Radio Pryzmat

Wielkanoc

A-
A+

Wielkanoc

Świąteczne tradycje, dekoracje i sposoby na wspólne spędzenie czasu

  Jesteście gotowi na wspólne przygotowania do świąt wielaknocnych? Zadbamy o to, by upłynęły w miłej atmosferze! Wspólnymi siłami przygotujemy ozdoby, udekorujemy stół, przygotujemy kolorowe prezenty "od zajączka" i zastanowimy się razem co powinno znaleźć się w koszyczku.

W tym roku Święta Wielkanocne nie będą takie jak co roku. Niestety, nie święcimy palm w Niedzielę Palmową ani też świątecznych pokarmów w Wielką Sobotę. Możemy celebrować Wielki Tydzień za pośrednictwem internetu i innych mediów. Nie spotkamy się również w większym gronie rodzinnym przy śniadaniu wielkanocnym, aby podzielić się święconką. Możemy jednak zrobić to wirtualnie, również dzięki wynalazkowi, jakim jest internet, celebrować rytuał rodzinnie w inny, wyjątkowy sposób. Powspominać najpiękniejsze chwile z lat ubiegłych, obdarować się dobrym słowem i uśmiechem. Myślę, że dla dzieci nie zabraknie ukrytych przez zajączka słodkości?

Wszystkie te nasze wyrzeczenia są po to, aby zapewnić sobie, bliskim i innym bezpieczeństwo. Dzięki temu, kiedy minie ten nieprzyjazny dla ludzi czas, będziemy mogli w przyszłym roku powrócić do rodzinnych spotkań, zwyczajów, cieszyć się wiosną i Świętami najzwyczajniej w świecie.

Zapraszam wszystkich, żebyśmy na chwilę przenieśli się w czasie – kilka lat wstecz do Lipnicy Murowanej. Jest Niedziela Palmowa, zwana też Kwietną. Jej symbolem w Lipnicy są palmy, które są bohaterkami dorocznego konkursu na najdłuższą z nich. Od ponad 60. lat świadkiem prezentacji lipnickich palm był lipnicki średniowieczny rynek. Misternie wykonane, barwne palmy pnące się ku niebu prezentowane były wokół kolumny św. Szymona z Lipnicy. Konkurs to także kolorowy, ściągający tłumy jarmark wielkanocny, gdzie kupić można piętrzące na straganach przeróżne wyroby rzemiosła ludowego, skosztować regionalnych potraw, wędlin, ciast i chleba ze smalcem…

Stragany zajmują płytę rynku i przyległe uliczki, wśród tłumu przybyłych ludzi trudno się przecisnąć. Na scenie obok wirujące, ubrane w barwne stroje zespoły artystyczne, w tle muzyka i porywający do tańca śpiew. Nawet na fotografiach, które wówczas zrobiłam i przedstawiam, odczuwalna jest radosna, świąteczna atmosfera. W tym roku organizatorzy, ze względu na okoliczności i dla podtrzymania tradycji podjęli decyzję o przeniesieniu konkursu do internetu. Nazwano go „Lipnickie palmy bliskie niebu”.

Zadanie konkursowe nie różni się od ubiegłorocznych. Zainteresowani wykonują tradycyjną lipnicką palmę z naturalnych surowców wg specjalnej konstrukcji: z pędów wierzby, gałązek z bukszpanu, korowych kwiatów i wstążek zrobionych z bibuły. W realizacji pomysłu może wziąć udział cała rodzina. W tym roku należy  sfotografować palmę z wykonawcami i przesłać zgłoszenie do 7. kwietnia.

A w Wielką Sobotę można było przyjechać na święcenie do lipnickiego kościoła św. Szymona, zobaczyć prastary drewniany kościółek św. Leonarda.
Opracowanie: Lucyna Nieć.

 

SPOTKANIA Z TRADYCJĄ

Opracowała Lucyna Nieć i mali animatorzy: Jagoda i Jaś.

Wszyscy czekamy na prawdziwa wiosnę i  ulubione Wielkanocne Święta. Czas oczekiwania możemy wypełnić wspólnymi rodzinnymi zabawami i pracami. Przedstawiam Wam pomysł na wykonanie pracy plastycznej pt. Wielkanocny koszyczek. Możemy ją wykonać sami lub z rodzeństwem i rodzicami, co będzie okazją do snucia przedświątecznych opowieści. Wykonana praca może stanowić dodatkową ozdobę pokoju, salonu czy jadalni - gdzie będziemy w czasie świąt przebywać z bliskimi.
Wielka Sobota to dzień święcenia pokarmów, które następnego dnia znajdą się na świątecznym stole. Przygotowujemy wiklinowy koszyczek na święconkę. Zdobimy go białą serwetą i bukszpanem lub baziami, jak też różnymi ozdobami, które uwielbiają zwłaszcza dzieci. Wśród wielkanocnych pokarmów nie może zabraknąć chleba, soli i pieprzu, jajka, chrzanu, drożdżowej baby, sera i cukrowego baranka. Oczywiście, nic w koszyczku nie jest przypadkowe, wszystko ma swoją symbolikę.Zagadka: co symbolizują wymienione świąteczne pokarmy?

Narysuj mi...

Wirujące jajko!

Kartka świąteczna

 Kolorowe jajka

Wystrojone jajko

Ceramiczne baranki

Wielkanocny Koszyczek

 Świąteczna ozdoba

Jak zazielenić wielkanocny stół?

 

 Jak zrobić z wydmuszki naturalną ozdobę świateczną?

 

Jak wykonać pachnącą ozdobę wielkanocną

 

 Pisanka-wydrapywanka