie siły fizyczne i psychiczne? Jak uruchomić siły odpornościowe naszego organizmu? Jak wrócić do pełni jego możliwości fizycznych i psychicznych? Jak wrócić do równowagi, sprawnego myślenia i pozytywnych emocji?

Będziemy kreatywnie działać w przestrzeniach plastycznych, muzycznych, ruchowych, teatralnych, performatywnych. Będzie też czas na relaks i przyswojenie wiedzy na temat dostarczenia naszemu organizmowi zdrowego „paliwa”, czyli jak odżywiać nasze ciało i mózg. Za pomocą proponowanych zajęć chcemy zatem zapewnić dzieciom nie tylko pięciodniową rozrywkę, pełną różnorakich aktywności fizycznych i radości (tak bardzo im potrzebnej), ale również pozostawić je z umiejętnościami do samodzielnego radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Wykorzystamy ćwiczenia fizyczne, ćwiczenia na koncentrację i uważność oraz trening umiejętności społecznych. To narzędzia, które mogą być dla dzieci długotrwałym wsparciem, pozwolą po zakończeniu ferii odważnie i mądrze podejść do stawianych im wyzwań i problemów, z którymi się borykają.

Ferie to czas, w którym proponujemy przystanąć, zwolnić i w atmosferze luzu i twórczego relaksu odpocząć. Stąd forma naszego projektu: PRZYSTANKI - będzie ich 13! Zapraszamy do działań ruchowo-tanecznych , plastycznych, muzycznych, manualnych, zabaw i gier. Nie wykluczamy także spacerów i ruchu na świeżym powietrzu.

PRZYSTANEK NA DOBRY DZIEŃ - Muzyka Mocarza Mozarta

W formie interaktywnego koncertu muzycznego dzieci będą mogły zapoznać się z życiem i twórczością kompozytora Mozarta. Charyzmatyczni muzycy zdradzą i omówią tajniki zagadnień warsztatu kompozytorskiego i instrumentalnego. Zapoznają dzieci z podstawowymi elementami muzyki. Przybliżą nurty muzyczne od czasów Mozarta do teraźniejszości . Zaproszą wszystkich do aktywnego udziału w procesie tworzenia i wykonywania utworów.

PRZYSTANKI WIODĄCE

 

PRZYSTANEK TEATRALNE WSZECHŚWIATY /ZAINTERESOWANIA TEATRALNE- BRAK MIEJSC

 

Prowadzący: K.Hussak-Przybyło,P. Przybyło

Inspirując się książką Jowity Wowczak i Katarzyny Kowalskiej – Bębas „Planeta Mądrości”, będziemy bawić się w TEATR. Dzieci stworzą własne etiudy teatralne, oprawione tańcem, rytmem i piosenką. Wspólnie przygotujemy kostiumy i scenografię. W miniaturach teatralnych zastanowimy się jak radzić sobie z emocjami. Czy potrzebujemy do życia obecności drugiego człowieka? I co robić, żeby tworzyć wartościowe przyjacielskie relacje.

PRZYSTANEK CZILAŁTOWNIA /ZAINTERESOWANIA MANUALNE I FILOZOFICZNE- BRAK MIEJSC

Prowadzący: M.Dudziuk, K.Rehorowska

W czilałtowej strefie komfortu będziemy snuć patchworkową historię i dywan ze skrawków naszych wspomnień, doświadczeń i materiałów zalegających w naszych szafach. Zagramy w gry planszowe, jedną z nich sami stworzymy.Podczas spacerów poszukamy naturalnych materiałów (szyszek, kamieni, gałęzi itd.), które posłużą do zbudowania instalacji oraz wspólnej bazy.W naszej czilałtowni zapraszamy do zabaw w duchu ekologii, minimalizmu i bycia razem!

PRZYSTANEK ZA KROKIEM KROK / ZAINTERESOWANIA TANECZNE - BRAK MIEJSC

Prowadzący: A. Kuźma, J.Głowacz

Zabawy ruchowo - baletowe, nauka różnych technik tanecznych.

