Radio Pryzmat

Młody Krakauer - poznajmy Kraków wirtualnie i zdalnie

A-
A+

Młody Krakauer - poznajmy Kraków wirtualnie i zdalnie

Propozycje na ciekawe spędzenie czasu w domu dla miłośników historii Krakowa Część II

  Przedstawiamy propozycje na ciekawe spędzenie czasu w domu dla miłośników historii Krakowa. To szereg filmów i słuchowisk związanych z historią Krakowa - legend dla dzieci, filmów dokumentalnych i pełnometrażowych, wirtualnych wycieczki i zajęc edukacyjnych.

Materiały z portalu epodreczniki.pl

Cykl: Historia jednego obrazu

Program, w którym eksperci z dziedziny historii i sztuki w lekki i atrakcyjny sposób opowiadają o wartościach artystycznych dzieł. Przedmiotem zainteresowania twórców są szczegóły dotyczące „dzieł utraconych”. Obrazy zaginione podczas wojen, zaborów oraz dzieła sztuki, które zniknęły w tajemniczych okolicznościach. W programie poznajemy także nieznane, często sensacyjne fakty z historii polskiego malarstwa.

Koncerty Finałowy Festiwalu Kultury Żydowskiej Szalom na Szerokiej.

Organizowany w samym sercu krakowskiego Kazimierza festiwal Szalom na Szerokiej jest prezentacją różnorodnych odmian muzyki żydowskiej pochodzącej z wielu zakątków świata. W tym roku w Krakowie wystąpili: Emil Kroitor & The Trance-Moldavian Express, Mała Orkiestra Dancingowa, Raymonde & Europeans, Uzi Navon & Acquitances, Sinfonietta Cracovia, Piyut Ensemble, Kosher Style Michael Winograd & The Honorable Mentshn

Film dokumentalny o Krzysztofie Pendereckim

Intymny i zabawny portret, który oferuje niezwykłą możliwość wglądu w świat człowieka, którego muzyczne i towarzyskie powiązania łączą Wschód z Zachodem, a tradycję z nowoczesnością. Kamera zabiera nas w podróż przez rok życia muzyka, rok poprzedzający okrągłą rocznicę jego urodzin. Przez cały film kompozytor snuje refleksje nad błyskawicznym początkiem swej kariery, nieoczekiwanymi punktami zwrotnymi w swoim życiu i odkrywczymi ideami. W dokumencie wypowiadają się postacie które grają kluczowe role w artystycznym i prywatnym życiu Pendereckiego, między innymi z Anne-Sophie Mutter, Lorin Maazel, Valerie Gergiev, Mariss Jansons, Jonny Greenwood i Andrzej Wajda.

Cykl: Przez dziurkę od klucza Zamku Królewskiego na Wawelu

Nowy cykl opowieści muzealnych online. Powstał on specjalnie dla Was, na czas zamknięcia naszych ekspozycji. Będziemy w krótkich filmikach pokazywać co dzieje się w muzeum, jakie prace trwają w wawelskich ogrodach, o zbiorach opowiedzą nasi kustosze. Razem z nami przejdziecie przez zamknięte komnaty zamku.
W ten sposób Wawel pozostaje dla Was otwarty.

Cykl w Krainie Baśni

Muzeum Archeologiczne w Krakowie