Radio Pryzmat

Festiwal Filmu Filozoficznego

A-
A+

Festiwal Filmu Filozoficznego

Festiwal obecny w Krakowie od 2006 roku łączy, z dużą dbałością o program i interdyscyplinarność, filozofię, film i literaturę.

 

XIII Festiwal Filmu Filozoficznego - podsumowanie

Po Nowym Roku wracamy z podsumowaniem naszego ostatniego w 2023 spotkania w ramach XIII Festiwalu Filmu Filozoficznego, które charakter miało nieco inny niż wszystkie.
17.12.2023 odbyły się dwa spotkania orbitujące wokół tematu "Światy (nie)możliwe", gdzie prelegenci i goście rozmawiali o końcu wyobraźni, nowych możliwościach dla produkcji filmowych oraz o sytuacji współczesnego odbiorcy medium filmowego.
Podczas pierwszego spotkania Kuba Piwowarczyk zaprosił nas na prelekcję dotyczącą pewnego wyczerpania tematu i wyobraźni gatunku jakim jest fantastyka, a co za tym idzie podobnych fantastycznych gatunków, jakimi są science fiction i film superbohaterski. Dziękujemy także za zaangażowanie widowni w prelekcję, która przerodziła się w ciekawą wymianę opinii i spostrzeżeń na temat mainstreamowej fantastyki, która zdaje się powielać swoje własne schematy, tym samym zupełnie je wyczerpując.

Naszym drugim gościem był Michał Ochnik, znany z kanału Mistycyzm popkulturowy oraz autor książki "Remake. Apokalipsa popkultury." Na spotkaniu, które odbyło się w formie hybrydowej, nasz gość przemawiał do nas z ekranu, a prelegenci byli łącznikami na sali. Rozmowa toczyła się wokół tematów poruszanych w książce, a filmem wprowadzającym w dyskusję był podwójny screening animacji The Dover Boys at Pimento University - wersji z 1942 oraz tej reanimowanej przez niezależnych animatorów w 2018. Było to otwarcie do rozmowy o prawach autorskich, sytuacji remaków, wpływu największych korporacji produkcyjnych na wygląd współczesnego kina popularnego.
Za ciekawą rozmowę i spotkanie dziękujemy naszemu gościowi Mistycyzm popkulturowy oraz prowadzącym spotkanie Dagmara Cioska, Tomaszowi Raczkowskiemu oraz Karolinie Paluch.
Dziękujemy Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży za ponowne ugoszczenie naszych wydarzeń u siebie.
Oraz dziękujemy widowni za przybycie i uczestnictwo w spotkaniu.
Już nie możemy się doczekać, co dla naszego Festiwalu przyniesie nowy rok!


XIII Festiwal Filmu Filozoficznego - Nowe Uniwersum

XIII edycja Festiwalu Filmu Filozoficznego jest kontynuacją linii programowej poprzednich odsłon Festiwalu, tym razem podejmującą nowe wątki, idee, dedykując swoje działania kolejnej grupie odbiorców. Festiwal jest obecny w Krakowie od 2006 roku łącząc, z dużą dbałością o program i interdyscyplinarność, filozofię, film, literaturę. Tegoroczna edycja skierowana jest do młodych ludzi, podejmując temat ich Nowego Świata - "Nowego Universum". Wzorem poprzedniej edycji chcemy zorganizować także ciąg dalszy BajkoZofii, która na odpowiednim poziomie dla dziecka, podejmuje temat "nowej rzeczywistości", z którą dziecko się styka, której doświadcza.


XII Festiwal Filmu Filozoficznego - Bajkozofia

BajkoZofia. XII Festiwal Filmu Filozoficznego to propozycja dla rodzin na wspólne, kreatywne spędzanie czasu. Na cykl spotkań zapraszamy od wrzesienia do grudnia 2022. W programie: projekcje filmów dla dzieci, dyskusje, warsztaty, konkursy z nagrodami, ciekawi prelegenci. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.


I - XI Festiwal Filmu Filozoficznego - dotychczasowe edycje

www.festiwalfilmufilozoficznego.com

 

Festiwal Filmu Filozoficznego
Kinematograf Filozoficzny

 

Organizatorki:

Marzena Dudziuk-Koluch

Sylwia Szczepańska

  SCKM
ul. Wietora 15, Kraków
  Kontakt:
kinematografff@gmail.com
tel.: +48 12 430 50 90
 

Polecamy