Radio Pryzmat

XIII Festiwal Filmu Filozoficznego - Cena Antropocenu

A-
A+

XIII Festiwal Filmu Filozoficznego - Cena Antropocenu

Czy odtwarzając wymarłe gatunki możemy zrestartować świat?

  XIII edycja Festiwalu Filmu Filozoficznego jest kontynuacją linii programowej poprzednich odsłon Festiwalu, tym razem podejmującą nowe wątki, idee, dedykując swoje działania kolejnej grupie odbiorców. Festiwal jest obecny w Krakowie od 2006 roku łącząc, z dużą dbałością o program i interdyscyplinarność, filozofię, film, literaturę. Tegoroczna edycja skierowana jest do młodych ludzi, podejmując temat ich Nowego Świata - "Nowego Universum". Wzorem poprzedniej edycji chcemy zorganizować także ciąg dalszy BajkoZofii, która na odpowiednim poziomie dla dziecka, podejmuje temat "nowej rzeczywistości", z którą dziecko się styka, której doświadcza.

 

  • Cena Antropocenu - projekcja filmu: "Genesis 2.0", reż. Christian Frei, Maxim Arbugaev, dyskusja wokół filmu. Spotkanie poprowadzi Dagmara Cioska - porozmawiamy z duetem Myśleć Głębiej. | Sala widowiskowa SCKM

Czy odtwarzając wymarłe gatunki możemy zrestartować świat? Czy ratunek przed klimatyczną zagładą odnajdziemy na szalce petriego czy w elektrycznym samochodzie? A może nie ma już dla nas ratunku?

W ramach XIII Festiwalu Filmu Filozoficznego zapraszamy do wspólnej próby rozważenia tych i wielu innych pytań. Gośćmi spotkania będą (po raz pierwszy na żywo!) Pan S. i Pan N. - twórcy kanału Myśleć Głębiej, a za punkt wyjścia do dyskusji posłuży nam film dokumentalny "Genesis 2.0" (reż. Frei, Arbugaev). Porozmawiamy również szerzej o filmowych narracjach o antropocenie (od zapomnianych znaków w "Ratunku jestem rybką" do bezpiecznych objęć "Nie patrz w górę"), ich filozoficznym, socjologicznym i psychologicznym znaczeniu. Korzystając z doświadczenia gości, zastanowimy się nad tym jak w odpowiedzialny sposób wyciągnąć filozofię z uniwersyteckich katedr i zachęcić do jej poznawania osoby spoza akademii.

Myśleć Głębiej - kanał na platformie YouTube, którego twórcy przystępnie i lekko opisują pojęcia filozoficzne, tłumaczą kwestie społeczne i wyjaśniają dezinformacje – z perspektywy szerszej niż tylko nauk ścisłych. O sobie piszą: "Interesują nas zwłaszcza wyzwania kryzysu klimatycznego czy antropocenu, bo odpowiedziami nie będą ani czysta technika, ani bliżej nieokreślony zrównoważony wzrost. Musimy szukać ich wszędzie, również w (post-)humanistyce, sztuce (solarpunk), namyśle filozoficznym (z głową w chmurach, ale stopami na Ziemi), czy wreszcie – nowych, bardziej całościowych formach polityki i ekonomii, rozpatrywanych już nie jako interesy czysto ludzkie, a całego systemu ziemskiego".
Zespół tworzą: Pan S. (scenarzysta) to absolwent filozofii, który jest odpowiedzialny za warstwę merytoryczną oraz Pan N. (narrator) dbający o realizację i przystępność materiału.

 

Spotkanie poprowadzi Dagmara Cioska we współpracy z duetem Myśleć Głębiej.

Dagmara Cioska - absolwentka psychologii, studentka scenariopisarstwa. Preferuje określanie się jako entuzjastka interdyscyplinarnego podejścia do sztuki i nauki nad przyznanie, że wciąż nie wie, czym wolałaby się zajmować. Młoda jurorka festiwali filmowych, m.in. 41 FPFF w Gdyni, 36. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza, 29. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Zwyciężczyni Ogólnopolskiego Konkursu Prelegentów Filmowych oraz laureatka konkursu “Skrytykuj!” i "Krytyk Mówi" na festiwalu Kamera Akcja. Zdobywczyni statuetki Złotego Lwa na Bytom Film Festival w kategorii wideorecenzja. Naukowo zajmowała się m.in. badaniem wpływu filmów zawierających queerowe reprezentacje na osoby LGBT+. Współtworzyła i współprowadziła autorskie warsztaty psychologicznej pracy z filmem dla nieheteroseksualnych kobiet.

  2 grudnia 2023 r.
godz.17:00
 

Organizatorki:

Marzena Dudziuk-Koluch
Sylwia Szczepańska-Horoszko

  SCKM
ul. Wietora 15, Kraków
  Wstęp wolny
  Kontakt
tel.: +48 12 430 50 90