PRZYSTANEK WIERCIPIĘTY /ZAINTERESOWANIA CYRKOWO - AKROBATYCZNE- BRAK MIEJSC

 

Prowadzący: A. Barczyk, M. Pietruszka

Wszyscy ci, którzy wybiorą PRZYSTANEK WIERCIPIĘTY nie zaznają spokoju. Od samego rana będziemy fikać, turlać się i huśtać, a do tego żonglować, chodzić na szczudłach i latać. Tak latać ale o tym "sza". Będziemy w ciągłym, radosnym ruchu. Niestraszne nam będą zamiecie i zawieje, od czasu do czasu zmienimy się w tropicieli, by za pomocą terenowej gry rozwiązać zagadki mocarnego życia. Pandemia przyzwyczaiła nas do trybu osiadłego, do zamknięcia w domu, do patrzenia w ekran. Już nasza w tym głowa, byście kompletnie z tym skończyli:-)

PRZYSTANEK SZTUK PRZEPIĘKNYCH /ZAINTERESOWANIA PLASTYCZNE - BRAK MIEJSC

 

Prowadzący: M. Baca, A. Lewińska

Naszym warsztatom plastycznym przyświecać będzie idea: „Relaksuj się sztuką!”. W programie: malowanie do muzyki, kolorowanki relaksacyjne, tworzenie mandali, praca na konkurs plastyczny „Bestiariusz antyczny”. Zaprosimy też na wycieczki po Krakowie: „Skąd się biorą nazwy ulic?” – kim są bohaterowie ulic na Kazimierzu? Dlaczego ulica rabina Meisselsa przecina się z ulicą Bożego Ciała? Skąd się wzięła nazwa ulicy Wawrzyńca? Kim była Estera? „Podziwiamy krakowskie murale” – wycieczka śladami najciekawszych murali.

PRZYSTANKI UZUPEŁNIAJĄCE:

 

PRZYSTANEK TU I TERAZ

W Akademia Uważności Pana Piórko poznamy zabawy poprawiające nastrój, przyczyniające się do bardziej pozytywnego postrzegania siebie i mniej emocjonalnego reagowania na sytuacje trudne.

PRZYSTANEK ZNAKI PRZYJAŹNI

W pracowni ceramicznej przygotujemy dla naszych przyjaciół podarunki; będą to miseczki, talerzyki lub zawieszki z symbolami przyjaźni i koleżeństwa; prace wykonamy z ciemnej gliny i pomalujemy angobami w znaki, które kojarzą nam się z dobrymi emocjami.

PRZYSTANEK KRAKOWSKIE DRÓŻKI

Inspiracją Naszych warsztatów stanie się wycieczka do Muzeum Etnograficznego, gdzie będziemy podziwiać stroje krakowskie i zapoznamy się z atrybutami Krakowa. W rytmie kolorów i wzorów krakowskich stworzymy kolorowe kafelki ceramiczne, służące jako podstawka pod kubek. Przygotujemy również wianki dla młodych krakowianek oraz czapki krakuski dla krakowiaków, uszyjemy je z kolorowych filców z dodatkiem tasiemek i koralików.

PRZYSTANEK CZERPANIA Z PAPIERU

W trakcie naszego spotkania staniemy razem z dziećmi oko w oko z performatywną sytuacją, skomponowaną przez twórcę ruchu Fluxus. W trakcie warsztatów skupimy się na własnoręcznym stworzeniu papierowych kostiumów, których niszczenie wpiszemy w 6 minutową kompozycję muzyczno ruchową. Całość projektu zostanie zarejestrowana w formie zapisu dokamerowego dziecięcego performance.

PRZYSTANEK W SWOIM RYTMIE

W formie warsztatów perkusyjnych każdy uczestnik spróbuje odnaleźć swój własny rytm. Poprzez muzykę zastanowi się nad swoim charakterem, spróbuje określić swój temperament. Weźmie udział w ćwiczeniach poprawiających koordynacje ruchową i usprawniających poczucie rytmu.

PRZYSTANEK TANECZNE IMIĘ

Podczas tego warsztatu językiem jakim będziemy się posługiwać to język ruchu, a instrumentem jakiego użyjemy będzie nasze ciało i umysł. Podczas zajęć dzieci doświadczą jak poprzez ruch mogą wyrazić swoje imię (emocje, charakter, wyobraźnię, indywidualność). Na warsztacie skupimy się na: wykorzystaniu indywidualnego sposobu poruszania całym ciałem, uwalnianiu wyobraźni ruchowej, współpracy w grupie, otwarciu i zaufaniu do siebie i innych.

