Ekspresja i ekspresjonizm - wystawa
Ekspresja i ekspresjonizm - wystawa
Na tegorocznej wystawie możemy podziwiać nie tylko prace inspirowane klasycznymi dziełami przedstawicieli gatunku
Ekspresja i ekspresjonizm to kolejny tytuł tematycznej wystawy, którą tradycyjnie prezentujemy na zakończenie semestru. Wybierane tematy mają z jednej strony na celu przybliżenie uczniom wiedzę o stylach i kierunkach w sztuce, ale także ukazać różnorodność wypowiedzi oraz szereg podejmowanych przez artystów tematów. Ekspresjonizm jako kierunek w światowej sztuce zaistniał stosunkowo krótko, bo tylko na początku XX wieku, ale miał licznych protoplastów i kontynuatorów, którym nie wystarczały tradycyjne środki i prawidła sztuki, więc chwytali się nieszablonowych sposobów, by pokazać własną prawdę o świecie i życiu, swoje wizje, niepokoje i lęki. |
Na tegorocznej wystawie możemy podziwiać nie tylko prace inspirowane klasycznymi dziełami przedstawicieli gatunku, między innymi: Chaima Soutine’a, Georges Rouault’a, Maxa Beckmanna czy Oskara Kokoschki. Młodzi twórcy podejmowali dyskurs z dziełami twórców uważanych za prekursorów kierunku lub do ekspresjonizmu zbliżonych jak Vincent van Gogh, Toulouse Lautrec czy Pablo Picasso. Dowcipnie prezentuje się cały cykl inspirowany słynnym Krzykiem Edvarda Muncha, gdzie zamiast krzyczącej postaci młodzi mistrzowie wrysowali figury z bajek, komiksów lub filmów. W ten sposób egzystencjalny niepokój artysty został zastąpiony humorem i delikatną ironią wobec świata kultury masowej. Na uwagę zasługują także krótkie filmy powstałe w pracowni animacji poklatkowej, bo właśnie film rozwinął i wzbogacił sztukę ekspresjonizmu, znajdując w tej formule wiele niezwykłych rozwiązań formalnych.
Równie intrygująco prezentują się rysunki i collage inspirowane romańskimi kapitelami, gotyckimi gargulcami lub renesansowymi maszkaronami, owymi elementami architektonicznymi, za pomocą których chciano odpędzić zło i siły nieczyste. Tegoroczny temat pozwalał bowiem nie tylko inspirować się twórczością wielkich poprzedników, ale tworzyć własne wizje, gdzie można popuścić wodze fantazji, postawić na dynamikę, ruch i sugestywną deformację.
Niestety panująca pandemia i sanitarne obostrzenia nie pozwalają nam już po raz trzeci z rzędu zorganizować uroczystego wernisażu, by wraz z prezentacją prac i rozdaniem dyplomów poczuć atmosferę miejsca i móc skonfrontować na żywo swe dzieła. Wystawę można jednak obejrzeć indywidualnie w naszej pracowni i galerii przy ul. Dietla 53 oraz wirtualnie na FB lub na stronie SCKM-u.
Godziny otwarcia galerii na ul. Dietla 53:
poniedziałek 12.00-17.30
wtorek 10.00-14.00 i 15.00-18.30
środa 12.00-14.00 i 15.00-17.30
czwartek 12.00-14.00 i 15.00-17.15
piątek 12.00-14.00 i 15.30-18.45
Kontakt telefoniczny: 12 430 65 36.