Radio Pryzmat

BajkoZofia

A-
A+

BajkoZofia

  BajkoZofia. XII Festiwal Filmu Filozoficznego to propozycja dla rodzin na wspólne, kreatywne spędzanie czasu. Na cykl spotkań zapraszamy od wrzesienia do grudnia 2022. W programie: projekcje filmów dla dzieci, dyskusje, warsztaty, konkursy z nagrodami, ciekawi prelegenci. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Najbliższe spotkanie z cyklu sprawczość dziecięca odbędzie się 19 listopada 2022 w godzinach od 11.00 do14.00.
Więcej informacji o wydarzeniu.

W ramach BajkoZofii zapraszamy na pokaz filmu z prelekcją. Towarzyszyć mu będzie spotkanie z filmowym twórcą lub literackim twórcą pierwowzoru oraz kreatywne warsztaty nawiązujące tematyką i działaniem do prezentowanego tytułu. Wydarzeniom będą towarzyszyć konkursy dla uczestników, w których można wygrać wartościowe książki zaproszonych autorów lub związane z tematyką filmu.

Tematy spotkań:

 • Zapomniane rzemiosła
  Kto jak dziecko uczył się od rodziców lub dziadków cerować skarpety, przyszywać urwane guziki, naprawiać drewniany domek na drzewie, ten wie, że w ten sposób zdobył nie tylko praktyczną umiejętność. Wspólne naprawianie zniszczonych przedmiotów, tkanie, pielenie grządek, majsterkowanie, oprócz zerwanych wątków i odrdzewionych śrubek łączy ze sobą pokolenia i buduje najcenniejsze - bo niematerialne - więzi.

 • Sprawczość dziecięca
  Wszyscy potrzebujemy poczucia, że mamy wpływ na otoczenie, możemy dokonywać zmian. Dzieci potrzebują tegorównie mocno, jak dorośli. Przecież to im nieustannie towarzyszy zmiana - dorastają, uczą się, rozwiązują problemy, walczą o cenne dla nich wartości.

 • Prawdziwość
  Prawda - bywa wspaniała, trudna, bolesna, wyzwalająca. Czy watro być prawdziwym? Czy warto szukać prawdy? Projekcje filmów o dziecięcych detektywach, którzy dzięki sprytowi, wytrwałości i wierze we własne siły rozwiązują trudne zagadki. Odnalezienie ukrytej prawdy sprawia, że nie tylko odnajdują zakamuflowane odpowiedzi, ale przede wszystkim zdobywają cenną wiedzę na swój temat.

 • Ekologia
  Czy to możliwe, że to właśnie dzieci wiedzą najwięcej o ochronie środowiska? Okazuje się, że tak! Traktują planetę Ziemię jak swój jedyny, ukochany dom, o który należy dbać. Rośliny, zwierzęta, leśne duszki w naturalny sposób stają się ich przyjaciółmi, o które będą walczyć całą mocą dziecięcej przyjaźni. Ich działania motywują i dodają odwagi, a małe kroki mają wielkie znaczenie.

 • Kryzys globalny – spotkanie przeznaczone dla młodzieży 15+
  W związku z kolejnymi doniesieniami naukowymi w młodych ludziach pojawiają się różne emocje – gniew, strach, frustracja, ale także nadzieja i determinacja. Prezentowane filmy chcemy potraktować jako punkt wyjścia do dalszej dyskusji i warsztatów, poprzez sztukę zagospodarować uczucia i myśli młodych osób, stworzyć również przestrzeń do wspólnotowej wymiany idei.

 • Świętowanie – kulinaria
  Przygotowywanie posiłków to czynność magiczna. Jeśli gotują dzieci to bez wątpienia są to dobre czary, które potrafią połączyć skłóconą rodzinę, uratować święta, sprawić, że udział w uczcie będzie podróżą dookoła świata. W końcu "jesteś tym co jesz", niemniej ważne jest to, z kim siadasz do posiłku.

 

 

  Sprawczość dziecięca
19 listopada 2022
godz. 11.00–14.00
 

Muzeum Sztuki i Techniki
Japońskiej Manggha
ul. Konopnickiej 26

  Wstęp wolny
obowiązują zapisy mailowe:
b.szymanska@sckm.krakow.pl

BajkoZofia – zapomniane rzemiosła – fotorelacja

BajkoZofia | W zgodzie z naturą – fotorelacja

BajkoZofia | Sprawczość dziecięca – fotorelacja

BajkoZofia | Kulinaria – fotorelacja

BajkoZofia | Prawda – fotorelacja

Polecamy