Radio Pryzmat

Piątka na 5-kę

A-
A+

Piątka na 5-kę

Zapraszamy na wernisaż wystawy 7 września

  W Galerii Atelier 2 nowy roku szkolny 2023/24 inaugurujemy wystawą piątki uczestników naszych zajęć plastycznych: Aleksandry Bułat, Ani Janas, Jana Wlezienia oraz Pawła i Marcina Grzybów.

Wszyscy są młodzi, bardzo utalentowani i pełni zapału dla sztuki. Aleksandra studiuje kognitywistykę na UJ oraz arteterapię w Akademii Ignatianum. Ania, najmłodsza z całej grupy, zaczyna dopiero naukę w Liceum Ogólnokształcącym, podczas gdy Jan został studentem pierwszego roku na Wydziale Historii UJ. Z kolei Paweł jest studentem IV roku Historii Sztuki, a jego młodszy brat, Marcin będzie w tym roku zdawał  maturę.
Z tego krótkiego opisu widać, że wiek i doświadczenie tej grupy są dosyć zróżnicowane, ale łączy ich to, że uczęszczają od lat do naszej placówki szlifując warsztat, poznając techniki i tajemnice rzemiosła. Łączy ich, oczywiście, zamiłowanie, wręcz pasja do sztuki, bo w tym właśnie okresie budzi się do lotu niepokój twórczy i potrzeba wyrażania samego siebie. Jeżeli przyjemność tworzenia przekształca się w konieczność i młody człowiek chwyta za pędzel lub pióro, to mamy do czynienia z narodzinami twórczości, które są wielką, oszałamiającą przygodą życiową, nawet wtedy, gdy pociągają za sobą męki twórcze, odsłaniają niedostatki warsztatu albo odstraszają nakładem pracy.

Młodość to ten okres życia, kiedy uczucia są najświeższe, olśnienie światem najmocniejsze, kiedy prawie wszystko jest nowe, niezwykłe, często liryczne. Młodości przysługuje niezgoda, a nawet rodzaj buntu przeciw zastanemu porządkowi. Ten etap życia często pomija istnienie innych jednostek, a świat ma za wyłączną wartość.

Naturalnie, że młodych twórców stojących na początku drogi twórczej, czekają jeszcze niespodzianki, wiraże i życiowe zaskoczenia. Osoba młoda zaczynająca krętą ścieżkę twórczą ma prawo dopiero poszukiwać swojego stylu, nadrabiając doświadczenie dorosłego wieku świeżością spojrzenia, wyrównując nieznajomość świata młodzieńczą fantazją, nieukształtowaną kulturę duchową zapałem, wreszcie niedostatki warsztatowe instynktem. Ważne jest, by nie ustawali w pół drogi, by nie brakowało im fantazji i pomysłów oraz by ciągłe odnajdowali radość tworzenia. Muszą też pamiętać, iż poznanie i obserwacja świata odbywa się w sobie, we własnej duszy. Każde wrażenie ma taką wartość, jaką zdobędziemy przez zmysły, emocje i umysł. Duch płytki odbija rzeczywistość jak płytka woda: powierzchownie i przemijająco, duch twórczy przekształca ją i pogłębia, z rzeczy pospolitych i błahych czyni wielkie i niepowtarzalne

Michał Baca

Piątka na 5-tkę

Obrazy prezentowane w Galerii Atelier 2 przy ul J. Dietla 53 w Krakowie, wprowadzają nas w nastrój refleksji nad naturą ,człowiekiem i światem. Autorzy tych dzieł są bardzo młodymi osobami i niezwykle wrażliwymi na piękno. Zaczynają jakby poetycko i filozoficznie zamieszkiwać ten świat, często sięgając po głęboką myśl, szukając odpowiedzi na istotne pytania dotyczące źródła radości czy szczęścia. Artystyczne pasje połączone z pasją poznania świata są świetną zapowiedzią na przyszłość. Ci wspaniali młodzi ludzie, chętnie uczestniczą w wykładach z historii sztuki prowadzonych przez historyczkę sztuki Agnieszkę Wozowicz, która z wielkim talentem odsłania i analizuje tajemnice epok oraz twórczość wybitnych artystów. Z kolei na zajęciach plastycznych pod kierunkiem Beaty Sarapaty i Michała Bacy, którzy często odwołują się do najlepszych przykładów ze sztuki dawnej i współczesnej, poznają tajniki warsztatu malarskiego i rzemiosła rysunkowego.                

Aleksandra Bułat jest studentką Kognitywistyki w Uniwersytecie Jagiellońskim i Arteterapii w Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie. Od drugiej klasy gimnazjum jest uczestniczką zajęć w naszej pracowni i laureatką wielu konkursów plastyczno-poetycko-prozatorskich, a jej wiersze publikowane są w antologiach wydarzeń literackich. Jak sama mówi, pragnie łączyć sztukę z nauką taką jak psychologia i filozofia, aby pomagać ludziom odnaleźć siebie i poprzez sztukę dobrze się poczuć w relacji do innych i do świata.               

Jan Wlezień od tego roku akademickiego będzie studentem historii w Uniwersytecie Jagiellońskim, a w przyszłości planuje studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki. Laureat licznych konkursów plastyczno-filmowych, interesuje się animacją i rysunkami dawnych mistrzów, uważając je za wielkie źródło inspiracji. Jan Wlezień to nasz wieloletni uczeń i osoba o wielkiej kulturze osobistej.            

Marcin i Paweł Grzyb to  indywidualności, pasjonaci otwarci na szczegółowe analizy wybranego dzieła i historii jego powstania, lubią się inspirować dziełami wielkich mistrzów, są bardzo pracowici i nie zniechęcają się trudnościami, wyznaczają sobie cel i dążą do niego.              

Marcin jest licealistą, pasjonatem majsterkowania i ogrodnictwa, jest zdobywcą nagród w konkursach plastycznych i nie tylko, osiąga wielkie sukcesy w projektach naukowych. Hobbystycznie uprawia narciarstwo, lubi Pireneje i Dolomity. Tworzy animacje i kocha sztukę.              

Paweł, starszy brat Marcina jest studentem Historii Sztuki, finalistą Olimpiady Artystycznej, Kuratorem Wystawy na Krakowskim Festiwalu Queerowe Otwarcie 2O23, w wolnym czasie dużo czyta, nie wyłączając klasyki. Uwielbia podróże i wraz z bratem zwiedzają Muzea i Galerie Sztuki w kraju i za granicą.              

I najmłodsza z tej piątki Ania Janas jest uczennicą I klasy Liceum Ogólnokształcącego. Obdarzona niezwykłym talentem, nie tylko plastycznym ale też muzycznym, w sztuce wyróżnia się rzetelnością warsztatową i dbałością o formę przekazu. W jej pracach skoncentrowanych na człowieku wyczuwa się silne emocje ale też panowanie nad sentymentami i roztkliwieniem. Wydaje się, jakby bardziej zależy jej na wyeksponowaniu tajemnicy, jaką skrywamy pod maską grymasów i gestów niż na pokazaniu własnej wrażliwości. Wszystko to składa się na poetycki i trochę zagadkowy końcowy efekt pracy.

Beata Sarapata

  07 września 2023 r.
godz. 18.00
  Galeria Atelier
ul. Dietla 53, Kraków
  Wstęp wolny
  Kontakt
tel.: +48 12 430 50 90