PRZYSTANEK GRY DRAMOWE

Gry Dramowe to interaktywna metoda pracy z grupą wykorzystująca naszą naturalną umiejętność wchodzenia w role. Uczestnicy wchodzą w świat fikcji, w którym mogą wypróbowywać nowe zachowania. Wykorzystywane w dramie improwizacje pozwalają przeżyć doświadczenie w bezpiecznych warunkach, w tzw. płaszczu roli, bez ponoszenia realnych konsekwencji swoich działań, ale z możliwością wyciągnięcia z nich wniosków. Szukanie strategii pozwala wzmocnić poczucie sprawczości swoich działań.

PRZYSTANEK MUZYKOGRANIE

Warsztaty muzyczno-ruchowe- W ramach tych zajęć uaktywnimy się i zrelaksujemy za pomocą wybranych technik ruchowych Rudolfa Labana. W formie wspólnego muzykowania spędzimy radośnie czas.

PRZYSTANEK EKOPRZYTULAKI

Każdy MOCARZ wie, że aby mieć MOC musi żyć w zgodzie z NATURĄ. N a tym ekologicznym przystanku wykorzystując różne materiały (recykling) przygotujemy własnoręcznie SZMACIAKI – PRZYTULAKI na te dobre i gorsze dni.

PRZYSTANEK INNA BAJKA

Dawniej ludzie wieczorami gromadzili się przy ogniskach by słuchać i opowiadać, by tłumaczyć sobie świat. Opowiadali o tym, co w życiu ważne, co potrzebne, co warte przeżycia. W baśniach była i jest zawarta mądrość naszych przodków.  Przystanek Inna Bajka będzie spotkaniem z opowieścią  z najodleglejszych zakątków Ziemi, opowieścią pachnącą kardamonem, cynamonem i pomarańczą. Będzie również spotkaniem z muzyką płynącą z żywych instrumentów. To czas, który nakarmi zarówno rozum jak i serce.

Zajęcia w SCKM-ie na ul. Wietora 15 rozpoczynają się o godzinie 10.00 prezentacją na scenie.
Zajęcia będą odbywały się w blokach przed obiadem i po obiedzie:

I BLOK: 10.00-13.00 ( w tym obiad)
II BLOK: 13.30-15.15

Koszt udziału: 150,00 zł od osoby za tydzień z obiadem, 100,00 zł od osoby za tydzień bez obiadu.

Zapewniamy obiady, wodę do picia i materiały realizacyjne. Uczestnicy są proszeni o przyniesienie dodatkowych kanapek, ulubionych napoi, na zmianę obuwie sportowe do ćwiczeń i zabaw oraz maseczki. 

Zapisy przyjmujemy mailowo. Wypełniony formularz zgłoszenia (do pobrania doc|pdf) należy  przesłać e-mailem na adres: b.szymanska@sckm.krakow.pl

  • Przed wysłaniem zgłoszenia należy upewnić się czy są wolne miejsca na daną grupę.
  • Rezerwacji miejsca dokonujemy poprzez wysłanie kompletnegop formularza zgłoszenia.
  • Opłaty za uczestnictwo w projekcie SCKM przyjmujemy dopiero od 1 stycznia do 9 stycznia 2022 z dopiskiem:
    Ferie zimowe w SCKM + imię i nazwisko uczestnika, na nr konta: 08 1020 2892 0000 5102 0591 0957.
  • Potwierdzenie dokonania opłaty prosimy przesłać na adres: b.szymanska@sckm.krakow.pl
  • Formularz oświadczenia Rodzica/Opiekuna podpisany prosimy przynieść w pierwszym dniu zajęć (do pobrania doc | pdf).
  17-21 stycznia 2022 r.
godz. 10.00 - 15.15
  SCKM
ul. Wietora 15, Kraków
  Koszt 5-dniowych ferii:
150 zł z obiadem
100 zł bez obiadu
  Obowiązują zapisy
b.szymanska@sckm.krakow.pl

Ferie 2022 – Mocarze

Ferie 2022 – Mocarze– dzień 2

Ferie 2022 – Mocarze – dzień 3

Polecamy