VI OFMAT - dzień trzeci
VI OFMAT - dzień trzeci
Dzień trzeci Festiwalu. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny
VI Ogólnopolski Festiwal Młodych Alchemia Teatru
20 października - dzień trzeci Festiwalu.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny
11.00 - Teatr Narybek From Poland „Wyspa” | Scena SCKM
reż. Jarosław Filipski, występują: Julia Bogunia, Kamil Czubala, Małgorzata Gawin, Paweł Ziegler
WYSPA to najnowsza pokoleniowa wypowiedź młodego zespołu, o współczesności w jakiej przyszło nam żyć i o wizji niedalekiej przyszłości. Spektakl został zauważony na Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku 2018 - trzecia nagroda, Festiwalu ZGRAJA w Wadowicach 2018 - druga nagroda, Goleniowskim Festiwalu Łaknienia - wyróżnienie; 40. Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu - Srebrna Misa Borowiny.
13.00 - Aleksandra Sasza Skorupa „Wanda Wasilewska” | Galeria Zdarzeń
reż. Aleksandra Skorupa, występuje Kamila Banasiak
Co by się stało, gdyby Wanda Wasilewska przybyła do nas 55 lat od własnej śmierci? Co mogłaby powiedzieć? Za czym tęsknić? Jak patrzyłaby na współczesną Polskę? Czy można nazwać ją postacią tragiczną czy tylko kochanką Stalina i zdrajczynią ojczyzny? Spektakl jest próbą “uczłowieczenia” posągu i podania w wątpliwość jednoznaczną ocenę postępowania głównej bohaterki. Dla pokolenia urodzonego po 1989 roku spektakl może być okazją do poznania tej postaci, która praktycznie nie pojawia się na lekcjach historii. Tekst pisany jest z trzech perspektyw. Z jednej strony mamy rok 2019, by za chwilę móc przenieść się w czasy przedwojenne czy lata 50-te, będące okresem największej działalności politycznej Wandy. Biografia pojedynczego człowieka splata się z biografią państwową. Wasilewska staje się niejako postacią tragiczną, chociaż twórcom nie zależy na jej odbrązawianiu. Ciekawe w tym kontekście staje się zmaganie młodej aktorki, nie znającej wcześniej Wandy, z kimś, kto pokoleniu jej rodziców kojarzy się z najgorszym stalinowskim okresem. Aktorka Kamila Banasiak próbuje wcielić się w postać odległą od niej historycznie i mentalnie. To tutaj łączy się przeszłość z teraźniejszością, a wszystko wymyka się jednoznacznej ocenie.
15.00 - Iwona Konecka ”Atrapa i Utopia”
To wywód trochę już zmęczonej aktywistki, która co chwilę się poddaje lecz poddać się nie może. W pseudo-akademickiej formie wykłada widowni sens swoich działań, by za chwilę skontrować go poetycko-teatralnym obrazem. Dlatego Atrapa i Utopia to esej teatralny. Artystka szuka tematu w publicystyce i filozofii politycznej, a przede wszystkim w nowej polskiej poezji. To inspiracje, z których montuje teatralne metafory: zmienne i nieokiełznane, a wśród nich: sekwencje wybuchów, rockowe koncerty, trochę benzyny a nawet Święty Mikołaj... Gdzieś między aulą wykładową, a klubem go-go Iwona Konecka prowokuje odbiorców do odklejenia się od codzienności – udającej jedynie słuszną i nieuniknioną – i sięgnięcia wzrokiem w przyszłość. W zasadzie do różnych mniej lub bardziej możliwych przyszłości... Na Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku spektakl otrzymał wyróżnienie „za postawę artystycznego nonkonformizmu”, na Wiosce Teatralnej w Węgajtach pierwszą w historii festiwalu nagrodę „Złota Baryłka”.
16.30 - Teatr Tetraedr „Pływak”
reż. Grażyna Tabor, występuje Agnieszka Rajda
O monodramie: W oparciu o powieść Zsuzsy Bánk "Pływak" . To historia Katy i Istiego, którzy opuszczają dom i wraz z ojcem wyruszają w podróż do krewnych, ale też w podróż do własnych wyimaginowanych światów. Historia widziana oczyma dziewczynki, o utraconej miłości i poszukiwaniu własnego miejsca w świecie trudnym, niejednoznacznym, w rzeczywistości Węgier z roku 1956. To opowieść o utraconym dzieciństwie i końcu niewinności.
17.00 - dyskusje z jury
18.30 - niespodzianka - Tymczasowa Grupa Teatralna "Wypadek"
19.30 - Zamknięcie festiwalu i ogłoszenie werdyktu.
Szczegóły Dominik Setlak |
|
Scena SCKM ul. Wietora 15, Kraków |
|
Kontakt |