Radio Pryzmat

Plastyka - składamy, kleimy, wycinamy - chwalimy się!

A-
A+

Plastyka - składamy, kleimy, wycinamy - chwalimy się!

Część I - podpowiadamy co ciekawego można zrobić z papieru, masy solnej i włóczki

 

Ach, plastyka, jakże pojemna dziedzina! Zwłaszcza na czas izolacji jak pogotowie - z nudą sobie poradzi! Z każdym tematem się zmierzy, każdy problem rozwiąże - przekuwając go na dzieło sztuki! Zatem - do dzieła! Od czego zacząć? Chętnie podpowiadamy:)

Kolorowe jajka

Pisanka - wydrapywanka

Z cyklu SPOTKANIA Z KRAKOWEM.

Legenda „Zaczarowane gołębie i czarownica Marcycha”.

Opracowanie Lucyna Nieć i asystentka – Jagoda
Legendę przygotowała do prezentacji i odczytała Jagoda.

 

Dawno temu pewien książę chciał zostać królem. Musiał mieć na to zgodę papieża. Nie miał pieniędzy na tak daleką podróż. Spotkał czarownicę Marcychę, która rzekła: dam ci pieniądze, jednak w zamian zamienię twoich rycerzy w gołębie. Jak wrócisz ze zgodą papieża i przywieziesz połowę skarbu to odczaruję twoich rycerzy, a ty zostaniesz królem. Książę wyruszył w podróż. W końcu dotarł do papieża, z którym się spotkał i zapytał go, czy może zostać królem. Papież się zgodził, jednak książę nie wrócił do Krakowa i gołębie nigdy nie zostały odczarowane. Do dziś spacerują po Krakowie, a dzieci bardzo lubią je karmić.

Legendę. którą poznaliście, można zobrazować pracą plastyczną, wykonaną dowolną techniką. Wasza wyobraźnia podpowie wam różne możliwości.

Można tez skorzystać z szablonu przedstawionego na filmie lub narysować samemu elementy gołębia. Następnie je wyciąć, odrysować je na kolorowym papierze, nakleić oczy, w miejscu nacięcia na grzbiecie gołębia przeciągnąć skrzydła, udekorować je ew. kolorowymi ptasimi piórkami lub wyciętymi z bibuły, ew. ozdobić też cekinami. Gotowe gołębie można podwiesić na nitce pod lampą lub stworzyć obraz z latającymi na tle nieba i obłoków gołębiami. Zaprezentowana legenda może być także inspiracją do przedstawienia z udziałem domowników, rodzeństwa czy rodziców. Na pewno macie w domu jakieś stroje np. czarownicy. A jeśli nie, można je wymyślić i stworzyć wg własnego pomysłu. Wszystko zależy od waszej fantazji.
Dobrej zabawy!

Co będzie potrzebne do wykonania zaczarowanych gołębi:

  • szablon gołębia
  • blok techniczny z kolorowymi kartkami
  • bibuła, kolorowy papier, piórka, cekiny, kawałki tkanin itp.
  • ołówek, kredki, farby, nożyczki, klej, ew. nitka

 

Gra planszowa - Pokonaj wirusa!

Propozycja gry planszowej „POKONAJ WIRUSA” powstała z myślą o dzieciach w wieku szkolnym i przedszkolnym oraz ich rodzicach, spędzających razem czas w domu w ramach kwarantanny społecznej. Chcemy aby proponowana zabawa oprócz treści edukacyjnych – wiedza o koronawirusie, epidemii, profilaktyce, stała się sposobem na zaakceptowanie i oswojenie zaistniałej sytuacji.

Jest to oczywiście przykładowy wariant tematyczny– mamy nadzieję, że stanie się on inspiracją do powstania wielu rodzinnych, wspólnych i niepowtarzalnych zabaw o dowolnej tematyce. Życzymy świetnej wspólnej zabawy zapewniającej relaks całej rodzinie.

 

 

Pan Piórko opowiada

Tęsknicie za Akademią Pana Piórko, bo my za Wami baaardzo! Pan Piórko przygotował specjalnie dla Was opowieść. Zatem... posłuchajcie, a potem narysujcie własne ilustracje :) a Wy Rodzice pochwalcie się dziełami pociech w komentarzach na naszym FB

 

 

Warsztatowa grupa teatralna "mikro fale"

Warsztatowa grupa teatralna "mikro fale" mierzy się z domową nudą. Postanowili inspirować do zabawy młodsze koleżanki i kolegów. Może to właśnie jest sposób by nie zwariować w domu - zrobić coś dla kogoś? Oglądajcie i działajcie!

Przed wami odcinek pierwszy i ....Natalia

Część druga - Teresa i eye spy bottle

 Część trzecia - Jak zrobić skaczącą żabę? Odpowiedź zna ...Lucy

 

 Część czwarta - Tym razem Hania i wyścig gąsienic

 

SPOTKANIA Z TRADYCJĄ

Opracowała Lucyna Nieć i mali animatorzy: Jagoda i Jaś.

Wszyscy czekamy na prawdziwa wiosnę i  ulubione Wielkanocne Święta. Czas oczekiwania możemy wypełnić wspólnymi rodzinnymi zabawami i pracami. Przedstawiam Wam pomysł na wykonanie pracy plastycznej pt. Wielkanocny koszyczek. Możemy ją wykonać sami lub z rodzeństwem i rodzicami, co będzie okazją do snucia przedświątecznych opowieści. Wykonana praca może stanowić dodatkową ozdobę pokoju, salonu czy jadalni - gdzie będziemy w czasie świąt przebywać z bliskimi.

Wielka Sobota to dzień święcenia pokarmów, które następnego dnia znajdą się na świątecznym stole. Przygotowujemy wiklinowy koszyczek na święconkę. Zdobimy go białą serwetą i bukszpanem lub baziami, jak też różnymi ozdobami, które uwielbiają zwłaszcza dzieci. Wśród wielkanocnych pokarmów nie może zabraknąć chleba, soli i pieprzu, jajka, chrzanu, drożdżowej baby, sera i cukrowego baranka. Oczywiście, nic w koszyczku nie jest przypadkowe, wszystko ma swoją symbolikę.

Zagadka: co symbolizują wymienione świąteczne pokarmy?