Radio Pryzmat

VI OFMAT - dzień drugi

A-
A+

VI OFMAT - dzień drugi

Dzień drugi Festiwalu. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny

VI Ogólnopolski Festiwal Młodych Alchemia Teatru

19 października - dzień drugi Festiwalu. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny

11.00 - Grupa Teatralna Forma „Odwrócenie” | Scena SCKM
reż.
Jolanta Walewska, występują: Michalina Duda, Anna Ćwik

Odwrócenie to spektakl o tym, co młodzi artyści, w tym wypadku artystki  - Michalina Duda i Ania Ćwik, dobrze znają, co jest im bliskie z czym się zderzają na co dzień, co je naprawdę boli, na czym im naprawdę zależy. Niczym przełożona na żywe obrazy lektura Pierre’a Bourdieu, uświadamia nam, że proces wychowania w swojej istocie jest formą opresji, której zasadność, niestety, nie zawsze potrafimy wytłumaczyć, Dlaczego? Bo uzasadnienia nie ma. Jest natomiast, na co zwraca uwagę spektakl, bagaż uraz i frustracji, świadomie lub nie przenoszony na płaszczyznę pedagogiki.
Zważywszy na to wszystko, szczególnie mocno wybrzmiewa inne odwrócenie, nakazujące córce prześladować matkę i krzyczeć do niej, kiedy ta niczym dziecko, ukryje się pod stołem: „Musisz być szczęśliwa, żeby dać szczęście swoim dzieciom”.
Dzięki takim scenom rozmowa jednego pokolenia z drugim nigdy nie będzie przedsięwzięciem błahym i banalnym. Są rzeczy godne odkrycia, a nawet powtórzenia. Póki zmieniają się owe pokolenia i póki jednemu z nich chce się robić dobry teatr

12.00 - warsztat "Jak obrać jabłko w myśli", prowadzenie Elżbieta Wysakowska- Walters

13.30 - Teatr Sokół „Domino” | Scena SCKM
reż. Michał Brańka

"Domino" to efekt wspólnych inspiracji współczesną polską poezją i muzyką, ale przede wszystkim zbiorami "Listów niezapomnianych" Shauna Ushera. Listy - nie tylko te przeczytane, ale także samodzielnie napisane - stały się podstawą do szczerych, niespiesznych rozmyślań nad sobą oraz swoim najbliższym otoczeniem - rodziną. Twórczej pracy nad fabułą towarzyszyło natomiast pytanie: a co byłoby gdyby... wszyscy rodzice po prostu nagle zniknęli? W spektaklu, w dziwnych i tajemniczych okolicznościach tak właśnie się stało! Szalona grupa przyjaciół postanawia wyruszyć zatem w poszukiwania pełne niespodzianek, przemyśleń i odkryć! Przedstawienie jest charakterystycznym dla Sokoła połączenie humoru i refleksji, prowokujące do próby zadania sobie pytań: ile mamy w sobie z rodzica? za co możemy mu być wdzięczni? co naprawdę myśli sobie o nas rodzic? czy... gdyby napisał do nas list, to co w nim by się znalazło?

15.30 - Teatr Imponderabilia „Instrukcja Montowania Dzieci” | Scena SCKM
reż. Marcin Zabielski

Czy istnieje instrukcja na życie bądź wychowanie dzieci? Co zrobić aby dzieci nie popełniały błędów dorosłych? To jedne z wielu pytań, które Instrukcja  Montowania Dzieci zadaje swoim bohaterom. Jest to spektakl opowiadający o prawdziwych historiach ludzi uważanych za margines a scenariusz został stworzony na podstawie rozmów z osadzonymi w zakładzie karnym oraz z młodzieżą z ośrodka uzależnień narkotykowych. Podczas tworzenia Instrukcji widz zostaje wciągnięty w rozmowę o tam jak kształci nas nasze środowisko

16.30 - Ilustracje „Piotruś” | Galeria Zdarzeń
reż. Ilustracje

Nana spojrzała przez okno, ale pośród ciemnej nocy zauważyła jedynie coś, co wzięła za spadającą gwiazdę. Zauważyła też, że to, co trzyma w pysku, to cień chłopca. Uważnie go zbadała i okazało się, że jest w zupełnie przeciętnym gatunku, chociaż świecił jak czarna emalia. PIOTRUŚ Ilustracje proponują Państwu seans w teatrze formy, przelot po Nibylandii. W planach liczne atrakcje: odpruwanie cienia, liczenie części ciała, kradzież dzieci i kostek cukru, zabawa w gorące krzesła z Piotrusiem i Wandzią. Wszystko pod nadzorem Nany, psiej opiekunki – i za pośrednictwem ekranu.

17.30 - Teatr Spotkań Wielu "Od obozu do wywozu" | Scena SCKM
reż. Piotr Jaszczur Śnieguła, występuje Piotr Jaszczur Śnieguła

Bębny biją, klarnet gra, kibice w gotowości, ja stoję. Stoję może jak słup soli. Stoję i modlę się do Matki Boskiej Grotowskiej. Stoję, czasami zaśpiewam. Ewentualnie uścisnę sobie z kimś dłoń. Ale nagle JEB! Trach! Trzeba zawalczyć o własną tożsamość teatralną, wziąć resztki godności i opowiedzieć o swojej naiwności. Nawet jeśli mam dostać w ryj za to, że inaczej kocham swój kraj. Spektakl jest pokazem pracy. Pracy, która trwa i trwać będzie. Po wielu latach funkcjonowania w grupie przyszedł czas na bycie samemu. W imię walki o własną tożsamość. W imię teatru studenckiego. W imię próby, która nawet jeśli będzie słaba, to z pewnością będzie własna. Czołem Średniej Polsce!
 

18.15 - koncert, SEKS The Band oraz Marek Stempień | Galeria Zdarzeń
muzyka elektroniczna zestawiona z misami oraz gongami

19.00 - Etna „Na początku zawsze jest Chaos”
reż. Anna Kolanowska we współpracy z Joanną Chułek

Spektakl „Na początku zawsze jest chaos” Teatrzyk „Zielona Gęś” Gałczyńskiego nie daje gotowych rozwiązań ani podpowiedzi, wymaga wyobraźni od reżysera, aktora i widza. W zamian dając dużą dawkę dobrej zabawy i pozytywnej energii.

20.00 - dyskusje z jury | Galeria Zdarzeń

  Szczegóły
Dominik Setlak
  Scena SCKM
ul. Wietora 15, Kraków
 

Kontakt
tel. 662365813
setlak.sckm@gmail.com